1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ceza yargılaması değişiyor
Ceza yargılaması değişiyor

Ceza yargılaması değişiyor

TBMM Adalet Komisyonu, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı’yı, görüşmeye başladı. Çocuğa cinsel istismar, vücut dokunulmazlığı, patlayıcı madde bulundurma ve nitelikli dolandırıcılık suçlarında cezaların alt sınırı artıyor.

A+A-

TBMM Adalet Komisyonu, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı’yı, görüşmeye başladı. Türk Ceza Kanunu’nun devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle verilen tutuklama kararları, askeri tutukevleri dışındaki ceza infaz kurumlarında yerine getirilecek. Çocuğa cinsel istismar suçlarında cezaların alt sınırı artıyor. Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. cinsel istismarın sarkıntılık Cinsel istismar, daha başka bir şekilde yapılırsa 16 yıldan aşağı olmamak üzere, hapis cezası uygulanacak.

DOLANDIRICILIKTA CEZANIN ALT SINIRI ARTIYOR

Bilişim sistemlerini, banka veya kredi kurumlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık yapanlara verilen hapis cezasının alt sınırı da 3 yıldan, 4 yıla yükseltilecek. Patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemelerin ihracına ilave olarak ithal eden, satan, başkalarına veren ve depolayanlar, 4 yıldan itibaren hapis cezasına çarptırılacak. Ulaşım araçlarını tehlikeli şekilde kullananlar, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

FUHŞA TEŞVİKE 3 YIL CEZA

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında soruşturma başlatılmadan önce sağlık kuruluşlarına başvurarak, tedavi istemesi halinde ceza almayacak. Fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanan görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.