1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Cem  Zorlu’yu dinledik
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Cem  Zorlu’yu dinledik

A+A-

Dün Necmeddin Erbakan Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Cem Zorlu’yu dinledik.Doğrusunu söylemek gerekirse Zorlu’yu dinledikten sonra  Erbakan Üniversitesinde bir çok şeyi ve çalışmaları yeni öğrendik.

Bizde kalıplaşmış bir söz vardır:

“ Bir başkent daima başkenttir”

Bende buradan yazıyorum.

Bir kültür ve medeniyet kenti, Konya’da  6-7 bin yıllık tarihinde hep Medeniyet ve kültür kenti olmuştur ve bunu da sürdürmektedir.

Bugün Konya’mız üniversiteler kentidir. Dolayısıyla  yapılan yatırımlarla sağlıkta, eğitimde ve kültürde gelişmesini sürdürmektedir. Bütün bunlara ilaveten ise eksikleri pek çoktur.

Konya’nın yaklaşık 50 yıllık bi r üniversitesi vardır. Konya’nın ilk üniversitesidir.Bir çok alanda da ilkleri başarmıştır. İçinden  Necmeddin Erbakan Üniversitesi doğmuştur. Necmeddin Erbakan Üniversitesinin  bu üniversite bünyesinden bölünmesine karşı olan birisi olmamama rağmen,10yıllık geçmişi olan Erbakan Üniversitesi  Prof. Dr. Cem Zorlu’nun  anlatımıyla çok büyük aşama ve göstermiş ve Türkiye’de ilkler arasına yerini almıştır.

Bugün Üniversitenin yaklaşık 40 bine yakın öğrencisi bulunuyor.Yönetim bu rakamın artırılmasından yana değildir.Kaliteli eğitim. Birlikte eğitim ve biz mantığı ile üniversite yönetimi sürdürülmektedir.

Pandemi nedeniyle üniversitenin eğitim düzeyi  düşmemiş,daha da yükseltilmiş ve Türkiye’de de bu konudaki eğitimle Türkiye’de ilkler arasındadır

Rektör Prof.Dr.Çok azimli  üniver8siteyibüyütmek,Türkiye’de ve Dünya’da en iyi seviyeye getirmek için geceli, gündüzlü çalıştıklarını, dekanların, kurumsal yöneticilerin, asistanların masa başından oturmadan 24 saat çalıştıklarını, kendisinin de bunun takipçisi olduğunu belirtmiştir.

Yine bir çok fiziki yapılanma içinde Tıp Fakültesinin çok mükemmel olduğunu ve hizmet verdiğini,kalitenin  yükseltildiğini, kendinin her zaman öğrencilere, hocalara ve halka açık olduğunu, önerileri değerlendirdiğini ifade etmiştir.

Elbette Konya’dan yükselen bir üniversite olması,Prof.Dr. Cem Zorlu’nun ifade ettiği gibi başarıda önce hayal, sonra bu hayale inanmak ve hayali gerçekleştirme olduğudur.Rektör Zorlu hedefli, ve işleri takip etme açısından son derece azimli görünüyor.

Ne yazık ki,bütün bunlar için söyleyeceğimiz şey ise,Türkiye’de yaklaşık 200 üniversiteye karşılık,Avrupa ve Dünya’da ilk 500 üniversite arasında bir Türk Üniversitesinin olması da ayrıca düşündürücüdür. Bunu aşmamız,geliştirmemiz ve Türk üniversitelerinin ilk sıralarda yer alması dileğimizdir.

Prof.Dr.Cem Zorlu önerilere de açık olduğunu belirtirken,bünyesinden çıktığı Selçuk Üniversitesi  ise son rektör adeta kabuğuna çekildi. Kafa tascı değilim.Ne yazık ki, Konya’da Selçuk Üniversite rektörlüğünü  yapacak kimse yoktu da,Konyalı olmayan birisinin bu üniversiteye atanmasını da garipsiyorum. Yaklaşık yarım asırlık üniversiteye rektör atanması bence bir yanlışlıktır ve buna siyasilerimizin de  sessiz  kalmasını da  bir eksiklik olarak görüyorum.

Bu üniversitenin kuruluşundan beri  takipçisiyim. Çok rektörler gördük.Hepsi görevini en iyi şekilde yapma çabası içinde görevini tamamladı ve basına ve halka açık bir üniversite idi.

Yaklaşık 6 ay olan Selçuk Üniversitesi içine kapandı diyoruz. Çünkü demek ki,rektör  çok meşgul ve randevulara bile cevap vermekten imtina ediyor.Bunu da burada  belirtelim, Konya ve Türkiye’deki üniversite yönetimlerine, öğrencilerine başarılar dileyerek yazımı noktalayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.