1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çevre Yolu Hastane !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çevre Yolu Hastane !..

A+A-

Konya alan olarak, enine boyuna genişliyor.
Genişlemesine karşın, gelişmesi yeterli mi?
Bunun takdiri de sizlere ait.
Konya’nın birçok konuda sorunu bulunuyor.
Mesela en önemli sorunlarından birisi tarım alanında ve arazilerin sulanması.
Mavi Tünel bitiyor, bitti dendi ama, henüz bir ortaya görünen ve çiftçinin yüzünü güldüren bir şey yok.
Yer altı sularının 30 yıl içinde tükeneceği haberleri var. Sulanabilir alanlarımız oldukça kısıtlı. O zaman Konya Ovasına bir mavi tünel projesi daha lazım.
Yine şehir içi yolları artık Konya’nın trafik yükünü çekmiyor.
Hava kirliliğinin önüne geçilemedi.
Çevre yolu yapımı “ Yılan hikâyesine “döndü.
Konya ‘da yapılması planlanan ve hastane inşaatları kaplumbağa hızıyla gidiyor. En yakın kamu hastanesi kent merkezine yaklaşık 15 kilometre… Vatandan hastaneye varıncaya kadar can veriyor.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2014 Yılı Merkezî Yönetim Bütçesinin TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi esnasında, Konya Çevre Yolu Projesi ile ilgili olarak MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın sorusu üzerine verdiği cevapta: Sayın Başbakan Konya Çevre Yolunu “Yapacağız” diye değil, “Bakacağız” diye söz vermiş. Halep ve arşın meselesi.
Çalışmalar, projeler, rant hesapları…
Bir söz ancak bu kadar eğilip bükülebilir. Demek ki 8 yıldır sadece bakıyorlar. Demekki Konyalı avutuluyor. Konyalıya “elmalı şeker” verildi. Yalanınlar bakalım.
Sonuç; Sayın Başbakan Recep Tayyir Erdoğan “bakacağız” diye müjde vermiş, Bakanlar da “bakmışlar” olmuyor. Konya Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmayı bitirmeden Konya Çevre Yolu Projesi yatırım programına alınmayacak. Hükümet, kamulaştırma için de kuruş bile vermeyecek. Kamulaştırma güzergâhı bile henüz netlik kazanmış değil. Hesap içinde hesaplar yapılıyor.
Konya Büyükşehir Belediyesi Konya’nın güzelim arsalarını satmış savurmuş, bankalardan krediler kullanıp belediyeyi borç batağına sokmuş, ama Konya Çevre Yolu kamulaştırması için kaynak ayırmamış. Mevcut haliyle, en az 70 milyon lira gerektiği söylenen kamulaştırma parasını bulması da mümkün gözükmüyor.

Bu işin Türkçesi, “Konya Çevre Yolu için daha çok beklersiniz” demektir. Bu yönetim gitmeden Konya Çevre Yolu yapılmayacak.
Peki soralım?
Konyalının suçu ne? Önceki seçimlerde AKP’ye yüksek oranda destek vermek mi?
Ayrıca, Sayın Başbakan Konya’ya geliyor. Herhalde Konya Çevre Yolu için verilen sözlerin ne olduğunu soracak yürekli Konya sevdalıları da olacaktır.
Sayın Başbakan bir yıl önce Konya'da çevre yolu projesi için müjde vermişti ama 2013 Yılı Yatırım Programı'na almadınız, 2014 Yılı Yatırım Programı'na da almıyorsunuz. "Kamulaştırma bitmeden programa almayız, önce belediye kamulaştırmayı bitirsin" diyorsunuz. "Kamulaştırma için 70 milyon lira lazım.
Şimdi soruyorum: Sayın Başbakan boş yere mi müjde vermiştir?
Konya çevre yolu projesini 2014 Yılı Yatırım Programı'na alacak mısınız? Yoksa hem siz, hem de Konyalı bakmaya ne kadar zaman devam edecek?


 

Bu yazı toplam 234 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.