1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Konya Milletvekili Şener’den, çiftçilerin sorunlarına ilişkin soru önergesi 
CHP Konya Milletvekili Şener’den, çiftçilerin sorunlarına ilişkin soru önergesi 

CHP Konya Milletvekili Şener’den, çiftçilerin sorunlarına ilişkin soru önergesi 

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener TBMM’de, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırmak üzere Çiftçilerin Sorunları üzerine bir soru önergesi verdi. 

A+A-

Abdüllatif Şener, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle şu soruları sordu: “Çiftçilerimiz ekonomik krizin etkisiyle borçlarını ödeyememekte ve bu nedenle Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden ve Bankalardan üretimlerinin devam etmesi için bu kredileri almak zorundadırlar. Bu bağlamda; Çiftçilerin Bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları toplam kredi miktarı ve finans kurumları itibariyle dağılımı nedir?

iftçilerimizin bugüne kadar Bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden aldıkları kredilerin ne kadarı icraya intikal etmiştir, borç tahsili yüzdesi nedir? Hükümetiniz veya Bakanlığınızca çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılması veya ertelenmesi konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından da soru önergesine şu şekilde cevap verildi. “Tarımsal kredilerin kullandırılmasına ilişkin işlemler ve istatistiki bilgiler, kredi kullandıran banka veya ilgili kurumların kendi mevzuat ve düzenlemeleri çerçevesinde yürütülmekte olup, Bakanlığımızın bir müdahalesi bulunmamaktadır. Ancak, başta sübvansiyonlu krediler olmak üzere uygun kredi kullandırımı ve üreticilerin sorunlarının çözümüne yönelik yapılan çalışmalara, Bakanlığımızca gerekli katkı ve destek sağlanmaktadır. Konuya ilişkin Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü’nden alınan cevabi bilgiler aşağıda yer almaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları tarafından 2019 yılı Aralık ayı sonu itibariyle kullanılan toplam kredi miktarı 6.926.124.438,05 TL’dir. 2019 yılı Aralık ayı sonu itibariyle tahsilat oranı 93,89’dur. Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi-yapılandırılması yürürlüğe konulan Kanun ve-veya Kararnamelerle doğrultusunda yapılmaktadır. Konuya ilişkin Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden alınan cevabi bilgiler aşağıda yer almaktadır. Ziraat Bankasınca kullandırılan kredilere ilişkin bilgiler, üçer aylık dönemlere Kamuyu Aydınlatma Platformu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Ziraat Bankası internet sitesinde kamuya açıklanan bağımsız denetim raporunda yer almakta olup, anılan bilgilere bu adresten ulaşılabilmektedir” dendi.  HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.