1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Chp’nin Seçim Vaatleri Ülkemiz İçin Tehdittir
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Chp’nin Seçim Vaatleri Ülkemiz İçin Tehdittir

A+A-

Evlerimizden örnek vereyim. Diyelim hanenize bir çamaşır makinesi alacağınızda ne yaparsınız? Önce fiyatları tespit edersiniz. Akabinde aylık gelirinizi ya da mevcut birikimlerinizi düşünerek mali durumunuzun uygun olup olmadığını kontrol edersiniz. Hesap kontrolünün akabinde ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olursunuz. Eğer sizi maddi sıkıntıya sokmayacaksa da satın almaya karar verirsiniz.

Bu örneği niçin mi verdim?
Toplumu oluşturan en küçük birimlerden 4 veya 5 kişilik bir ailede dahi gelir ve giderinizin hesabını yaparak adım atmak zorundasınız ki maddi bunalıma düşmemelisiniz.
O halde seçimlere yaklaşık bir buçuk ay kadar bir zaman kala CHP’nin halkımıza vadettiği ekonomik refaha yönelik vaatleri ne kadar inandırıcı bulabiliriz?
CHP’nin seçim başarısı uğruna ortaya koyduğu ekonomik vaat yağmuru inandırıcılıktan olma bir tehdit niteliğindedir. Geminin içinde ki birkaç ağanın maslahatı uğruna açık denizde seyreden geminin dibinden bir delik açmaktır. Bunların halkı bu şekilde atmasyon vaatlerle ikna edemeyeceklerini kim öğretecek? Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bu yaklaşımla CHP vaatlerinin halk cihetinde kabul görmediği ortadadır.
Eğer gerçekten samimi verilerle ve gerekirse mevcut tabloya göre artı bir şeyler katarak halka gidebilseydiler bu köşemden bunu onore eden ifadeleri paylaşmaktan kaçınmazdım. CHP, halkın sorunlarını çözmekten ziyade kendisini iktidara taşıyacak zannettiği uydurmaların arkasına sığınmaya devam ediyor. Buna devam ettikçe de bitişe gidecek. Hani “Bekâra karı boşamak kolay” deyimini bilirsiniz. CHP’nin vaatlerinin tefsiri işte budur. Hiçbir zaman realist düşünemedi. Realist düşünebilseydi, kendi iktidarları döneminde ayrım yaratan uygulamalarıyla halkına zulmetmezdi. Bu noktada değişti mi? Kesinlikle değişmedi. Kendi içlerinde metastaz ur gibi barınan, çeneleri düşük, yüz çizgileri Norveç haritasına dönmüş, yıllanmış kartalozlardan sıyrılmanın yoluna bakardı. İktidara ulaşma uğruna karşısında ki toplumun, eskiden kolayca kandırabildiği bir halk kitlesi olmadığının farkında olamayan bir siyasi örgütü bilinçli destekleyenlerin de iyi niyetli olduğundan açıkçası kuşkuluyum.
Şimdi tehdit meselesine bir değineyim.
Diyelim ki CHP iktidar koltuğuna oturdu ve bu halka verdiği sözün gereği asgari ücreti net 1.500 TL’ye çıkardı. Emeklilere vadettiği dini bayramlarda çift maaş sözünü de gerçekleştirdi. Peki, bu kadar bol keseden dağıttığı korkunç rakamlara tekabül eden bu ödemeler sonrasında ülkeye yatırım yapacağı ödeneği nereden sağlayacak?
Sadece bir defa değil silsile olarak yapılacak bu ödemeler sonrasında bütçemizde karşılığı bulunmayan bu bonkörlüğün sonrasında oluşacak bütçe açığını ne ile kapatacak?
Ben size cevabı vereyim.
