1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Chp’nin Yüzü Ve Rakamlar !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Chp’nin Yüzü Ve Rakamlar !

A+A-

Türkiye’de siyasi arenada 40 civarında parti var. Bu partilerden yanılmıyorsam 27 si yaklaşan yerel seçimlere katılacak.
Türkiye Cumhuriyetinde kurulan ilk parti ise CHP ve Cumhuriyetimiz ile aynı yaşta. Dev bir çınar, yeni bir filiz ve Türk halkı ile 90 yıldır iç içe bir siyasi kuruluş.
Partide Genel Başkan olarak rahmetli İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu görev yaptılar ve Kılıçdaroğlu bu görevi devam ettiriyor.
Türk Halkı CHP’den sonra 1946 da çok partili döneme, 1950’de DP ile değişime gitti. CHP Türk halkının ilk ve ana partisi ve doğurgan bir siyasi kuruluşudur. Parti içi çekişmelerini bir kenara bıraktığı takdirde de Ülkenin kalkınmasına, siyasetin ve demokrasinin gelişmesine büyük katkı yapmıştır. Bunun yanı sıra Türk ve Müslüman halkının benimsemediği bazı icraatlara da imza atmıştır. Mesela Ezan’ın Türkçe okutulması gibi…
Savaştan çıkan Türk Devletinin ilk yıllarda toplu iğneyi bile yapma gücü yokken, 10. Yıl marşında anlatıldığı gibi 10 yılda çok şey yapılmıştır.
Geçmişe takılıp kalmak ise abesle iştigaldir. Biz bugüne bakmamız lazım. Kaldı ki, Babaların günahı çocuklarından sorulmaz.
Selçuklu’dan, Osmanlı’dan günümüze kadar olan Türkiye’nin gerçekleri hep gizlenmiş, herkes kendince anlatımlarda bulunmuştur. Bir söz vardır :
“Tarih yalan söylemez, tarihi yazanlar yalan söyler”
Yakın tarihimizde dönüp arkamıza bakmamız lazım. Nereden nereye gelindi.
Geçtiğimiz gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Konya’da bir dizi temaslarda bulundu, toplantılar yaptı. Akşam Bir otelde yapılan toplantıya bende gazetemiz adına katıldım.
Toplantının adı:
“CHP’nin İş Dünyası diyalogu ve dayanışma birimi, iş dünyası ve meslek örgütlerinin sorunları ve çözüm yolları “ idi.
Toplantıdan önce sunucunun CHP ve yaptıklarını anlatan anekdotundan sonra mikrofona gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu toplantıya katılımın yüksek olmasıyla eş orantılı olarak yüksek bir performansla 1923’den günümüze kadar Türkiye ekonomik tablo sunu mukayeselerle ve rakamlarla anlattı.
CHP Genel Başkanı toplantıda salona hakim bir görüntüsü vardı. Kendinden emindi. Mimikleri ve ses tonu, anlatım biçimi halkın anlayacağı biçimde idi ama, zaman zaman da konuşmasını rakamlara boğdurması bu rakamların kafada kalmasını zorlaştırdı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında günlük siyasete hiç girmedi ve özen gösterdi. “Ben buraya bir partinin siyasetini, reklamını değil, Türk ekonomisi ve bugünkü gelinen noktayı anlatmak için geldim” deyip. Yaklaşık 3 saatlik konuşmasında birkaç kez siyaset kokan girişlerinde de katılımcılardan özür dileyerek nezaketini, saygısını insanlara gösterdi.
Son derece sakin ve kimseye açık şekilde sataşmaması da dikkat çekti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle :
“Hızlı büyüyoruz deniyor. Bu tamamen yanlıştır. OECD göstergeleri bunu söylemiyor. AB içinde kon utta 36, İç güvenlikte 35, Sosyal eşitsizlikte 35, Eğitim açısından 36. Sıradayız. Bugünkü büyüme tablosuna bakıldığında 1946’dan- 2012’ye bakıldığında bu aralıkta geldiğimiz nokta daha küçüktür. Bugün 2002’ye kadar 100 dolarlık ihracat için 22 dolar harcanması gerekirken, bugün 44 dolar harcanıyor.
Dünya sıralamasında sanayide 1990’a kadar 13. Sırada idik, 2010 yılında küme düştük. İsveç’ten sonra en pahalı akaryakıt’ı kullanıyoruz. Tarım ülkesiyiz diyoruz. Saman ithal ettik. Hollanda’nın toprağı Konya kadar. Yıllık tarım ürünleri ihracatı 80 milyar dolar, Türkiye’nin ise 12 milyar dolar. Otomotiv sanayimiz yok. Avrupa’nın en iyi otobüslerini bir üretiyoruz. Yunanistan ihtiyacının yüzde 41’ini bizden temin ediyor. Biz Hollanda’dan toplu taşıma otobüsü alıyoruz. İstanbul’da dökülüyor. Güney Kore’nin iki-üç otomobil markası var. Bizim Anadolu’muz vardı o da yok edildi. Almanya 2. Dünya savaşında taş taş üzerinde kalmadı. Biz savaşa girmedik. Almanya cari fazlalık verirken, biz tarihimizin en yüksek açığını verdik. Dolar, döviz nerelerde ? Hiçbir zaman bir ana muhalefet partisi olarak ekonominin kötü gittiğini söylemedim.Ancak tablo iyi değil” dedi.
Kısacası CHP Genel Başkanı böyle bir tablo çizdi. Sivil toplum kuruluşları yöneticilerinden bazılarıyla toplantı sonrasında görüştüğümde ise “ Kemal Kılıçdaroğlu doğru konuşuyor” sözünde birleşiyorlardı.
 

Bu yazı toplam 197 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.