1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Konya turizmcilerin sorunlarını dinledi
CHP Konya turizmcilerin sorunlarını dinledi

CHP Konya turizmcilerin sorunlarını dinledi

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, Konya turizmiyle, turizm ve seyahat acentelerinin sorunları hakkında bilgi aldı.

A+A-

TÜRSAB Konya Bölge Temsil Kurulu(BTK) Başkanı Özdal Karahan CHP’nin ziyaretinden memnun kaldıklarını belirterek, “İki yıl önce Turizm Seyahat Acentelerinin bir yasa tasarı hazırlanarak Turizm Bakanlığına verilmişti. Hala bakanlıkta bekletiliyor. Pandemi sürecinde seyahat acenteleri rahat etsin diye Home Ofis olarak çalışmalarını sağlayacak talebimizi her ay dile getirmemize rağmen, bakanlık aylık olarak uzattı. Seyahat acentalarının belgelerinin değerini yükselterek bankalarda bir karşılığı olmasını istedik ki bunun ne kadar mantıklı olduğu şimdi pandemi sürecinde ortaya çıktı. Hem Home Ofis ve hem de belge değeriyle ilgili talebimiz yasalaşmış olsaydı bugünün pek çok sorunu çözülmüş olacaktı.  Kredi talep etmemize rağmen şartlarının ağır olmasından dolayı birçok meslektaşımız bu kredileri alamadı. Pandemi döneminde bakanlık yeterince bizlerle ilgilenmedi. Gelecekteki korkumuz gereken tedbirler alınmayıp, destekler verilmezse sektör olarak bitme noktasına gelebiliriz.” dedi. 

Seyahat Acenteleri Yasasının bekletilmesi yanlıştır

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener Turizm Seyahat Acenteleri Yasasının bakanlıkta bekletilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, “Kendisi de bir turizmci olan Bakanın Turizm Seyahat Acenteleri yasasının güncellenmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısını hala bakanlıkta bekletmesi büyük bir yanlıştır. Kabul edilir bir durumda değildir. Pandemi sürecinde sektörün zararı tespit edilerek bir destek paketi çıkarılmalıydı. Türkiye’nin 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşması böyle bir durumda mümkünde gözükmüyor. Umarız. İktidar ve bakanlık yaptığı yanlışlardan dönerek, sektörünüze gereken desteği verir.” diye konuştu.

Bilim Kurulunun Bir Sözcüsü Olmalıydı

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş Pandemi sürecinin iyi yönetilmediğinin üzerinde durarak, “Pandemi sürecinde bazı sektörle ve turizm sektörüne yeterince destek verilmediği görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biriside Bilim Kurulu’nun bir sözcüsünün olmayışı ve sektörler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığından kaynaklanıyor. Süreç iyi yönetilmediğinden dolayı sektörlere yeterince destekler verilmedi. Turizm ve Seyahat Acentelerinin hazırlanmış bir yasa tasarısının Bakanlıkta bekletilmesi kamu yönetiminin içine düştüğü durumu ortaya koymaktadır. Umarım bakanlık bu yanlıştan dönerek ilgili yasa tasarısını meclise gönderir.” HASAN HÜSEYİN ALEMDAR

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.