1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Cehape’nin Yerel Seçim Stratejisi
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Cehape’nin Yerel Seçim Stratejisi

A+A-

Halkın tercihlerine saygı gösteremeyen siyasi partilerin seçimden başarıyla çıkma beklentilerine illegal yollardan ulaşma çabaları son günlerde iyice belirgin hal almaya başladı. AK Parti’yi demokratik yollarla alt edemeyeceğini anlayan CeHaPe zihniyetinin yaptığı girişimler ve yakıp yıkmayla hükümeti zaafa uğratacak provokatör kesimlere destek çıkmasının ardında yatan ana etken budur. Kaşıdıkça kaşıyorlar. Hatta öyle bir noktaya geldiler ki “Demokrasi sandıktan ibaret değildir.” diyerek kendi fikirlerine hizmet etmeyen tüm oluşumlara demokrasinin kendi bakış açıları içinde hapsolmuş kendilerine hizmetten başka bir hedefi olmayan bir terim olduğunu bile ima etmeye başladılar. AK Parti iktidarı öncesine kadar ülkede ki demokrasinin kendilerinin teminatı altında olduğunu iddia eden bu çevreler günümüzde ki demokratik gelişimlere rağmen girdikleri ikilemi ibretle takip etmekteyim. Nerdeyse demokrasiyi tukaka ilan edecekler. Tüm çabalarına rağmen halkın yıllardır biriktirdiği CeHaPe bıkkınlığına bir son vermek isteseler de ipin ucunun kaçmış olmasının farkına vardıklarından buyana çirkef bir anlayışla Gezi Parkı olaylarında Kuğulu Park olaylarında, ODTÜ olaylarında, 3. Havalimanı projesinde ki tepkilerde, 3. Köprü projesindeki tepkilerde, Marmaray başarısında ki hazımsızlıklarında başı çektiklerini halkımız çok iyi anlamaktadır. Hani meşhur bir ifadeleri vardı ya “ Mesele ağaç değil, hala anlamadınız mı?” diyecek kadar ileri gittiler.
Peki mesele ne ?
Mesele şu…
AK Parti iktidarı üçüncü dönemini doldurmaya giderken bile halen halkın teveccühüne mazhar olmaktadır. Anlaşılan o ki bu iktidarı demokratik teamüllerle iktidardan uzaklaştıramayacaklar. Askerin pabucu açılımlı bazı tehditlere kalkıştılar. Ama bunda da bir yere varamadılar. Türk ordusu yapılan ucuz oyunlara kapılmayacak kadar farkındalık içinde olduğundan ötürü CeHaPe’nin gazına gelmeyecek kadar da dik bir duruş sergiliyor. O halde askerden umudunu kesen CeHaPe için demokratik yollarla deviremediği AK Parti’yi yıpratacak yeni formüller bulması lazımdı.
Her neyi denediyse elinde patladı. İftiralarla, sert muhalefetle her türlü yolu deneseler de baktılar ki olacak gibi değil. O halde dış destekli provokatörlerin üç beş ağacı bahane ederek ortalığı bulandırması acaba beklentilerine hizmet eder miydi? Var güçleriyle vekili, yandaşı, satılık sanatçıları bir olup Gezi Parkı’na koştular. Fakat halkımız o kadar bilinçlenmişti ki yıllardır tahlil ettikleri CeHaPe’nin asıl amacının ne olduğuna dair feraset yetenekleri beklenmedik düzeyde artış göstermişti. Halkımızın bu ucuz oyunlara karnı artık toktu. Fırsat eline geçtikçe CeHaPe’ye sert şamar indirmekten geri kalmıyordu.
Önümüzdeki yılın ilk yarısında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde de değişen bir şey olmayacak. Ülke bütünlüğüne zarar verenlere bizzat katılan ve destek verenlerin sonu hüsran olacak.
Ülkeyi yönetme becerisi olmayan CeHaPe zihniyeti kesilen hortumlara ulaşmanın gayreti içerisinde var gücüyle saldırıyor.
ODTÜ olaylarında bile geleceğe hizmet edecek bir yol projesini karalamak uğruna yapmadıklarını bırakmıyorlar. Şu anda yolun gereksiz olduğunu ifade edecek kadar zavallılaşıyorlar. Halbuki bir hükümet sadece günümüze hizmet edecek projelerle uğraşmaz. Gelecek nesillerin de rahatını düşünmek zorundadır. Bugün yapılan bu hizmet yakın bir gelecekte çok elzem hale gelecektir. Günden güne artan trafik sorununa çözüm için yapılan bu tür girişimleri sabote edici faaliyet içinde bulunanlar ve bunlara kucak açanlar ülkemizin dostu olamazlar. Bugün 3. Boğaz köprüsüne karşı çıkacak kadar zavallı bir pozisyona düşen CeHaPe, acaba hangi ülkede yaşıyor? İstanbul trafiğini hafifletmek için sundukları bir proje var mı? Dünyanın gözdesi İstanbul şehrine kazandırılacak Avrupa’da ki en büyük havalimanı projesine kendi havalimanlarının değer kaybedeceği endişesi yaşayan Alman ve İngilizler gibi tepki koyan bu zihniyetlerin hükümete bu konuda destek vermesinden geçtikte köstek bari olmamalarını ümit ediyoruz.
Gelişmeleri halkımız dikkatle takip etmektedir. Ana muhalefeti olsun yavru muhalefeti olsun kendilerini rakibi kötüleyerek başarı kazanma gibi saçma bir anlayışa kilitlemişler. Yapılan hizmetleri ve projeleri kötülemekten öte başka bir şey yapamayan bu partilerin ülke adına ortaya koydukları bir projeye şahit oldunuz mu? Bugün 3. boğaz köprüsüne, 3. havalimanına karşı çıkan zavallılar, acaba gelecek için ne gibi bir plan ortaya koyabiliyorlar?
Uğraştıkları işlere bir bakar mısınız ?
Parkta ki ağaçlar kesiliyor. Koşuuuun engel olun. Ağaçlar kesiliyor. Yeşil katliamı yapılıyor. Halbuki kesilenin katbekatı ağaç dikiliyor.
Köprü yapıyorlaaaar. Eyvaaahh! yetişin. Yine ağaç kesilecek. Haa! Bunu yaparken de trafiğe çözüm üretseler içim yanmayacak.
Başörtüsü özgür kalıyor. Eyvaaah! yetişin laiklik elden gidiyor. Hala milletin giyim kuşamıyla uğraşmaktan geri kalmıyorlar.
Andımızı kaldırıyorlar. Eyvaaah! Türk kimliğine savaş açtılar safsatasıyla panik havası yaratıyorlar. Halbuki bakış açıları yanlış. Bir an için şöyle düşünün. Sayın Devlet Bahçeli Kürt bir ana ve babadan dünyaya gelmiş olsaydı. Buna engel olabilir miydi ? Asla engel olamazdı. Çünkü bunda takdir yetkisi sadece yaratana aittir. O halde düşünün ırkı Kürt, Çerkez, Arap, Arnavut ve diğerleri olan çocuklara okul kapılarında “Türküm” diye bağırtmaktan öte bir zulüm olabilir mi? Bakın bende aslen Türküm ama bu gerçeği hissedip doğru olanı kabul edebiliyorum.
Daha bu örnekler artırılabilir. Ama yerimiz müsaade etmiyor.
CeHaPe’nin seçim oyunlarına karşı lütfen dikkatli ve temkinli olalım.

Bu yazı toplam 186 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum