1. YAZARLAR

  2. Murat KARAKOYUNLU

  3. Cenevre’den Savaş Çıkar
Murat KARAKOYUNLU

Murat KARAKOYUNLU

Yazarın Tüm Yazıları >

Cenevre’den Savaş Çıkar

A+A-

Bir değişiklik olmazsa yarın Suriye’nin geleceğini konu alan toplantıların üçüncüsü yine Cenevre’de olacak. Şimdiden ilan edebilirim ki esas konu asla mülteciler ve Suriye’nin mazlum halkı olmayacak.

2 yıl önceki 2. Cenevre görüşmelerinin hemen öncesinde, Sezar kod adlı Suriyeli bir adli tıp uzmanı, Esed rejimin zulmünü belgelemek için dünyaya tam 55 bin kare fotoğraf servis etmişti. Hepsi vahşet dolu bu fotoğraflardan beklenen Esed rejimini köşeye sıkıştırmak ve Suriye’nin geleceğini bir an önce inşa edebilmekti. Ne var ki o günden bugüne Suriye’de hiçbir şey değişmedi.

Her köşe başında farklı bir muhalif sesin yer aldığı ve her birinin kendini bölgenin tek olmazsa olmazı ilan ettiği bu ortamda parçalanmışlık daha da derinleşti.

Mevcut duruma göre daha kolay olan, halkına bunca zulmü reva gören Esed’in uluslararası kamuoyunun baskısıyla gönderilmesini sağlamaktı. Yerine gelen yeni yönetimle birlikte, bölgedeki İŞID benzeri unsurlar bertaraf edilir ve her şey eski haline dönerdi. Ne var ki oyun kurucular hiçbir zaman bu ihtimali düşünmedi. Gelecekteki PEJAK tehlikesini hesaba katmayan İran’ın ambargonun kaldırılması karşılığında olacaklara razı olduğu, petrol fiyatları üzerinden dizginlenmeye çalışılan Rusya’nın Esed’in yanı sıra PYD ile yakınlaştığı ve ABD’nin herkesi kullanma potansiyelini sahnelediği bir ortamda, eskiyi sürdürmeye çalışmak artık gerçekçi bir politika değil. Bugünden sonra Türkiye için yapılacak en önemli şey, toprak bütünlüğünü korumaktır.

Irak’ın parçalandığı filmin aynı ile sahnelendiği bir ortamda, mültecileri omuzlanmak gibi onurlu bir tutumu sergileyen Türkiye, bir kere daha oyunun dışına itilmek isteniyor.

Görünen o ki Türkiye düşmanlığını, en önemli birleştirici unsur olarak kullanan PKK yandaşı ayrılıkçı Kürtler, yeni senaryoda belirleyici rollerden birini oynayacaklar.
Türkiye açısından, Türkiye karşıtlığı ortak paydasında birleşen ayrılıkçı yapının bu kaynaştırıcı unsurunu ortadan kaldırmak, statükoyu korumaya çalışmaktan daha akılcı olabilir.
Sadece Türkiye topraklarında bile her biri eş başkanlarla yönetilen onlarca yapının oluştuğu bir örgütlenmenin, kendiyle baş başa kaldığında ne zamana kadar uyum içerisinde devam edeceğini tahmin etmeye çalışmak, takım elbisesine iddiaya girmeyi düşündürecek kadar yakın bir geleceğin gelişmesidir.

20 yıla yakın bir süredir örgütün liderliğini yapan Öcalan kadar örgütü idare etmiş olan Karayılan’ın, Apo’nun dönüşünden mutlu olacağını söylemek; Barzani ile PKK ve PYD arasındaki devleti ben kurmalıyım sevdasının geleceği noktayı görmemek ve dahası bölgedeki onlarca farklı yapının bu güç mücadelesinden yararlanmaya çalışacağını düşünmemek saf dilliliktir.

O sebepledir ki bölge ülkelerine sırt çeviren ve yerel dengeleri kendine göre şekillendirebileceğini düşünen bir zihniyetle gidilen Cenevre görüşmeleri bölgeye barış getirmeyecek ve yeni dönemde bölgenin taze gündemi en önce bir Kürt- Kürt savaşı olacaktır.

Murat KARAKOYUNLU
Twitter: @karakoyunlum

 

Bu yazı toplam 640 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.