1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. CEMAAT LİDERLERİNİN SULTASI
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

CEMAAT LİDERLERİNİN SULTASI

A+A-

İslam Dini, bireyin özgür iradesiyle hareket etmesini, karar vermesini ister. Onun içinde akla önem verir. Mükellef yani birey olmanın şartlarından biri de akıl yaşına erişmektir ve hür iradeye sahip olmaktır. Buna aynı zaman da şuur da denilir ki, birey kendini iyi olanda yönetmesi, bir eşyayı kullanabilmesi anlamına gelir. 
Öyle ise, Türkiye’de ki cemaatlerin müntesiplerine(müritlerine/bağlılarına) siyasi tercih dayatmalarının ve kendi iradesi ile değilde, liderinin iradesine göre oy vermesinin yanlış bir yol olduğunu düşünüyorum, hatta İslamın ruhuna ve aklı kullanma emirlerine, tebliğe ve tebliğ ahlakına da uymadığına inananlardanım.
Politik tercihler, cemaat ileri gelenlerinin elinde ipotek haline gelmemeli. Pazarlık konusu hiç yapılmamalı.
Bireyin kendi aklı ve özgür iradesi ile seçtiği bir konu olmalı. İnsan din seçerken bile zorlanmadığına göre ve böyle bir dine de sahip olduğumuza göre, müntesiplere “falana oy ver bu ahirette çok hayırlıdır diyerek “ipotek koymak İslamın özü ile çelişmektedir.
İslam Dininin Yüce Peygamberi Muhammed(s.a.v), adalete ve istişareye çok önem vermesi ile bir devrim yapmıştır. Ayeti kerimelerin dışında dünyalık işlerde mütemadiyen ashabının görüşlerine baş vurur ve onlarla ortak karar alırdı. Dünyalık bir konu ile ilgili olarak ilk önce Hz. Ömer(r.a)’i çağırır onun görüşlerini dinler daha sonra da Hz. Ebubekir(r.a.)’i dinlerdi. Hendek harbi esnasında yapılan görüşmeler neticesinde Hz. Selmani(r.a) Farisinin görüşüne göre hareket edilmiştir. 
Ayrıca, Efendimizin Hurma rekoltesi ile ilgili görüşü de bu konumuza çok uygundur. Sahabeyi kiram hurma ağaçlarını sallarlarken Efendimiz görür ve ağaçları serbest bırakmalarını ister. O yıl hurma rekoltesi düşer. Bunun nedenini araştıran Efendimiz sahabesine sorar neden hurma az oldu? Sahabeyi kiram biz rüzgar olmadığı için hurma ağaçlarını sallayıp rüzgar yaptırarak döllenmesini sağlıyorduk. Siz bırakın deyince bıraktık ve döllenme az olduğu için rekolte düştü dediler. Efendimiz de bu ayetmi? hayır değil. Öyleyse neden bana anlatmadınız buyurur. Görüldüğü gibi İslam dininde ayetin dışında ki her türlü görüş te istişare önemlidir.
Bireyin mantığı ve hür iradesi ile yapacakları tercihlere de ayrıca saygı duyulmalı ve benim veya bizin dediğimiz yere oy vermedi ve bizden değildir bize itaat etmedi diyerek dışlanıp ötekileştirilmemeli. Neredeyse tekfir edilir bir duruma düşürülmemeli.
Ferdin mantığı ve hür iradesi ile yapacakları tercihlere de ayrıca saygı duyulmalı. Bunu beceremediğimiz zaman fikir ırkçılığına yol açmış oluruz.
İnanan ve aklı yerinde olan şuurlu olan ve İslam kimliği taşıyan bir fert sürü psikolojisi ile sürü haline getirilmemeli ve sürü olarak görülmemelidir. Fiziki ve biyolojik olarak en şerefli bir yaratık olduğu için onun fikir, görüş ve davranışlarının İslama uygunluğu ölçüsünde saygıyı hak ettiği hep göz önünde tutulmalıdır. Belkide sana telkinde bulunan o cemaatin abisi yanlış yoldadır. Bu da göz ardı edilmemelidir.
Selametle!...

Bu yazı toplam 1602 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.