1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Chp’de Sancı !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Chp’de Sancı !

A+A-

Günümüzde Cumhuriyet döneminin en eski partisi CHP. Atatürk tarafından kurulan, daha sonra içindeki kopmalarla ana parti durumuna gelen ve yine Cumhuriyet dönemindeki tek parti dönemini bir kenara bırakırsak hep ANA Muhalefet partisi o lan bu partinin içindeki çalkantılar, çekişmeler, post kavgaları kurulduğundan bu yana sürmüş ve hep doğurgan parti olmuştur.
Bence CHP’nin iktidar olmamasının, daha doğrusu olamamasının asıl nedeni de bu olsa gerek. İşte yakın zamanda yapılan yerel seçimler sonrası çok doğal gibi görülen parti merkez yönetimindeki değişikliklerin temel nedeni de budur. Her ne kadar CHP bunu olağan gibi gösterse de iç çekişme-
hesaplaşma parti içinde devam etmektedir.
CHP'nin eski lideri Deniz Baykal da 4 yıl sonra muhalefet bayrağını yeniden açtı. 30 Mart'tan sonra bazı araştırma şirketleri ve akademisyenlerle seçim analizi yaptığı öğrenilen Baykal'ın 'çılgınca hatalar' sözlerinin nedeni de ortaya çıkmış oldu. Analizin ardından bu açıklamayı yapan Baykal'ın, örgütün nabzını yokladığı belirtildi. Kulislerde, Baykal'ın parti tabanından destek bulması halinde olağanüstü kongre çağrısında bulunacağı konuşuluyor.
Cemaat desteği ve ithal adaylara karşın mahalli seçimlerden istediği sonucu alamayan CHP'de eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın örgütün nabzını yokladığı öğrenildi. Konya Milletvekili ve partinin enkit vekillerinden Atilla Kart’ın ise Deniz Baykal’ın yanında yer alacağı söyleniyor.
Daha önce Deniz Balkal döneminde partiden kopan yada kopartılan, daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu döneminde ise biraz limoni biçimde süren temaslar sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen Mustafa Sarıgül için parti içinde çalkantı ve tasfiye var gibi kokular yayılmaktadır.
CHP'de Sarıgül'ün önünü kesmek için Kılıçdaroğlu'nun düğmeye bastığı iddia ediliyor.
Yerel seçimlerde alınan yetersiz sonuçların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu düğmeye bastı denmkektedir. Kılıçdaroğlu geçen hafta Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) değişikliğe gitmişti. Gürsel Tekin, Genel Sekreterlik görevine getirilmişti. Mustafa Sarıgül'e yakınlığıyla bilinen Adnan Keskin'in yürüttüğü Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na ise Tekin Bingöl'e emanet edildi. Yapılan değişikliklerin ardından İstanbul il ve ilçe örgütlerinde büyük bir hareketlilik başladı.
Ulusal gazetelerin geçtiğimiz günlerde yaptığı haberlere göre Önder Sav döneminde Genel Sekreter Yardımcılığı yapan Bingöl'ün İstanbul'da köklü değişiklikler yapılması gündemde. Özellikle Sarıgül'le hareket eden ilçe başkanlarının değişmesi bekleniyor. İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın da koltuğunun sallandığı konuşuluyor. İl Başkanı Salıcı, bu tür haberlerin parti içindeki bazı kesimler tarafından maksatlı yaptırıldığını söylese de uzun dönemdir partide görev yapan eski bir ilçe başkanına göre ise durum hiç de öyle değil.
Uzun yıllar CHP'den siyaset yapan ancak aday adaylık döneminde istifa eden eski ilçe başkanlarından biri ortaya atılanların dedikodu olmadığını ileri sürdü. Eski ilçe başkanı, Tekin Bingöl'ün Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilmesinin operasyonun startı olduğu görüşünde. Bu nedenle ilk belirtiler İstanbul’da görülürken, Konya ilçe teşkilatları ile il teşkilatında da büyük huzursuzluk olduğu iddiaları bulunuyor.
Tekin Bingöl, örgütün yeni yapılanmasında İstanbul'daki görevi Gürsel Tekin ile yürütecek. Bu gelişmenin hız kazanmasında ise Sarıgül'ün son günlerde ilçe başkanları, belediye başkanları ve başkan adaylarıyla toplantı yapıp önce İstanbul İl Başkanlığı ardından da genel başkanlık için nabız yoklamasının etkili olduğu ifade ediliyor.
Sargül'ün bu atağını kesmek için CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin'in İstanbul örgütünde temizlik harekâtı başlattığı belirtiliyor.
İşte bu tabloda göstermektedir ki, CHP kendi iç bünyesindeki çelişki, çekişme ve post kavgasını bitiremiyor ve yukarıda da belirttiğim gibi bu kavga içinde de istese de iktidar yürüyüşü yapamıyor. İstediklerini halka yeterli biçimde anlatamıyor.
Bakalım yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP içinde gelişmeler nasıl olacak, birlikte göreceğiz.
 

Bu yazı toplam 186 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.