1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. CENNETÜL MUALLA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

CENNETÜL MUALLA

A+A-

Yukarıdaki resim Mekke halkının defnedildiği kabristan. Her taş bir kabri işaret ediyor. Fakat her kabir bir naaşı ifade etmiyor. Çünkü bu kabristanda her kabir sayısız insan alırmış. Geçen hafta Mekke'de yıllardır umrecilere ve hacılara rehberlik yapan bir arkadaşımız anlattı. Anlattıklarını dinlerken hayretler içinde kaldık. Kabristanın toprağının özelliği; içine defnedilen her naaşı çok kısa sürede etlerini kemiklerini ayırır ve emer yok edermiş. Yani bu hafta defnedilen bir naaşı bir kaç hafta sonra açarsanız göremezsiniz. nitekimde benzer bir hadise olmuş, şöyle ki;
Bu arkadaşın Türkiyeden bir tanıdığı buraya gelince vefat etmiş, ailesine,"Türkiyeye göndermek için işlemlere başlayalım mı" demişler, onlar da "Mekke gibi mübarek topraklarda vefat eden babamızı Türkiyeye gömermiyiz" demişler ve buraya defnetmek istemişler. Cenaze işlemleri bitmiş ve sıra defnetmeye gelince kabristanın müdürüne "nereye defnedilecek" diye sormuşlar ve gösterilen kabrin yanına gittiklerinde mezar taşından dolu olduğunu anlamışlar. Müdüre bu kabrin dolu olduğunu söylemişler ve müdür beyde "siz kazdırın, kazdırın, dolu değildir çoktan boşalmışdır orası"demiş.     Çok şaşırmışlar ve "nasıl yani" demişler. Durumu öğrendikten sonrada kabri kazınca hepsi önce içinden yayılan mis kokuyla hayrete düşmüşler sonrada gördükleriyle... kabir bomboşmuş ve mis kokusu etrafa yayılmış.görevli bir iki kez süpürgeyle temizler gibi yapmış o kadar..hemen yeni cenaze defnedilmiş daha öncesinde bir çok insanın defnedildiği gibi..
Bazı kabirler varmış ki, dikkatlerini çekenler hemen sormuşlar müdür beye: "bu kabirlerin taşlarında neden böyle değişik işaretler var" diye. müdür bey: "o kabirler özeldir.onlara naaşları defnettikten sonra diğer kabirler gibi başka naaş için açtığımızda gömdüğümüz naaşların bırakın kaybolmasını daha o saniye vefat etmiş gibi tazecik etli kemikli insan olarak durduklarını gördük, sonra "daha erimemişler" diyerek kapattık bir süre sonra tekrar açtık ve tekrar kapattık, yine bir süre sonra tekrar açtık ve bu kez "bunlar Allah'ın rahmetine ermiş mübarek kullarıdır, Peygamberimizin yoldaşlarıdır ve kıyamete kadar bu kabirler bir daha açılmayacakdır.."diyerek tekrar kapattık ve bir daha da açmadık, yani o kabirlerde yatanlar çok mübarek insanlar.." cevabını almışlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.