1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Chp'yi Karıştıran Anket
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Chp'yi Karıştıran Anket

A+A-

Türkiye’nin en büyük sorunu muhalefet diye zaman zaman yazar, söyleriz.
İktidarı çalıştıracak, iktidara yön verecek kurumların başında muhalefet gelir.Ancak muhalefet zayıf olursa, iktidar çalışmaz yada istediği gibi çalışır.
Genel seçimlere doğru gidiyoruz.
Şöyle bir bakıyorum. AK parti kadroları harıl harıl çalışıyor. Çalışanı Allah sever. Sanırım AK partinin başarısı ve seçim kazanması da bundan geliyor.
Ana muhalefet Partisi ile MHP ise kaplumbağa hızı ile gidiyor. Kendi içlerindeki problemlerle boğuşuyorlar.
Geçen elime bir anket geçti. Şöyle bir inceledim. Anket CHP ile ilgiliydi. Baktım,
CHP seçmeninin yüzde 89’unun Kılıçdaroğlu’nun başbakan olacağına inanmadığı yönündeki veri vardı ve bu ankete göre de CHP'yi karıştırdığı görülmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu’nu yakınen tanırım. Kişilik olarak temiz, ve iyi bir insan olduğunu bilmekteyim. Ancak beklenildiği gibi bir lider ve CHP’yi ise sürükleme halka anlatma noktasında zayıf kalmıştır.
Bugün CHP’nin kalesi durumundaki İzmir’de bile Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerinden ardından partinin nerelerde ne gibi hatalar yaptığını İzmir’de akademisyenlerin katıldığı bilimsel bir konferansla sorgulayan CHP’de anket tartışması yaşanıyor.
Anket, ilginç sonuçlarıyla dikkat çekerken CHP örgütünden de tepki topladı. Ankette CHP seçmenine "Kemal Kılıçdaroğlu, Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerde Başbakan olabilecek mi olamayacak mı" sorusu soruldu. Bu soruya ankete katılanların yüzde 11 "Olacak", yüzde 89’u "Olamayacak" dedi. Bunun anlamı şudur. CHP seçime gitmeden, partililer seçimi kaybediyor. Bu çok kötü bir mantıktır. Kazanmayı düşünmüyorsan, kaybedeceksindir.
Araştırmaya katılan CHP seçmenlerine, "Eylül Başında CHP’nin gerçekleştirdiği Olağanüstü Kurultay sonrası ortaya çıkan durumu düşündüğünüzde, sizce CHP Haziran 2015’te yapılacak Genel Milletvekili Seçimlerinde başarılı olur mu?" sorusu yöneltilmiş. CHP seçmenlerinin yüzde 40’ı "Evet, başarılı olur" cevabını verirken, yüzde 60’ı ise "Hayır, başarılı olamaz" cevabını vermiş.
Araştırmaya katılan CHP seçmenlerine, "Eylül başında CHP’nin gerçekleştirdiği Olağanüstü Kurultay sonrası durumu düşündüğünüzde, CHP için, Genel Başkanın Kemal Kılıçdaroğlu’nun olması daha mı iyi oldu yoksa Muharrem İnce’nin Genel Başkan olması daha mı iyi olurdu? soru yöneltilmiş. CHP seçmenlerinin yüzde 59’u "Muharrem İnce’nin Genel Başkan olması daha iyi olurdu" cevabını verirken, yüzde 31’i "Kılıçdaroğlu olması daha iyi oldu" demiş.
Buradan şu sonuç çıkmaktadır. CHP’de lider sıkıntısı var. Muharrem İnce olsa da pek değişen bir şey olmayacaktır. Bir başka lider olarak görülen kişi ise, Mustafa Sarıgül. Tabi ki, Sarıgül şimdilik genel başkan adayı olma ihtimali yok. Son yapılacak seçimler CHP’de yeni bir dalgalanma daha yaşatacak gibi görünürken, diğer muhalefet parti MHP ise ya bize tam yansımıyor, yada seçimler için yeni bir siyaset geliştiremedi. PKK’nın güdümündeki parti HDP ise bence Türkiye’de son olaylar ile kan kaybediyor. Bakalı m seçimlere nasıl girecekler ve nasıl sonuç alacaklar ama, daha zaman çok.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum