1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Konya Kadın Kolları Başkanı Tunç: Kadınlara ölüm yakınlarından geliyor
CHP Konya Kadın Kolları Başkanı Tunç: Kadınlara ölüm yakınlarından geliyor

CHP Konya Kadın Kolları Başkanı Tunç: Kadınlara ölüm yakınlarından geliyor

CHP Konya Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç artan kadın cinayetleri hakkında düzenlediği basın açıklamasında kadınlara ölümün hep en yakınlarından geldiğini söyledi.

A+A-

CHP Konya İl Başkanlığında yapılan basın açıklamasında Kadın cinayetlerinin arttığını ifade eden CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, şöyle dedi;

“Şu anda Genel Merkezimizde, 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiğimiz bu basın açıklamasıyla, kadın ve çocuk hakları açısından 2020 yılını değerlendireceğiz. 2020 yılının Ocak ayında27 kadın cinayeti ve 7 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Şubat ayında22 kadın cinayeti ve 12 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. TÜİK’in bu ay açıkladığı rapora göre; son 1 sene içinde evlilik oranı azalırken, boşanma oranları arttı.

Geçen sene öldürülen 474 kadından 114’ü boşanmak veya ayrılmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü.

Mart ayında da 29 kadın cinayeti ve 9 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi aleyhine birçok açıklama yapıldı.

Ağustos ayında 27 kadın cinayeti işlendi ve 23 kadın şüpheli şekilde öldü.

Eylül ayında ise, 16 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Ekim ayında21 kadın cinayeti ve 8 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Kasım ayında 29 kadın cinayeti ve 10 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Bütçe tartışmaları gündemi kaplarken bütçenin genelinin halka ait olmadığı, kadın ve çocuklar açısından ise hiçbir önlem alınmadığı görüldü.  2020’nin son ayı olan Aralık ayında ise, 15 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.”

2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu

Şerife Tunç 2020’nin kadınlar açısından zor bir yıl olduğuna dikkat çekerek, “Pandemi nedeniyle zorunlu olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanan hamile işçiler, eğer yasada değişiklik yapılmazsa, 90 prim gününü dolduramadıkları için analık ödeneğindenyararlanamayacaklar.Dün bir günde üç kadın daha katledildi. Rakamlardan değil, insan hayatından bahsediyoruz. Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasındaöldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti.Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlarhesaplaşacağız.Çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var” diye konuştu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.