1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çevik 'Kurbanlık Hayvan Sayımız Yeterli'
Çevik 'Kurbanlık Hayvan Sayımız Yeterli'

Çevik 'Kurbanlık Hayvan Sayımız Yeterli'

Önümüzdeki hafta kutlanacak Kurban Bayramı öncesi hayvan sayımızın yeterli olduğunu belirten Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, bu vesileyle canlı hayvan piyasasının canlanacağını söyledi.

A+A-

KTB Başkanı Çevik, milletimiz ve bütün İslam âlemine huzurlu bir bayram geçirmesini dilekleriyle başladığı basın açıklamasında şu huşulara değindi; “Bu günlerde, Türkiye ve İslam aleminde kurbanlık hayvan piyasası canlanır. 2015 yılı sonu itibariyle TÜİK rakamlarına göre Türkiye'de büyükbaş hayvan (sığır, manda) sayısı 14.1 milyon, koyun 31.5 milyon, keçi ise 10 milyon 500 bin baştır. Konya’da ise 750 bin büyükbaş, 2 milyon 300 bin küçükbaş hayvan varlığı mevcuttur. Türkiye’de toplam yıllık kesilen büyük ve küçükbaş hayvan sayısı yaklaşık 11 milyon olup, bunun 900-950 bin büyükbaşı ve 2 milyon 700 bin küçükbaşının kurban bayramlarında kesildiği tahmin edilmektedir. Türkiye’de yeterli kurbanlık sayısı mevcut olup, herhangi bir sıkıntı yoktur. Kaldı ki devletimiz 100 bin baş besilik daha ithalatı bağlantısı yapmıştır. Bu ithalat bağlantısı hayvan arzında bir sorun olmaması için yapılmış olsa da bizim ithalata dayalı bir hayvancılık politikasından çıkıp, kendi hayvan varlığını artırmaya ve kendi kendine yetecek konuma gelme konusunda çalışmalarına başlamamız gerekmektedir.

Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar
Vatandaşlar kurbanlarını güvenilir, tanıdık satıcılardan ve veteriner hekim kontrolündeki hayvan pazarlarından satın almaları ve hijyenik şartlarda kesim yaptırmaları daha doğru olur. Satın alınacak kurbanlık hayvanın pasaportu, nakil belgesi görülmelidir. Pasaporttaki numarayla kulak küpesindeki numara kontrol edilmelidir. Pasaportta kulak küpe numarası, hayvanın nerede yetiştirildiği, hangi ilde, hangi ilçede, hangi vatandaşa kayıtlı olduğu ve aşıları yazar. Yetkilerimiz de denetimlerini sürdürmeli, vatandaşlarımızın güvenli, kurban vasfı taşıyan kurban almalarını sağlamalıdır.

Kurbanlık hayvan seçerken İslami şartlar yanında hayvanların hem sağlığına ve mutlaka veteriner sağlık raporu ve kulak küpesinin olmasına, ileri derecede gebe veya yeni doğum yapmış olmamasına dikkat edilmelidir. Keçinin bir yaşında, koyunun bir yaşını doldurmuş veya 6 aylık olup, bir yaşındaki gibi gösterişli olması şarttır. İnek, dana, tosun, boğa, manda ve düvelerin 2, devenin de 5 yaşını doldurmuş olması gerekir. Dış yüzeyi tüm noksanlıklardan ari ve semiz hayvan kurban edilebilir. Kondisyonu iyi, yuvarlak hatlı ve vücutta kemik çıkıntıları fark edilmeyen, çevresine tepki veren, arka bölümü ıslak olmayan ve dışkı bulaşmamış hayvanlar seçilmelidir. Tek gözü kör, topal, dişlerinin yarısı eksik; kulağı, boynuzu ve kuyruğunun çoğu olmayan, bir ayağı kesik, yaralı ya da kırık olan, meme uçları kopuk, burnu veya dili kesik ya da büyük bölümü olmayan, ölmek üzere olan, aşırı zayıf, hasta hayvanlar kurbanlık olmazlar. Kurbanlık alacak vatandaşların özellikle büyükbaş hayvanda gebe olma ihtimalini göz önünde bulundurarak dişilerden ziyade erkek olanları tercih etmesi daha isabetli olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.