1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. CHP VE İKTİDAR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP VE İKTİDAR

A+A-

Şunu kimse inkar edemez.
Türkiye’yi tek partili dönemden, çok partili döneme, yani demokrasiye götüren parti Atatürk’ün kurduğu CHP’dir.
CHP’nin sloganları ve işarı olan 6 ‘da  neler söylendiğini, neye işaret edildiğini de hemen hepimiz bilmekteyiz.
Ancak zaman zaman söylenmektedir ve CHP kuruluş ideallerinden, parti amblemindeki okların yönünden çok şey kaybettiğini görmekteyiz.
CHP Türkiye’ni Osmanlı’dan sonra 1920’den sonra  1946 yılın kadar tek parti olarak yönetti. Elbette o dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle sıkı  ve sıkıntılı bir dönem geçirildiği için, kafasını kuma sokanlardan değilim.
O günün şartlarına göre yaşam biçimi ve yönetim biçimi belirlendi. Şimdi oralara dönmek istemiyorum.
CHP’nin başına Atatürk’ten sonra İsmet İnönü, İnönü’den sonra Bülent Ecevit, Ecevit sonrasında ise Deniz Baykal bulundu. Baykal’ın  kimin yapmasına bakmaksızın komplolarla indirilmesinden sonra da  Kemal Kılıçdaroğlu parti genel başkanı oldu ve uzunca bir süredir genel başkan olarak görevini sürdürdü ve sürdürmeye devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nu uzunca bir zamandır tanırım. Sohbetlerimiz olmuş, TV programlarında birlikte olduğumuz bir kimse.
Kendisi için  lehinde veya aleyhinde bir şey söyleyecek değilim.Hemen her kimse olanları, söylemleri bilmektedir.
Yalnız bildiğim bir şey varsa  CHP  1950’den sonra hep muhalefet, çoğu zaman ana muhalefet partisi olmuş, zaman zaman koalisyon ortaklığı yapmış, içindeki kavgayı bir türlü bitirememiş, doğurgan ve kurultaylar partisi olarak bugünlere gelmiştir.
CHP  yine bir kurultay yaptı. Genel Başkanlık yarışında Muharrem İnce ile yarışan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkanlık koltuğuna oturdu.
Gerçekçi olalım. Türkiye’nin bir değime ihtiyacı var gibi görünüyor. AK parti ile MHP ittifak oldular. Bunun bir anlamı da  koalisyondur. Bu kadrolarla ve bu söylemlerle ve CHP’ye yakıştırılan yaftalara cevap verilmeyişinden dolayı iktidar olma şansı yok gibi geliyorbana.. Bunu CHP'liler de çok iyi biliyorlar ancak, çeşitli çıkar, beklenti ve etnik kaygılarla Kılıçdaroğlu'nu değiştirmiyorlar.
O nedenle CHP kurultaylarının kazananı bence iktidardaki AK Parti oluyor.  Onun için bunca söz düellosuna rağmen, bunca çeşitli hakaretler yapılmasına rağmen  AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Kemal Kılıçdaroğlu’na  tebrik telgrafi göndermesini de doğru anlamıyorum.
Partiyle  yakışytırılan yaftalar gerçek olsun, iftira olsun burayı yazmıyorum ama CHP'ye bu ülke halkının büyük çoğunluğu oy vermiyor...CHP, yüzde 25 bandını aşamıyor.
AK Parti de, karşısına halka dokunan, milletin değerleriyle uyumlu söylemler geliştirebilen ciddi bir rakip çıkmadığı için  15 yıldır yoluna dvam ediyor, değişim gerçekleştirilemiyor. Bakalım yapılması planlanan 2019 ‘daki seçimler ne getirecek. Birlikte göreceğiz.


Bugün  iddialar ve   bu partiye yapılan ciddi  eleştiriler CHP'nin HDP'den farkı olmadığı yönündedir. Bu iddialara   CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu  ve kurmayları yine ciddi bir şekilde cevap vermiyorlar. Buda dikkatlerden kaçmıyor. CHP’nin açık bir şekilde PKK- PYD, FETO, YPG’nin terör örgütü olduğunu halka ve dünyaya deklare etmesi gerekir.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan da  CHP’nin son genel kurul öncesi  Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Ey Bay Kemal,şimdi kongre yapıyorsun. Söyle bakalım, bu PYD terör örgütü müdür? Diye sordu ve cevap istedi ama, görebildiğim kadarıyla cevap gelmedi.
Partinin bir dönem etkin isimlerinden biri olan İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman'ın daha önce söylediği gibi "  CHP,HDP severlerin işgali" altında.CHP bu işgalden kurtarılmadan da iktidarı rüyasında bile göremez demişti. Bekleyip göreceğiz.
+++
Dünkü yazımız ile ilgili  Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy  tarafıma bir ileti göndermiştir. Tarafsız gazetecilik adına bu açıklamayı da aynen sizlere sunuyorum. Takdir okuyucularımızındır.
Sayın Dursun SEYİS
Hâkimiyet Gazetesi Köşe Yazarı
05 Şubat 2018 tarihli Hâkimiyet Gazetesinde yazmış olduğunuz yazıda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bazı uygulamaları ile ilgili bir takım eleştirilerde bulunmaktasınız.
Merkezi sınavların istatistik ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması, eğitim öğretimi olumsuz etkileme ihtimali gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından uygun görülmemektedir. Kurumumuz da her konuda olduğu gibi bu hususta da Bakanlığımızın emir ve uygulamaları doğrultusunda hareket etmektedir.
Konya, eğitim öğretim adına yürütülen ve üretilen proje ve etkinlikler noktasında, ülkemizin en önde gelen illerinden biridir. Bunun en son ve en somut kanıtı da geçtiğimiz aylarda, 81 ilin katılımı ile gerçekleşen ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından verilen Eğitimde Yenilikçilik Ödülleri’nde, 20 ödülün 3’ünün Konya’da üretilen eğitim projelerine verilmiş olmasıdır.
İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden gerekli bilgilerin ve randevuların alınamaması konusu da hakkaniyetli bir eleştiri değildir. Yasaların elverdiği ölçüde, gerekli usul ve yöntemlerle talep edilmesi halinde gerçek ve tüzel kişilere bilgi ve belgeler verilmektedir. Görüşme talebinde bulunulması halinde de şahsım ve diğer çalışma arkadaşlarımın herkesle görüştüğü ve bu konuda hiçbir sorun yaşanmadığı ise çok açık bir gerçektir.
Bilgilerinize rica eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Mukadder GÜRSOY
Konya İl Milli Eğitim Müdürü

Bu yazı toplam 418 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.