1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Cep Telefonunun Faydaları
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Cep Telefonunun Faydaları

A+A-

“Toplum çok bozuldu, ahlak çöktü, böyle giderse başımıza taş yağacak, eskiden böylemiydi ya!” diyerek maziyi kuru kuruya övenlerden değilim. M.Ö 2500’ lü yıllarda çıkan bir tablette de buna benzer şeylerin yazıldığını bilenlerdenim.

       Toplumlar ve insanlar öz olarak “muhafazakârdırlar” Hiçbir toplum, halkın çoğunluğunu etkileyecek buluşlara başta olumlu bakmamışlardır.

Tren ilk çıktığında taşıma işi ile uğraşan esnaf ve köylüler ona düşman gibi davranmışlardır. Esnafın karşı çıkma nedeni belli de, köylüler niye karşı çıkıyor? Onlar da köylerinden, arazilerinden, meralarından  büyük bir gürültü ile geçen bu canavarın ineklerine, atlarına,  tavuklarına zarar vereceğini düşünmüş olmalarından. 

Konya ya ilk bisiklet geldiği zaman buna “şeytan arabası” ismini veren ve onun revaç bulmasına engel olmaya çalışan esnaf grubu hangisi biliyor musunuz? Kunduracı esnafı. Niye? Çünkü onlara göre bu alet insanların ayağını yerden kesecek, bu da ayakkabıların eskimesini engelleyecek… Tıpkı hattatların matbaaya, tiyatrocuların sinemaya, sinemacıların  televizyona, otobüsçülerin hızlı trene karşı çıkması durumu.

Neyse; konuya dönecek olursak, yani cep telefonunun faydalarına... Geçen gün sabah namazından çıktıktan sonra bakkala ekmek almaya doğru gidiyorum. Bizim mahalledeki Kız İHL’ye gitmek üzere otobüsten inen 5-6 kişilik başörtülü genç kız grubu  karşıdan göründü. Sabahın bu erken vaktinde benden başka kimseciklerin olmadığı, kenarı evlerden hali bu yolda kızlarımızın başlarının önde, çıt çıkarmadan, birbirleri ile bile hiç konuşmadan yürümeleri beni çok etkiledi. Kendi kendime; “maşallah! maşallah! Bu ne yüce, bu ne erdemli bir davranış” dedim. Modern çağa inat sessizliği, çağdaş kızlara, feminist hanımlara inat başı önde yürümeyi tercih eden bu hanımlar beni büyük bir sürura gark etti…O anda içimde geleceğimiz adına büyük ümit tohumları kök salmaya başladı…

Heyhat! Sevincim en fazla birkaç dakika sürdü. Çünkü onlara yaklaştığım zaman gördüm ki onların başlarının önde yürümesinin sebebi ellerindeki cep telefonları. Yanlarındaki  arkadaşları ile bile konuşamamalarının nedeni de yine aynı. Biraz önce içime ekilen ümit tohumlarının hemen büzüşmeye başladığını hissettim.

Yan yana oturduğumuz insanlarla irtibatımızı kesip çok uzaklardan bizi arayan veya mesaj atan insanlarla rabıta kurduran; Aile ve şirket toplantılarında, yolda yürürken, araçlarda seyahat ederken bizi katiyen yalnız bırakmayan, konferanslarda konuşmacıya, camide normal namazda, musallada cenaze namazında ibadetlerimize çaldığı müziklerle eşlik eden ve adeta orkestra görevi yapan cep telefonun kızlarımıza nasıl büyük bir fayda sağladığını da bu hadise ile öğrenmiş oldum.

Sen çok yaşa ey büyük buluş!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.