1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. CHP VE KAVGA
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP VE KAVGA

A+A-

Şu andaki tabloya bakarsanız, Türk siyasi hayatının ve partilerin içinde en kıdemlisi  CHP’dir.
Tek partili dönemden, çok partili döneme geçişinde bence CHP hem anası, hem babasıdır.
Ancak CHP’de ben kendimi bildim bileli bir şey daha var. Özellikle toplantılarda ve kurultaylarda kavga, iç çekişme hiç bitmemiştir.
CHP’nin kuruluşuna bakarsanız önce çok net olmasa da önce Atatürk- İsmet İnönü, sonrasında
İnönü- Ecevit, daha sonraları kısa sürede olsa Erdal İnönü, daha sonra da Baykal çekişmesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçilmesi ve Mustafa Sarıgül, Muharrem İnce olayları.
Önceki günlerde CHP'DE YAŞANAN YUMRUKLU ARBEDE 8 YIL ÖNCESİNİ HATIRLATTI. OLAY BAŞKA BİR MECRAYA ÇEVRİLDİ!
Hatırlayanlar çıkacaktır.2011 yılının ağustos ayıydı.
CHP;Bursa'da çekişmeli bir il kongresine gidiyordu.
Bir tarafta;
Gürhan Akdoğan, bir tarafta da Metin Çelik yarışıyordu.
Mevcut il başkanı Erhan Sevimli ise yeterli imzayı bulamadığı için aday olamamıştı.
Bir düğün salonunda yapılan o kongre, Bursa'da CHP'liler tarafından unutulmaz.
Çünkü;
Tüm Türkiye'ye haber olan bir saldırı yaşanmıştı.
Olayda;
Mudanya'nın görevden alınan ilçe başkanı Hasan Yıldırım, bu olaydan sorumlu tuttuğu eski milletvekili Abdullah Özer'e yumruklu saldırıda bulunmuştu.
Sonrasında; Kaçan Yıldırım, polis tarafından bulunmuş, hakkında da işlem başlatılmıştı.
Ardından da; Saldırgan eski ilçe başkanı, bir daha üye olamamak şartıyla CHP'den ihraç edilmişti.
İşte...
O olayın üzerinden yaklaşık  8 yıl geçti.
O günden beri CHP'de böyle çirkin bir olay yaşanmamıştı.
Taa ki...Geçen hafta...
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun katıldığı Yıldırım'daki buluşmada yaşanan olaylara değin. O olay da şimdi başka bir hal almaya başladı.
Olayın hemen ardından;
İlçe başkanlarının toplanıp ortak bir kınama bildirisi yayınlamasının ardından, saldırıyı gerçekleştiren Yıldırım Belediye Meclisi Üyesi Recep Bayram için de partiden ihraç işlemi başlatılmıştı.
Şimdi de;
Bu olayların üzerine, partinin Nilüfer ilçe eski başkanı Mehmet Turan Tansal, bu söz konusu ihraç talebini başka bir mecraya çevirdi.
Tansal;
Olayı kınamakla birlikte "Bu kişinin kim tarafından önerilip, listeye yazdırılmasının sorgulanıp, hesabının da sorulması gerektiğine inanıyorum" dedi.
Yine;"Seçimlerin üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen kimsenin tanımadığı bir kişi nasıl meclis üyesi olur, bu kişiye bizleri temsil etme hakkı nasıl verilir" diyen Tansal, konuyu biraz daha da ileri götürerek "Bu kişiyi listeye kim yazdırdıysa hesabını vermeli, veremiyorsa, partiden ayrılmalıdır" dedi.
İsim vermeden;
Mustafa Bozbey'i eleştiren CHP'nin Nilüfer ilçe eski başkanı Tansal'ın bu manidar sözlerinin ardından başka bir tartışmanın da fitili yakıldı CHP'de.
Malum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun  Diyarbakır’da HDP’lileri ziyaret etmesi. Buna insancıl açıdan bakmamız mümkün değil. Bu tamamen siyasi bir giriş. İşte tartışmalarda CHP içinde ve dışında bu meyanda yapılmaktadır. Çok değer verdiğim ve  bu partinin önemli isimlerinin başında olan bir kişi bile , bu ziyareti tasvip etmiyor.
Yanı sıra;
Yaptığı saldırıdan pişmanlık duymadığını açıklayan meclis üyesi Recep Bayram'ın, meclis üyeliğinden de istifası isteniyor.
Halen;
45 üyeli Yıldırım Belediye Meclisi'nde 9 CHP'li üye bulunuyor.
İhracına kesin gözle bakılan saldırgan meclis üyesi için şimdi gözler alınacak kararlarda.Ancak genel Başkan Kılıcdaroğlu kesin kararlı gibi görünüyor.
Şimdi genel seçimlere zamanında yapılırsa yaklaşık 4 yıl var. Ancak fısıltı gazetelerinde bu yılın sonunda veya 2020 de seçime gidilirse iktidara yürümekte olduğunu bildiren partide bu tür hareketleri vatandaş tasvip etmeyecektir.
Ayrıca bazı bilgileri bana veren ismi bende mahfuz ,arkadaşıma da bu yazı için teşekkür ediyorum.
İsterseniz size CHP’nin kuruluşundan da bahsedeyim.
CHP, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te önce "Halk Fırkası" adıyla kurulur. 1924 yılında "Cumhuriyet Halk Fırkası", 1935 yılında ise "Cumhuriyet Halk Partisi" adını alır.
1927 yılında "Cumhuriyetçilik", "Halkçılık", "Milliyetçilik" ve "Laiklik" CHP'nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında "Devletçilik" ve "Devrimcilik" ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.
Mustafa Kemal Atatürk, CHP'nin kurulmasına ilişkin ilk açıklamasını 6 Aralık 1922 tarihinde yapar ve "Halk Fırkası" adını kullanır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.