Emperyalist güçlerin çok mutlu olacağı, oyuncakları olacağımız IMF’nin kapısına dayanacaklar. Borç almaya başlayacaklar. Açıkçası ben sade bir vatandaş olarak IMF’ye kuyruğu kaptırmaktansa kuru ekmek ve soğan yiyerek ülke geleceğimizin ipotek alınması tehdidi karşısında dimdik ayakta durmayı yeğlerim.
Biliyorsunuz kısa bir süre önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde seçim bildirgesini açıklamıştı. Malum, asgari ücretlilerin oylarını çekebilme uğruna asgari ücretin net 1500 lira olacağını açıkladı. Türkiye'de yoksulluğu 4 yılda bitireceğine dair namus sözü verdi. Valla bu işler namus sözüyle falan olmuyor. Noterle hiç olmuyor. Nüfusun 77 milyonlarda olduğu bir ülkede böyle bir vaade herkes güler. Bir ülkede hem zengin hem fakir olacak ki denge sağlanabilsin. Mesela böyle yapacağına istihdam kaynakları oluşturacağına dair ciddi veriler ortaya koyabilse daha inandırıcı olabilirdi.
Hani yıllardır AK Parti'yi seçmeni 'kömür ve gıda maddesi' ile kandırmakla suçlayan Kılıçdaroğlu, kendisine yakışanı yaptı ve tezata düştü. Sosyal yardıma ağırlık vereceğini ilan etti. Irakta dahi 2 TL karşılığı bir bedele satılan mazotu çiftçiye 1.5 TL’den vereceğini vadetti. 16 milyon kişiye nakit desteği. Yoksul yetişkinlere 240 lira. Kadın istihdamını desteklemek için 400 lira kreş yardımı. Yaşlılara 3 ayda bir 900 lira yaşlılık aylığı. Askerdeki gençlere 360 lira. Oğlu askerde olan aileye aylık 300 lira. Üniversiteyi kazanamayan fakir gençlere 240 lira üniversiteye hazırlık bursu. 240 TL gebelik desteği…. Saymakla bitmez.
Faizlerin en az yüzde 80'ini silinecek. Kalan borçlar, yeniden yapılandırılacak. İşin gerçeği, Türkiye bütçesi düşünüldüğünde bu vaatlerin gerçekleşmesi hayalden öteye geçmez. Türkiye'nin 2015 bütçesi 473 milyar TL. Kılıçdaroğlu'nun vaatlerinin sadece bir kısmının bütçeye getireceği yük ise 250 milyar TL. Bu kadar büyük bir bütçe açığını kafaya taktığı AK Saray’ı satarak kapatacağı gibi demagojik saplantılarla izaha çalışmasınlar.
Türkiye'deki emekli sayısı 10 milyonu geçiyor. Emeklilere 2 maaş ikramiyenin maliyeti her yıl için 25-30 milyar TL. 5 milyon kişi 950 TL'ye çalışıyor. Asgari ücretliye bin 500 lira maaşın maliyeti yıllık 33 milyar TL. Türkiye'de 8,5 milyon engelli var. Her ay 600 lira vermenin maliyeti yaklaşık 30 milyar lira. Kredi kartı faizlerinin yüzde 80'inin silineceği vaadinin bütçeye yükü 5 milyar lira. 3.7 milyon haneye ayda 360 lira kira ve fatura yardımı yapılması. Bu ödemelerin bütçeye yıllık maliyeti, 16 milyar lira…
Vay aslanım vay! Tehdidin büyüklüğüne bir bakın!
CHP’nin verdiği vaatleri ben tehdit olarak algılıyorum. CHP’nin vaatleri ülkemizin geleceğine yönelik tehdittir. Yatırım olanaklarını tümden sıfırlamaktır. Yabancı yatırımcının ülkeden kaçmasına sebeptir. İç yatırımcının elini kolunu bağlamaktır. Bütçe açığını kapatmak için IMF’ye köle olmak ve zam üstüne zam yaparak bunu halka yansıtmaktır.

Bu yazı toplam 241 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.