1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Cevat Olçok üniversite öğrencilerine siyasal iletişimi anlattı
Cevat Olçok üniversite öğrencilerine siyasal iletişimi anlattı

Cevat Olçok üniversite öğrencilerine siyasal iletişimi anlattı

Selçuklu Gençlik Meclisi'nin organizasyonu ile üniversite öğrencilerle buluşan Arter Ajans Başkanı Cevat Olçok "Siyasal İletişim" konulu konferans verdi

A+A-

Selçuklu Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi düzenlediği konferanslarla alanında uzman konukları ağırlamaya devam ediyor. Arter Ajans Başkanı Cevat Olçok, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda üniversite öğrencilerine “Siyasal İletişim” konulu konferans gerçekleştirdi.

Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da  katıldı. Siyasi kampanya süreçleri ve bu süreçlerde yaşadığı tecrübeleri paylaşan Olçok, öğrencilerden gelen soruları cevapladı.   

1509525529.jpg
Ajans yolculuğuna lise döneminde, 15 Temmuz Şehidi olan abisi Erol Olçok'un kurduğu ajansta başladığını ifade eden Cevat Olçok,"Erol Olçok benim için çok kıymetli bir insandı. Çünkü o benim hem ağabeyim, hem ustam, yoldaşım ve sırdaşımdı. Bana çok şey öğretti.  O zaman yaptığımız çalışmalardan söz edecek olursak; Refah Partisi seçimleri ve 1994 Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın o dönemde İstanbul’da Büyükşehir Başkanlığına adaylık kampanya sürecini yürüttük. 1999 yılında 28 Şubat sonrası kırılmalar yaşanmıştı. O dönemde Tansu Çiller ile çalışmaya başladık. Bu tecrübede de çok şey öğrendik. Daha sonra AK Parti’nin kuruluşunda rol aldık. AK Parti’nin kurumsal kimliği, 2002’de genel seçimler ve arkasından bugüne kadar yapılan seçimler, Cumhurbaşkanlığı ve referandum seçimi bunların hepsinde kampanya yöneticisi olarak bulunduk. İnanılmaz tecrübeler edindik” dedi.

"Reklamcı hayatı okumalı"

Selçuk Üniversitesi öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Cevat Olçok, “Reklamcılık; öncelikle disiplin ve çalışma üzerine kuruludur. Çalışmadan hiçbir şey olmuyor. İletişimde bana göre en temel unsur öncelikle dinlemektir. Önce insanları dinlemeniz lazım daha sonra da okumanız lazım, okuma derken bir kitaptan bahsetmiyorum. Hayatı okumanız gerekiyor. Olaylar nasıl böyle gelişiyor? Öncelikle bunu görmeniz lazım. Bir yol ve strateji izlemek gerekir. Ondan sonra da bunların üzerine konseptler inşa etmelisiniz. Yani reklam filmleri yapıyorsunuz. Diğer alanları ve mecraları kullanarak seçmenin karşısına geçiyorsunuz. Siyasal iletişimin, diğer iletişimlerden en önemli farklı özelliği, ürün ya da hizmetin reklamını yaptığınız zaman size geri dönmesi bir hayli zaman alıyor. Ama siyasal iletişimde 40 gün bir iletişim zamanınız var. Bu süreçte sandıklar kuruluyor. Sonuçta da başarılı ya da başarısız olduğunuz ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. 


"Allah ülkemize bir daha böyle acılar yaşatmasın"

Gelen bir soru üzerine 15 Temmuz hain darbe gecesinde şehit edilen abisi Erol Olçok ve yeğeni Abdullah Tayyip Olçok'tan da bahseden Cevat Olçok," Allah ülkemize ve bu milletimize böyle bir acıyı  tekrar yaşatmasın. Ben olayı Çorumda öğrendim. O kara gecede hem abimizi hem de 17 yaşındaki yeğenimizi kaybettik. Çok zor bir durum. Özellikle 17 yaşında bir yeğenini kaybetmek çok zor bir şey. Erol abim benim için bambaşka bir insandı. Abim hayattaymış gibi düşünüyor, O'nun ilkeleri ve izinden giderek anısını yaşatmaya çalışıyorum. Her gün anıyorum ve her gün o köprüden geçiyorum. Benim abim ve yeğenim, Allah için, bayrak için, vatan için, bizim için şehit oldular. Onlar bizim kahramanımız. Allah mekanlarını cennet etsin. Yine 250 şehidimiz ve gazilerimiz var. Bu ülke gerçekten güzel bir ülke, inşallah bir daha böyle şeyler yaşamayız. Bu işleri yapanlar şu anda mahkemelerde yargılanıyorlar. Takip etmek ve bunu unutmamak  lazım. Bu konuda da sizden destek ve ilgi isterim" dedi. 

1509525315.jpg
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, konferansın ardından konuk Cevat Olçok'a İnce Minare kapısının biblosunu hediye etti. Ayrıca konferansa katılan öğrencilere “Erol Olçok” kitabı hediye edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.