1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Chp’nin 90. Yılı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Chp’nin 90. Yılı

A+A-

Türkiye Cumhuriyetinin ilk partisidir CHP.
Ulu Önder Atatürk’ün kurduğu CHP geçtiğimiz gün 90 yaşına girdi.
Zaman zaman yaşanan darbelerler sonrasında kapanan Atatürk’ün kurduğu CHP bugün aynı ilkeler ve aynı çizgide mi?
Bu soruya bence kimse “evet” diyemez.
Kurulduğunda Türkiye’nin ilk partisi olan CHP, “Altı OK’u ile 1946’ya kadar ülkeyi idare etmiş, 1950 de iktidarı DP’ye ezici bir yenilgi ile bırakmış, O günden bu güne kadar Rahmetli İsmet İnönü, Rahmetli Bülent Ecevit, Deniz Baykal, halen Kemal Kılıçdaroğlu partiyi yönetmeye çalışmış, ancak parti içindeki hizipleşme, kavga hiç bitmemiştir. Bundan dolayı da kısa aralıkları bir kenara bırakırsak CHP iktidar olamamıştır.Peki CHP’nin “6 Ok”u ne anlama geliyor?
CHP'nin parti programında da yer alan altı ok, Atatürkçülüğün devrimlerini sembolize ettiği ve bu sembollerin Cumhuriyet için gerekli olduğu birçok kez tekrarlanan bir gerçektir.
Bunlar Cumhuriyetçilik:
Halkın kendi kendine yönetmesi olarak tanımlayabileceğimiz Cumhuriyet yönetimini savunan ilkedir. Bu ilke aslında tek başına yeterli olmamaktadır.Cumhuriyetçilik sadece seçim zamanlarında oy vermekle aynı anlama gelmemelidir. Kişiler gerekli anlarda düşüncelerini özgürce ifade etmeli, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yönetime katılmaları gerekir.
Milliyetçilik
Milliyetçilik veya diğer adıyla Ulusçuluk, ırkçılığa dayanmayan bir milliyetçiliği savunur.
. Halkçılık:
Bunun başarılı olması için tam bağımsızlık şarttır.
Tüm halkın eşit olması üzerine şekillenir.
Laiklik:

Klasik tanımıyla dinle devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Kişiler dini tercihlerini yapmakla özgürdür.
Devletçilik:

Devletçilik, özel sektörü dışlamadan devletin ekonomiye olan müdahalesidir. Devlet, sosyal devlet politikasını uygulamakla sorumludur. Bu ilke ekonomik krizler sırasında düzenleyici bir görev teşkil eder.

Devrimcilik :Devrimcilik veya diğer adıyla inkılâpçılık, ülkedeki ilerlemenin sürekli olması gerektiği ifade eder.
Türkiye’nin gerçeklerinden çoğu zaman uzaklaşmış, çoğu zaman da kendi gerçekleriyle Türkiye gerçeğini karıştırmış, bir çok konuda patinaj yapmıştır. Ancak şunu da belirtmek gerekirse ülke bu parti döneminde 2. Dünya Savaşının dışında kalarak, 1. Dünya Savaşında yaşanan bir yıkım daha yaşamamış, 1. Dünya Savaşının yaralarını yokluklar, kıtlıklar ve dünya konjonktüründe Türkiye’yi idare etmiştir.
Bugün Türkiye’nin ana muhalefet partisi olarak TBMM’de bulunuyor.
İyisiyle, kötüsüyle, yanlışı ve doğrusu ile CHP nerede ise Türk Milletinin tarihinde bir asra yaklaşan bir zamandır yer alıyor.
Devlet kuruluyor, Osmanlı’dan kalan borçlar ödeniyor, borç ödenirken dış borç alınmıyor, dünya büyük ekonomik krizini yaşıyor, II. Dünya Savaşı patlak veriyor. Elbette yanlışlar, hatalarda olmuştur. Bunun bedelini de CHP sandıkta ödemiştir. 

Bu yazı toplam 164 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.