1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çekirdek Çitleyen Eşek
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çekirdek Çitleyen Eşek

A+A-

Konya’ya ne kadar yeşil alan yaparsanız yapın, ihtiyaç bitmiyor.
Doğruyu söylemek gerekirse e Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri yeşil alan ve park çalışmalarına büyük ehemmiyet veriyor ve park ve yeşil alanları çoğaltıyor. Yeterli mi ?
Bence hayır.
Mesela Ankara ve İstanbul yolunun sağı solu park ve yeşil alan. Bu görüntü güzel. Yalnız bu alanların özellikle Ankara yolunda bulunan yeşil alanların Ankara istikametine giderken soldaki Türk Yıldızları parkı,Birlik parkı ve diğerlerine girmek için ancak Hava alanı kavşağından dönebiliyorsunuz. Belki bazı yerlerde var ama, bunu herkes bilmiyor. Diğer taraftan bazı yeşil alanlarda bakımsızlık nedeniyle kuruyor. Bunlara örnek olarak mezarlıklar içinde bulunan ağaçların bakımsızlık ve susuzluktan kurumakta olduğunu belirtmek isterim.
Karatay Belediyesinin kent parkı da gerçekten takdire şayan ve ilçeye, kente ayrı bir güzellik vermiş, içindeki yapay gölet sanki bölgeye küçük bir deniz havası vermiştir. Bunları halkımızda korumak zorundadır.
Konya’nın kent merkezinin akciğeri olan Alâeddin Tepesi de çok güzel. Çeşitli ve mevsime göre çiçekler, güller var. Tabi ki bunların bakımı kolay değil. Ne var ki, özellikle ayçiçeği kabuğu buralara atılınca bu alanlar tuzlu kabuklar sonrasında yeşil alanların adeta düşmanı gibi olup, kabuklar yeşil alanları öldürüyor. Vatandaşlarımız bunlara da dikkat etmeli, Mesire alanları ve parkları sevgi korur. Buralar toplumun ortak alanları ve mallarıdır. Boş poşetler, meşrubat şişeleri ve kağıt parçaları ile buraları çöplüğe çevirmemeliyiz. Bunları çöp kutularına atmak gerekir. Birde okullar açıldı. Bunu okullarda çocuklarımıza da öğretmenler anlatmalıdır.
Buradan Eskişehir’e gelmek istiyorum.
Gidip görenleriniz vardır. Eskiden Eskişehir içinden geçen Porsuk çayının pisliği, kokusundan insanlar iğrenirlerdi. Şimdi ise yapılan çalışmalarla pırıl pırıl…
Porsuk Eskişehir'in incisi. Üzerinde kayıklar, gondollar dolaşırken, etekleri gençlerin dinlenme yeri. Ancak insanlar nedense temizliğe pek önem vermiyorlar. Özellikle çekirdek kabuklarıyla Porsuk'un kenarını pisletiyorlar...
Bu duruma kızan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Porsuk'un kenarına 'Çekirdek Çitleyen Eşek Heykeli' koymayı planlıyor. Zira 'Gençler belki de utanırlar, çekirdek kabuklarını yere atmazlar' diye düşünüyor. Heykeli de yaptırmış... Önümüzdeki günler Porsuk kenarında yerini alabilir... Belki de almış olabilir…Aynı durumdan şikayetçi olan Kocaeli'nin Gölçük İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş 'Ceza' uygulaması başlatmış. Kuruyemiş kabuklarını yere atanlara 'Kabahatler Kanunu' çerçevesinde 82 lira para cezası kesilmesi emrini vermiş. Zabıta da bir hafta içinde çok kişiye ceza kesmiş...Bu ceza sistemi Konya’mızda da uygulanabilir. Önce Alaeddin Tepesine'Yere kuruyemiş kabuğu yada çöp atanlara Kabahatler Kanunu çerçevesinde 82 lira ceza kesilecektir' yazan ilanlar asılabilir. Hatta bir kaç tane kamera koyulup caydırıcı olabilinir. Amaç ceza kesmek değil, yeşil alanı korumak ve caydırıcı olmaktır.
Uyarmak ve başta Alaeddin Tepesi ve diğer mesire yerlerini, yeşil alanları korumak, Hepimizin son durağı olan mezarlıkların bakımını yapıp çevresinin temiz olmasını sağlamak. Belki o zaman çekirdek çitleyen eşek heykeline Konya’da gerek kalmaz...
Benden hatırlatması…
 

Bu yazı toplam 268 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum