1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. CHP'nin seçimlerde davranışları
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'nin seçimlerde davranışları

A+A-

Bildiğimiz gibi, CHP Türkiye’nin ilk partisidir. Cumhuriyetin ilânından sonra ve demokrasinin gereği olarak bulunması gereken partilerin ilki bu parti olmuştur. Halkın seçimi yerine özellikle de Avrupa’da tahsil veya bir başka sebeple bulunmuş olanlar tensiple partiye üye yapılarak Meclise getirilmiş ve Milletvekili olarak görevlendirilmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti artık Batılıların tesiri altında onların istedikleri tarzda şekillenmiş ve onlar gibi olabilmek için yürümeye çalışmıştır. Böyle davranmanın bu partinin mensupları üzerindeki tesirleri ise her zaman ve her yerde belirgin bir şekilde kendini göstermiştir.

Bu sebeple yapılan devrimler de bunu gerçekleştirecek tarzda olmuştur. Eğitimden askerliğe, hukuktan mahkemelere…, aklımıza gelebilecek her konuda yapılan devrimler ve getirilen yenilikler hep Batı taklidi olarak gerçekleştirilmiştir.

Böyle davranan hükümetin dayandığı parti ise CHP’dir. Bu partiye mensup olanlar bu sebeple kendilerini hep üstün görmüşler ve vatandaşlara hep tepeden bakmışlardır. Onları da kendileri gibi olmaya zorlayıcı davranışlar sergilemekten asla geri durmamışlardır.

Bu durum yirmi yıla yakın bir zaman devam etmiş ve 1940’lı yıllarda demokrasiye uyum sağlandığını gösterebilmek için anlaşmalı ve göstermelik bir parti daha kurulmuş, fakat o da ilk girdiği seçimde göze batacak kadar bir varlık göstermiştir.

Bunun üzerine 1946 yılında yapılan Milletvekili seçimi açık oy gizli tasnif esasına dayalı olarak yapılmıştır. Yani seçmenler seçim sandıklarının başında bulunan görevlilerin önünde seçim kâğıtlarını mühürlemiş ve görevliler de seçim saati sona erince içeriye girip sayımı yapmışlardır. Çünkü bir önceki seçimde bu ikinci parti, hiç de arzu edilmeyen bir şekilde, her yönüyle devlet destekli olmasına rağmen CHP’yi geride bırakacak ve onu saf dışı edecek bir noktada görüntü vermiştir.

Aslında kurulan bu ikinci partinin tensip edilir olması, ne programından ne de adaylarının daha yetenekli olmasındandır. Sadece vatandaşların CHP’nin o zamana kadar iktidardaki tutumundan memnun olmadıklarındandır.

1950 yılında yapılan ve dürüst sayılacak seçimde ise vatandaş yine CHP’ye bakarak Demokrat Partiye oy vermeyi tercih etmiş ve DP ezici bir çoğunlukla seçimi kazanmıştır.

Seçimler gerek çoğunluk esasına ve gerek nisbî temsil esasına dayalı olsun, bundan sonra, CHP günümüze kadar girdiği bütün seçimlerde tek başına iktidar olacak şekilde bir seçim kazanamamıştır. Çünkü hiçbir seçimde memleket menfaatine olabilecek bir iş yapmayı vaat edememiş ve sadece iktidar olmuş ve iktidarları zamanında da önceki iktidarların yaptıklarını ortadan kaldırmayı vaat etmişlerdir.

Günümüzdeki tutumları ise yine aynıdır. Seçmenlere ve vatandaşlara tepeden bakan ve onları hakir gören yaklaşımları ve onlara karşı davranışları asla değişmemiştir.

Bunların bu şekilde olan davranışları, karşılarındaki partilerin işine yaramış ve onlar kendi çalışmaları ve programları yanında CHP’nin davranışlarının da etkisiyle her seçimde ipi göğüslemeyi bilmişler ve göğüslemişlerdir.

Bu ayın 16’sında, yani gelecek Pazar günü yapılacak olan Anayasa oylamasının âkıbeti de CHP’nin tutumuna bakarak oylamadan önce bilinebilecek durumdadır.

Gerçi Anayasa değişikliği Büyük Millet Meclisinden oylanarak geçmiş ve iktidar partisi olan AK PARTİ ile MHP bunu desteklemişlerdir. Bundan dolayı da kendilerinin bu değişikliğin lehinde olduklarını ve vatandaşlardan da bu yolda destek istediklerini duyurmuşlardır.

Ancak bana göre vatandaşların çoğunluğu CHP’nin olumsuz tutumuna ve ‘hayır’ verilmesi yönündeki isteklerine bakarak oylarını vereceklerdir. Tabii bu da ‘EVET’ olacaktır.

Bu yazı toplam 541 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.