1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Çevre Yolu Muamması
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Çevre Yolu Muamması

A+A-

Bugün çevre yolu ile alakalı düşüncelerimi paylaşmadan önce Hakimiyet Gazetemizde köşe yazmamdan memnuniyetlerini dile getiren çok sayıda okurumun tebrikini alırken öte yandan bazı arkadaşlarımın gazete değişikliği ile eski yerden yakışık almayan bazı yorumlar işittiklerini ifade etmeleri üzerine söz konusu gazete değişikliği ile alakalı birkaç satır düşüncemi aktarıp konumuza öyle geçeyim istiyorum. Eğer söz konusu ifadeler duymaya devam edersem o zaman tüm detaylıca gelişmeleri sizinle buradan paylaşmak üzerime farz olacaktır.

Öncelikle söz konusu gazete değişikliğinde Hakimiyet Gazetemiz sayesinde daha fazla okur kitlesine ulaşmam mümkün olmuştur.

Diğer husus ise, gazetecilikte ana prensibin kamuoyunu bilgilendirmek ve halka gerçek haber vermek olması ve ticaretin bunun önüne geçmemesidir.

Şimdilik bu kadar yeter…

Değerli okurlarım,

Uzun yıllardır Konya’mıza çevre yolu kazandırılacağına dair duyumlar alıp dururduk. Fakat uzun zaman geçtiği halde bunun bir türlü gerçekleşmemesi üzerine geçtiğimiz gün sevgili babacığımın konuyu gündeme getirmemi istemesi üzerine kendisini kıramayıp bugün konuyu buna ayırmanın yerinde olacağına karar verdim.

Daha önce aslında konu hakkında bir yazı kaleme almıştım. Kişiliği hakkında yazı yazıldığında cayırtı koparıp hemen telefona sarılıp şahsıma ulaşma lütfu gösteren pek muhterem yetkili erkanımızın bu konu hakkında beklendiği üzere hiç sesi çıkmadı. Biri arayıp ta gelişmeler hakkında bilgilendirme ihtiyacı dahi duymadı.

Neyse Allah’tan ümit kesilmez. Biz yine birkaç satır karalayalım. Konya şehir merkezinde kalan bağlantı yollarımızda dev tır ve yük kamyonlarının sebep olduğu yoğun izdihamı bilmeyeniniz yoktur. Bu dev araçlar arasında gezinen bisiklet ve motosiklet sürücülerinin tehlikeli manevraları da malumunuzdur. Şehir içinde ki bu yoğun trafik sebebiyle ölüm kol geziyor.

Bu arada parantez açayım. Belediyemiz boş yere bisiklet yolları yapmasın. Tüm motosiklet ve bisiklet sürücüleri yoğun trafik arasında kol geziyorlar. Bisiklet yolunu kullanan yok.

Diğer illerimize yük taşıyan kamyon ve tırlarımızın şehir içinde ki trafikten soyutlanabilmesi için gerekli olan yeni çevre yolu inşaatı konusuna hiç değinen yok. Gördüğüm kadarıyla konu üzerinde herhangi bir proje ve çalışmada bulunmuyor. Bu satırlardan konunun yetkililerini kamuoyuna bir açıklama yapmaya davet ediyorum. Nerdeyse Konya’ya denizi getirecek düzeyde yoğun ve başarılı çalışmalar yürüten hükümetimizin bu işle alakalı hiçbir adım atmaması düşündürücüdür. Hani zamanında Kampüsten şehre doğru inerken direk Akyokuş mevkiine bağlanarak Isparta ve Antalya yoluna bağlanacak bir çevre yolundan bahsediliyordu. Üzerinden yıllar geçti. Hala tık yok.

Bugünden işaret edelim. Yakın bir tarihte çevre yolunun gecikmesinden kaynaklanan ciddi karmaşa ve sorunlar yaşanacaktır. Bu sorunlar birikip dağ olmadan mevcut dağları delerek ve kazarak yeni çevre yolunun yapımına bir an önce başlanmasında şehrimiz adına ciddi faydalar vardır.

Dikkatinizi çekmek gerekirse şehrimizde son zamanlarda ardı ardına husule gelen trafik kazalarının normal olmadığını ve anormal bir artış yönünde olduğunu bilmenizi isterim.

İşte koca koca yük araçlarının şehir içinde kalan bağlantı yollarında ki ralli sürücüsü gibi araç kullanmaları Allah muhafaza birçok ölümlü ve yaralanmalı kazalara sebebiyet vermektedir. Bunun daha da artmasından endişe duymaktayım.

Sadece adı anılan yere değil şehrin her yanının yani etrafının yeni çevre yollarıyla donatılması elzemdir.

Bizim ülkemiz ve malumunuz Konya şehrimizde sanayi sektöründe gelişmiş ve çok sayıda imalatçımız faaliyetini başarıyla yürütmektedir. Bu fabrikalarımızda imal edilen ürünlerimizin Mersin limanına aktarımında şehrimiz başlıca uğrak noktalarından biridir. Bu sebeple de gün içinde çok sayıda büyük araç tonlarca yükle şehrimizin içinden geçerek yoluna devam etmek zorundadır.

İşte bugünden itibaren Konyamızı temsil eden tüm kurum yetkililerinin başını iki elinin arasına alarak çevre yollarımızın yapımına dair proje geliştirmesi gerekiyor.

Bu yazı toplam 225 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum