1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çevre Yolu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çevre Yolu

A+A-

Konya’mızın sorunları ve eksikleri de Konya ismiyle paralel olarak büyüyor. Var olan eksikler ise “yılan hikâyesi” misali bir türlü bitirilmiyor.
Yerel yönetimlerin ve Belediyelerin öncelikli görevi ise şehrin eksiklerini öncelik sırasına göre belirlemek, yöneticilerin ufku geniş olarak taraması ve bunları tamamlamak için masaya yatırmaları gerekir.
Ne yazık ki, Konya’mızda var olan eksikler ve sorunlar giderilmesi noktasında yeterli çalışma ya bilgisizlik, ya da imkânsızlıklar nedeniyle yapılamayıp halkın hizmetine sunulamıyor.
Geçtiğimiz günlerde de yazdım. Konya büyük kent, Merkez nüfusu bana göre 2 milyona ulaştı. Göç alan bir şehir. Üniversite öğrencisi sayısal olarak yüksek durumda. Afrika ülkelerinden, Suriye’den, Mısır’da şehir mülteci alıyor. Bunların sorunları ayrı bir dert.
Şehir içinde ana arterler sık sık kapanıyor. Trafik yoğunluğu her geçen gün artıyor. Bunun için bir tedbir görmüyorum. Birkaç yıl sonra dümdüz şehirde trafik kapanırsa hiç kimse şaşmasın. Yine bu yollarda ambulans ve itfaiye için geçiş yolları yok. Allah korusun bir facia yaşanırsa ne olacak?
Bunların planlamaları vakit geçirilmeden yapılması gerekir.
Seçimde seçime gündeme gelen ve alevlenen çevre yolumuz bir türlü başlatılamadı. Çamura çökersek, yol gösteren olmamak için şimdiden uyarıyorum. Şehir ulaşım mastır planı hemen yapılıp, hayata geçirilmelidir. Seçimlerden önce yeni tramvaylar devreye girecek. Alâeddin’den Kampüse tramvayla yolculuk bir saat kadar sürüyor. Eğer yeni tramvaylarla süre yine aynı olacaksa yeni tramvayların çok fazla bir esprisi olmayacak. Duraklar azaltılarak süreyi kısaltma da vatandaşta sıkıntı yaşatacak ve duraklar arası uzayacak. Millet yeraltı treni yaptı ve yapıyor. Biz hale lafını yapıyoruz.
Belki belediyeler bazı faaliyetler yapıyorlar ama, seçimlerin yaklaşmasına kadar dişe dokunan ve toplumun tümünün sorunlarına çare bulacak çalışmalardan uzakta kaldılar. Şimdilerde ise bir tempo var. Bilbaordlarda merkez belediyelerin reklamlarını görüyorsunuz. Ben bunların çoğuna gülüp geçiyorum. Temizlik biraz daha ivme kazandı. Bazı trotuar ve kaldırım taşlarının “yaz-boz” yapılmasını kimse yutmamaktadır.
Çevre yolu Konya’nın en önemli sorunlarından birisidir. Hava kirliliği de buna paraleldir. Konya’nın büyük bölümü doğalgaz istemesine rağmen şirket yeterli çalışmayı yapmıyor. İlk başlangıçta 5 yıl içinde Konya’da doğalgaz her yere gideceği taahhüdü vardı. Bunların takipçisi acaba kim olacak?
Ana arterlerde yapılan temizlik, varoşlarda ve ara sokaklarda yeterli şekilde yapılmıyor. Çevre yolu yapımında herkes kendi hesabı peşinde. Benim tespitlerime göre Ulaştırma Bakanlığı belediye’ye “Çevre yolunu ben yapayım. Sende imar planını düzenle. Sana harcama yaptırmayacağım” diyor. Bundan sonrası her şey bana ait demektedir.Ancak Belediye’de “Sen yap. Ben imar planı ile yüzde 35 kazanayım” diyor. Buna da Ulaştırma bakanlığı sıcak bakmıyor. Ancak kartlarını da açık ortaya koymuyorlar. Bu sorun kısa sürede tamamlanmalıdır.
Yine edindiğimiz bilgilere göre İnce minare yakında restorasyona uğrayacak. Valilik buranın yeni düzenlemesi için çalışmalar başlatacaktır. Bu Konya için önemli bir kazançtır. Mevlana Anma törenleri yaklaşıyor. Özellikle Büyükşehir belediyesi, Üniversiteler, İl Kültür Müdürlüğü birlikte çalışıp, geçen yıl yaşanan olumsuzluklar bu yıl yaşanmamalıdır ve geçen yıla göre daha ihtişamlı, daha anlamlı bir anma törenleri yapılmalıdır.
Yazımı bir seçim fıkrası ile bitireyim.
Erzurum’da seçmenlerin genç adaylara daha çok değer verdikleri haberi yayılmıştı.
Saçları ağırmış adaylardan bazıları saçlarını siyaha boyatmışlardı.
Seçim sonuçlandı. Saçlarını siyaha boyayanlardan çoğu seçimi kaybetmişti.
Arkadaşları:
“Bu halin nedir?” diye sorduklarında :
“Seçim boyasıdır” dediler.
 

Bu yazı toplam 220 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.