1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Chp-Mhp-Hdp Niçin İktidar Olamaz?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Chp-Mhp-Hdp Niçin İktidar Olamaz?

A+A-

Türkiye’de haksız bir siyasi rekabet mi var? İktidar yıllardır iktidarı elinde bulundurmanın avantajını kullanırken, muhalefet ise bir türlü iktidara gelememenin dezavantajlı durumunu mu yaşıyor? Ak Parti ülkemizde 2002 den önce oluşan yangının küllerinden faydalanarak, bir iktidar oldu pir iktidar oldu. 2002 den önceki koalisyonların kötü mirasından sonra Ak Parti sayesinde oluşan istikrarlı dönemin tadını alan milletin çoğunluğu 13 yıldır Ak Parti kadrolarını (daha çok da Tayyip Erdoğanı) iktidar yapıyor.
Son seçimlerde iç ve dış büyük bir muhalefet ittifakı sayesinde A Parti hükümeti kaybetti. Bunun en önemli nedeni o eski berbat günleri bilmeyen yeni neslin, eski yaşanmışlıklarla günümüzü kıyas imkanından mahrum olmalarıdır. Ak Partiye karşı kurulan iç ve dış büyük bir koalisyonun çalışmaları da Ak Partinin iktidarı kaybetmesinin bir başka sebebidir. Pekiyi Ak Parti iktidarı kaybediyor ama Muhalefet niçin bir iktidar çıkaramıyor. Ak Parti 2001 de kurulmuş bir parti. Hâlbuki CHP Devleti kuran 90 yaşından büyük bir parti. MHP de 1969 da kurulan bir parti. E, yaşları büyük olan bu partiler niçin iktidar olamıyorlar?
CHP vatandaşa dönüp şöyle dese haksız mı? Vatandaş sizler bize son 30 yıldır hiç tek başına iktidar vermediniz. Bizi hiç tek başımıza iktidar yapmadınız. Bizi DSP ile, Bizi SHP ile bir tutmayın. Evet, onlarla aynı tabanı paylaşıyoruz ama biz farklıyız. Hele de Kılıçdaroğlu ile birlikte yepyeni politikalar izlemeye başladık. Laiklik, irtica, Atatürk ilkeleri… Gibi soyut şeylerden çıkarak vatandaşın dertlerini önceleyen siyaset gütmeye başladık. Bizi iktidar yapmadığınız halde sürekli “yapamaz, edemez başaramaz “ duygularını üstünüzden atamıyorsunuz. Ha keza MHP de, “ey millet bize de Ak parti gibi tek başına bir iktidar verinde bakın 13 yılda onların yapmakla övündükleri, “…17 km duble yol, şu kadar Hızlı tren hattı, Kıbrıs’a su götürme, Marmaray, 3. Köprü, 3. Hava limanı Eğitime ayrılan 110 milyarlık bütçe, Altay tankı, Atak helikopteri üretimi, imf ye olan 25 milyar dolarlık borcu sıfırlama, Merkez bankasının rezervlerini 35 milyar dolardan 135 milyar dolara yükseltme, key lerin, nemaalrın ödenmesi …” gibi çalışmaların kaç katını yaparız.

CHP ve MHP nin bu serzenişleri haklı değil mi? Hayır değil. Çünkü

1-Mazileri unutulmuyor.
2- “Biz daha iyi yaparız, biz şöyle uçarız böyle kaçarız” dediklerini yapma imkânları ellerinde var. Nasıl mı? Şöyle, Erdoğan nasıl lider oldu? İstanbul Belediyesinde ki yaptığı çalışmalarla. Refah zamanın da muhalefette olmasına rağmen, askeri ve sivil bürokrasi ona karşı mesafeli durmasına rağmen İstanbul’da öyle çalışmalar yaptı ki halkta büyük güven uyandırdı. CHP niçin aynısını yapamıyor? Beşiktaş, Kadıköy, Çankaya, İzmir… Belediyeleri kaç yıldır CHP nin elinde? Bu belediyelerde CHP hiç farkındalık yaratabiliyor mu? Erdoğan gibi öyle işlere imza atmaları lazım ki vatandaş da “”Vallahi bravo! Adamlar yapıyor. Bakın İzmir’e, bakın Kadıköy’e. Burada bu işi başaran hükümeti de başarır. …” Der. MHP nin de kendini gösterebileceği belediyeler var. Lakin o da CHP gibi farkındalık yaratacak, Ak partili belediyelere fark atacak hiçbir başarı gösteremiyor. HDP li belediyelere zaten hiç bakmayın. Onların işi gücü siyaset. İdeolojik saplantı. Dünyanın terk ettiği köhnemiş bir rejimin peşinde ömür çürütmekle meşguller. Hizmetle ilgileri yok. Özerklik, öz yönetim, sosyalizm, hendek kazma, PKK ile içli dışlı olma… Vatandaş saf mı ki henüz bir belediyede bile doğru dürüst bir başarı elde demeyen partiyi iktidar yapsın. Hâlbuki normalde 13 yıllık bir usanmışlık iktidar değişimini gerektirir. Bu partiler çok ama çok zor tek başlarına iktidar olurlar. Daha doğrusu olamazlar. Yalnız son seçimlerde olduğu gibi hepsi Ak Partiye karşı dış destek alarak, siyaset dışı odaklarla işbirliği yaparak Ak Partiyi tek başına iktidardan edebilirler. O da ne aliye yarar ne veliye.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.