1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP’li kadınlar Bahriye Üçok’u andı
CHP’li kadınlar Bahriye Üçok’u andı

CHP’li kadınlar Bahriye Üçok’u andı

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Nazife Demirhan, kadın kolları üyeleriyle birlikte düzenlediği toplantıda, 1990 yılında katledilen Prof. Dr. Bahriye Üçok’u ölüm yıldönümünde andılar.

A+A-

Prof. Dr. Bahriye Üçok’un katledilişinin 26. Yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenleyen CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Nazife Demirhan ; “ Bu gün 6 Ekim, Savunduğu görüşleri ve ödün vermediği ilkeleri yüzünden 6 Ekim 1990’da suikastta kurban giden ‘’ TEK KADIN’’ aydınımız Türk tarihçi ve siyaset bilimci, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ilk kadın Akademisyeni Prof. Dr. Bahriye Üçok’un ölüm yıldönümüdür. Bahriye Üçok, Laik Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkelerine bağlı kalarak Atatürk Devrimlerine inanmış, onun ilkelerinin ışığında Kadın haklarının savunucusu olmuştur. Evet, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Uğur Mumcu ve diğerleri gibi Atatürk ilkelerine bağlılığı ve laikliği savunmasıyla tanınan Bahriye Üçok, evine gönderilen kargo paketini açarken içinde bulunan bombanın patlaması ile hayatını kaybetmiştir” dedi.

Kadının Özgür Birey Olması İçin Mücadele Etti
Nazife Demirhan, Üçok’un hayatı boyunca Kadının özgür birey olması için mücadele ettiğine dikkat çekerek, “ Bahriye Üçok, kadının bilinçlenmesini, kadının özgür birey olmasını anlatan ve bunun için mücadele eden değerli bir aydınımızdı. Dinin siyasete alet edilmesinin karşısında olan Bahriye Üçok, aramızdan ayrılışından 26 yıl geçmesine rağmen mevcut iktidarın kadınlarımız ve çocuklarımız üzerinden siyaset yapmaya devam ediyor olması, yürürlüğe giren kılık kıyafet yönetmeliği, Çocuk Hakları sözleşmesi ve iç hukukumuzda savunulan onca değer ise değişmemiştir. Kutsal değerlerimizin birileri tarafından siyasi ve ekonomik çıkarlar için kullanıldığını dile getirerek mücadele etmiş aydın bir TÜRK kadınıydı. Bahriye Üçok, Kadının özgürleşmesinde laik bir toplumun önemini vurgulamış ve ‘Ne zaman gericilik başlasa, ilk tehlike kadın haklarınadır’ diyerek, kadınların gericiliğe karşı mücadele etmesi gerektiğine dikkat çekmiştir. İslam dininin güzel bir din olduğunu da belirtmiştir. Çağdaş Türk Kadını, çağdaş ilahiyatçı olarak tanınan Bahriye Üçok’u ve tüm devrim şehitlerimiz ile birlikte saygı ve rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.