1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Cezayir’le Vizeler Niçin Kalkmıyor?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Cezayir’le Vizeler Niçin Kalkmıyor?

A+A-

Kısa bir süre önce Cezayir’e bir iş gezisine gittim. Hemen hemen çok sayıda Arap ülkesi ile vizelerimiz kalktığı halde ya da havalimanlarından kolayca alınabildiği halde bu ülke ile yıllardır devam edegelen vize konusunda ki ısrarı anlamakta zorlanıyorum. Temelinde Fransa’nın payı olduğunu düşüneceğim ama eski Fransız sömürgelerinden Fas ve Tunus’la aramızda vize uygulaması yok. Bu durumun sebebini açıkçası merak ediyorum.
Tarihi köklerimizin olduğu bu ülke ile aramızda yaşanan net bir sorun yok. Hatta çok sayıda ticari faaliyet mevcut iken vize ısrarının temelinde ne var?
Yaklaşık 2 sene önce o günkü başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir temaslarında güzel konular ortaya çıkmıştı. Cezayir- Türkiye İş Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Serbest Ticaret Anlaşması, Cezayir ile vizelerin kalkması, Doğalgaz Anlaşmasının uzatılması, Sağlık Sertifikası, Sosyal Güvenlik Anlaşması, THY'nin sefer sayısının 3 şehre çıkartılması ve teminat mektubu gibi iş dünyasını için hayati önem taşıyan konular hakkında müjdeli açıklamalarda bulunduğunu hatırlayalım.
Üzerinden koskoca iki yıl geçtiği halde vize uygulamasının devam etmesi bana göre kanayan bir yaradır. Avrupa ülkelerinin direk girdiği bu ülkeye bizim vize ile girmemiz yakışmıyor.
2013 yılında MÜSİAD tarafından organize edilen, Fas, Cezayir ve Tunus Ülkelerine yönelik iş gezisinden sonra henüz beklenen adım atılmamıştır. Vize konusunda ki ısrarımın sebebine gelince, eğer bir ülke ile ticari adılar atmak istiyorsanız, o ülkeye istediğiniz her zaman kolayca gidip gelebilmek sizin için en önemli ayrıntılardan biridir. Belki iki günde kolayca vize almanız mümkün olabilir. Ama pasaportunuzu kendiniz ya da bir temsilci aracılığıyla Ankara’ya göndermek, gelmesini beklemek te bir sıkıntı haline dönüşebiliyor.
O günkü Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Başbakanı Abdülmelik Sellal, Cezayir Sanayi Bakanı Şerif Rahmeni, milletvekilleri ve birçok iş adamının katılımcı olarak yer aldığı Cezayir'de konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iki ülke iş adamlarına müjde üstüne müjde vermiş ve körelen umutlar yeşermişti. Hatta o gün yapılan ikili iş görüşmelerinde Türkiye'den gelen 200 işadamının karşısında bin kadar Cezayir’li işadamı hazır bulunmuş ve o gün 2.000'den fazla iş görüşmesi gerçekleşmişti. İşte burada açmak istediğim parantez şudur: Vize uygulaması insanın bakışında bir uzaklık hissiyatı veriyor. Bir işadamımız cebine pasaportunu koyarak direk bindiği uçakla bir ülkeye gidebilmenin özgürlüğünü hissetmek istiyor. Böylesi bir durumda da ilişkiler güçleniyor. Cezayir gibi büyük bir pazarı Avrupalılara yem etmek üzücüdür. Bunu önlemenin yollarında ki ilk adım ise vize uygulamasının kalkmasıdır. Gönül ister ki pasaport bile olmasın. Karşılıklı olarak giriş ve çıkışlar serbest olsun.
O günkü başbakanımız Erdoğan'ın işadamlarına verdiği müjdeler serbest ticaret anlaşmasıyla sınırlı kalmadı. İşte Erdoğan'ın Cezayir'de iş dünyasına verdiği mesajda; "Yetmişi aşkın ülkede biz vizeleri kaldırdık. İstiyoruz ki, Cezayir ile de vizeler kalsın" diyen Erdoğan’a salondaki Türk ve Cezayirli iş adamlarından büyük alkış tufanı kopmuştu. Erdoğan bunun üzerine, inşallah çok daha fazla Cezayirli kendi evleri olan Türkiye'ye, aynı şekilde vatandaşlarımın kendi evleri olan Cezayir'de görmek istiyoruz, diyerek konuşmasını bitirmişti. Türkiye, Cezayir'in ithalatında 7. ihracatında ise 8. Sırada yer alıyor. Aramızdaki ticaret hacmi her geçen gün artsa da daha iyi noktalara ulaşabilir. Bunun içinde önümüzde ki engellerin kalkması yeterlidir. Kısa bir zaman öncesine kadar çok sayıda kalemde ki vergi oranı afaki derecede yüksekti. Ama zamanla bu oranlar ciddi oranda düşürüldü. Bu da bizim için yeni ve dev Pazar anlamına gelir.
Bir güzel gelişme de THY'nin Cezayir-İstanbul, İstanbul-Cezayir seferleri günde bir kere yapılıyordu. Sadece başkente olan uçuşların diğer iki büyükşehir olan Oran ve Konstantin şehirlerine yapılmak üzere günde 3 sefere çıkarılması için görüşmeler yapılmıştı. Bunda da gerekli çalışmaların tamamlanmasını beklemekteyiz.
İşin özü Cezayir’le bir bütünüz. Tarihi kökleri olan milletleriz. Elbette bizi vizeler ayıramaz, çünkü aramızda yüzyıllardır süregelen kardeşlik hukuku nüfuzlara hâkim olmuştur. Temennimiz halen süregelen saçmalıklardan olan vize konusunun da ortadan kalkmasıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.