1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. CENNETÜL MUALLA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

CENNETÜL MUALLA

A+A-

Bu resimde ki beyaz taşların olduğu, duvarlarla çevrili yerde de Hz. Hatice validemiz, Efendimizin küçük yaşta vefat eden çocukları ve bir kısım sahabeler yatıyorlar. Ruhlarına fatiha.
: Rasülüllah Mekke kabristanlığını yani Cennetilmualla’yı göstererk “ Bu kabristan ne güzeldir” buyurmuş. Hz. Hatice burada metfun, ayrıca Medine de ki Baki mezarlığının Türkler arasında “Cennetülbakı” anılmasından dolayı Mekke deki bu mezarlığa “Cennetülmualla” denilmiş olabilir. Dedesi Abdulmuttalip, amcası Ebu Talib, oğulları kasım ve Abdullah r.a. ve Abdullah b. Zübeyr (r.a.) burada yatmaktadırlar.
HAREM
Mekke’nin sınırları Rasülüllah tarafından çizilerek, zararlıların dışında hiçbir şeyi öldürmemek vs. gibi şeyler yasaklandığından, haram kılındığından Harem denmiştir. Kur’anı Kerim de insanlar için yeryüzünde kurulan ilk mabedin Kâbe olduğu (Ali İmran s.3/96) gerçektedir. Kabeyi çevreleyen yer mescidi haramdır. Rasülullah  s.a., bu beldenin yerlerin ve göklerin yaratıldığı gün Allah tarafından haram kılındığı ve kıyamete kadar da böyle kalacağı ifade edilmiştir. Unutulan bu statü daha sonra Hz. İbrahim tarafından iade edilmiştir. Hz. Peygamberimiz, yeryüzünün Allaha en yakın ve sevimli olan yerin Kâbe ve çevresi olduğunu söylemiştir. Haremin hususiyeti de orada işlenen sevap ve günahın karşılığının da fazlasıyla görüleceğidir.
Sınırları, Medine yönünde Ten’im, Yemen yönünde Edaetü’l-ibin, Cidde istikametinde Hudeybiye’nin uç noktasında Şumeysi, Ci’rane cihetinden Abdullah. Halid mahallesi…..Ten’im 6 km, Hudeybiye 20 km, olmak üzere 20-6 km. arasında değişmekte, çevresi 127 km. olan Mekke Hareme takriben 550 km.dir. Türk Kültüründe hürmet ifadesi manasında Kâbe’nin ismi Kâbe-i muazzamadır. (Devamı edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.