1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. CHP’NİN SÖYLEMLER VE EYLEMLER ARASI BUNALIMI
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’NİN SÖYLEMLER VE EYLEMLER ARASI BUNALIMI

A+A-

Türkiye’de siyasi gerilimi tırmandırmada ve insanımızın huzurunu bozacak adımlar atmada CHP faktörü geçmişten gelen alışkanlığını bir türlü bırakamıyor. Bulduğu her fırsatta halkın zihnini bulandırarak zihinleri karıştırmada yeni bir takım söylemler ya da eylemler geliştirmede oldukça kendilerini geliştirdiler. Her ne hikmetse uzunca bir zamandır felaket senaryosu yazmayı, çizmeyi ve bunu halka yansıtarak suretiyle gerilim artırıcı bir siyaset yolu takip etmeyi alışkanlık haline getirdiler. Bu konuda her nereden akıl alıyorlarsa karşı tarafları bu siyaseten ya da CHP ile tezat tüm oluşumları dışlamaya ve aşağılamaya dönük bir taktik çerçevesinde sürdürmede inat ettiklerini gözlemliyorum. Bu amaç doğrultusunda yola devam etmeyi sürdürecekleri gibi bir izlemim yaratıyorlar. Zamanında hükümetin bir köşesinden devlet idaresinde oldukları yılları düşündükçe bir arpa boyu yol alamadıklarını ve halen yara yaratma ve kaşımada ısrarlı olduklarını izliyoruz.

Aslında halkımız bu partinin genlerini ziyadesiyle çözdü. Ne yaparlarsa yapsınlar, geçmişten alışageldikleri bir takım ortalığı bulandırarak halkı kışkırtıcı söylem ve eylemler ortaya dökmeleri karşısında galeyana gelmiyorlar. Uzunca bir dönem elleri altında tutukları basın, yayın ve diğer tüm etkenlerle diledikleri gibi sevk ve idare edebildikleri toplumsal aklı yeniden canlandıramamanın sancısını yaşıyorlar. CHP yetkililerini dikkatle takip edin. Özgür Özel, Haluk Koç, Bülent Tezcan gibi isimlerin son zamanlarında ki söylemler ve çıkışlar siyasi üslubun ötesinde bir tehditkâr havada sürdürülmeye çalışılıyor. Hükümet yetkililerini buldukları her fırsatta yargılamaktan söz eden CHP üst düzeyleri kendi genel başkanlarının Enis Berberoğlu konusuyla bağlantılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadeleri gündeme bomba gibi düştü. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu gibi Cumhuriyet gazetesinin yayınlamış olduğu Suriye’ye silah götüren “MİT Tırları” haberi nedeniyle casuslukla suçlanacak mı?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Antalya’da düzenlediği Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına bakılırsa bu uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

Zira geçtiğimiz haftalarda ana muhalefet partisi liderine sert sözlerle yüklenen Erdoğan, bu kez eleştiri dozunu yükselterek Enis Berberoğlu’nun tutuklandığı davanın Kılıçdaroğlu’na ulaşabileceğini ima etmişti.

CHP üst düzeyinden gelen açıklamalar sanki bir suçluluk psikolojisinin ortaya çıkardığı söylemler şeklinde tezahür etti.

Evet, bazı gerçekler yavaş yavaş sanki çözülüyor. Kirli bağlantılar var mı? Varsa içinde başka kimler var? Dış bağlantıları var mı? Bu soruların cevabını hem zamana hem de Türk yargısının açıklamalarına bırakıyorum.

Görünen o ki CHP’nin son günlerde ülkemiz üzerinde biriken kara bulutlar konusunda dahli var. Bunu halktan gizlemek suretiyle ya da kendini haklıymış gibi gösterecek gerekçelere dayandırarak, halen borusunu öttüren bir takım demode basın ve yayın kuruluşları halen bundan 20 yıl öncesinin bayat taktikleriyle hükümete diz çöktüreceklerini ve geri adım attıracaklarını zannederek aslında ne kadar realist bakış açısından uzak olduklarını ortaya koyuyorlar.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun MİT TIR'ları konusunda, Enis Berberoğlu'nun itiraf etmesi halinde mahkemelik olma ihtimali yönündeki söylentilere işaret eden Tuncay Özkan, "perişan ederiz, gücümüz akıllarına dahi gelmez, demir yumruk iner" gibi ifadeler kullanmış. Bu akıl yoksunu açıklamayla acaba karşısında ki altın yürekli memleket sevdalısı milyonları tırstıracağını mı zannediyor acaba?

Her şeyden önce Tuncay’ın şunu bilmesi lazım. Fitil artık alev almıştır. Halka şirin görünme uğruna Yenikapı Meydanı’nda milyonlarca vatan sevdalısı vatandaşımıza hitap etme fırsatını lütfen bulmuş olan Kılıçdaroğlu’nun daha sonraki aşamalarda yaptığı açıklamalarla, çıkışlarla, tezatlarla, saçmalıklarla birileri adına sözcülüğe soyunduğu gün gibi aşikâr iken bunun adını adalete sahip çıkmak gibi masumane bir çehreye büründürme çabalarının prim yapmadığını da görmüş oldu. İşte yaptıkları her türlü kirli çıkışa rağmen gerçekleri karartamayacağını anlayan CHP yöneticileri bundan sonrası için yeni planlar peşinde koşmaya devam edecek olsa da kendi adlarına siyaset bitmiştir. CHP, siyasetini yürütebilecek kapasite ve kabiliyette siyasetçilere sahip olamaması en büyük handikaplarıdır. Bana mevcut yapı içerisinden CHP’yi ileriye taşıyacak ve siyasi başarılar altına imza atacak bir isim göstermeniz mümkün değildir.

CHP, bugüne kadar ana muhalefet olabilme başarısını elde edebiliyorsa bunun altında yatan etken başarılı ve reel siyaset yürütmesi değil, partiye gönül vermiş yığınlarca insanın çaresizliğinin tezahürüyle bu noktada olabilmesidir.

İyi takip ediyoruz. CHP’den bir açıklama ya da çıkış zuhur ettiğinde Türkiye milleti artık itibar etmiyor. Bunun sebebi de bugüne kadar sırtlarını yasladıkları ardı boş mesnetsiz siyasi çıkışları olmuştur.  

 

Bu yazı toplam 592 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.