1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Chp Yine Bir Yanlış Kapısında
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Chp Yine Bir Yanlış Kapısında

A+A-

Son birkaç yazımı CHP ve bir kısmında da MHP’den bahsediyorum. Aslında CHP böylesi yazılar yazmamız için adeta bize davetiye çıkartıyor.
CHP’de bir hastalığı daha nüks etti galiba…
Bu hastalığı hatırlarsanız bir seçim sonrasında yemin etmemek için meclisi uzun süre boykot etmiş ve sonunda meclise gelip yemin etmişlerdi.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yemin töreniyle ilgili bir açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu, yemin törenine gitmeyeceğini ancak parti içinden gitmek isteyenlerin gidebileceğini söyledi.
Sızan haberlere göre CHP boykot peşinde! Meclis'e girmeyecekler. Sebep,
Yine Cumhurbaşkanı seçilen R. Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmamak…
Neden ?
Seçime gidilmiş, halk tercihini şöyle veya böyle yapmış. Eleştirebilirsiniz ama, saygı duymak zorunda değimliyiz.
Demokrasi böyle bir şey galiba.
Benim dediğim olursa, benim istediğim seçilirse demokrasi iyi.
Benin istediğim seçilmez, benim istediğim olmaz ise demokrasi yok.
Bu mantığı hepimiz bırakmak zorundayız. Eğer demokrasinin evrensel bir değeri ve tarifi varsa bu böyle olmalıdır.
''Boykot'' fikri ağarlık kazanırsa 130 CHP milletvekilleri 28 Ağustos günü Erdoğan kürsüde yemin ederken TBMM Genel Kurul salonuna girmeyecek.
28 Ağustos'ta yapılacak TBMM'deki yemin töreni sırasında Erdoğan'ı, en yaşlı TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun karşılayıp, eşlik etmesi gerekiyor. Ancak Mumcu'nun, mazeret bildirerek bu görevi AKP'li Ayşenur Bahçekapılı'ya devredebileceği öğrenildi.
12. Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Ağustos günü, yemin merasimi öncesi Meclis Şeref Kapısı'nda askeri törenle karşılanacak. Erdoğan'a mazbatası TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından verilecek. TBMM Genel Kurulu da yemin töreni için Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanacak. Erdoğan başkanvekili ile birlikte Genel Kurul salonuna girecek ve and içecek. And içme sırasında kendisine eşlik eden Başkanvekili de Erdoğan'ın yanında duracak. Erdoğan Anayasa'nın 103. maddesindeki şu metni okuyacak:
''Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve laik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti'nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma, büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.''
And içme töreni sona erdikten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İstiklal Marşı seslendirilecek. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan teşekkür konuşması yapacak. Bu sırada TBMM bahçesinde göndere Cumhurbaşkanlığı forsu çekilecek.
Tabi ki bu meclise giren, Milletvekili, başbakan, Cumhurbaşkanı yukarıdaki yemini yapıyor ama, bu yemine kim ne kadar sadık kalıyor ?Bunun takdirini de size bırakırken, Mecliste son yemini yapacak olan yeni Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yeminine sağlık kalmasını herkesle birlikte bende bekliyorum.
CHP’nin böylesi bir kararı ve tavrını da doğrusu garipsiyorum.
 

Bu yazı toplam 123 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.