1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş’tan, acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır çağrısı
CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş’tan, acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır çağrısı

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş’tan, acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır çağrısı

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş esnafın gerek ekonominin iyi gitmemesinde gerekse pandemi sürecinden dolayı zor durumda olduğunu dile getirerek, esnafın sorunlarının çözümü için acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır çağrısında bulundu. 

A+A-

CHP Konya İl Başkanlığında düzenlenen Basın açıklamasına CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş ile CHP Konya İl yönetim kurulu üyeleride katıldı.

Basın açıklamasında  en ciddi sıkıntıyı ennafların yaşadığını belirten CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıya yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken  artık dayanacak gücü kalmamıştır.” dedi.

335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı

Barış Bektaş  her geçengün kepenk kapatan esnaf sayısının arttığını ifade ederek, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en  yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir. İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir..”

Acilen Esnaf Bakanlığı Kurulmalıdır

İktidarın esnafların sorunlarını çözemediğine dikkat çeken Barış Bektaş, acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalı diyerek, esnafların sorunlarının çözümü için şu önerilerde bulundu: “Genel Başkanımızın 6  Ekim Salı  günü  grup  toplantısında dile getirdiği“ Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerimizi kez daha seslendiriyoruz; Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler,faizsiz ve   ödeme gücüne göre   taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir   günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunları izin verilmelidir.” şeklinde konuştu.  AYNUR ÜNÜN

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.