1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. CHP’yi kim kurtarır?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’yi kim kurtarır?

A+A-

CHP’de 24 Haziran seçimlerinden sonra her seçim sonunda olduğu gibi yine bir iç karışıklık başladı. 
CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce karşısına 2 kez rakip çıkmış olan Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybedeceği kesin olan Muharrem’den kurtulmak.
Ancak planı başına bela oldu. Muharrem İnce 24 Haziran seçimlerinde CHP’den yaklaşık 9 puan fazla oy aldı ve CHP’de hiç bitmeyen kavgayı bir kez daha ateşledi.
CHP, Bülent Ecevit’in genel başkan olarak girdiği 1977’deki aldığı son yüksek oya yarım asırdır erişemedi. 
Muharrem İnce’de bu seçimden bahsederek CHP’nin 41 yıl sonra tarihinin son yüksek oyunu aldığını ve başarılı olduğunu iddia ederek Kılıçdaroğlu’nu olağanüstü kurultayı toplamasını ve kendisinin genel başkan olmasını Kılıçdaroğlu’nun onursal genel başkan olması gerektiğini ileri sürdü.
CHP’nin başına geldiği 2010 yılından bu tarafa 9 seçime giren her seçimde başarısız olan Kılıçdaroğlu her zaman olduğu gibi başarısızlığını kabul etmeyerek bu teklife karşı direnmeye devam ediyor.
İnce ve ekibinin kurultayı toplamak için gerekli olan 634 delegenin imzasına ihtiyaç var. 
Geçtiğimiz hafta bu imzanın büyük bir bölümünün toplandığı ileri süren muhalifler imzayı toplaması başarırlar mı bilinmez. Başlarsalar da imza sahipleri kurultayda İnce’ye oy verirler mi o da muamma. Zira bir önce seçimde İnce’yi aday gösterenler, yarışta Kılıçdaroğlu’na rey verdi. 
CHP’de yeni bir olağan üstü kurultay görünse de görünmese de CHP’de bu kavga bitmez. 
CHP’de Parti içi çekişmeler ve tartışmaların sıkça yaşandığı bu dönemde CHP’nin daha önceki kurultaylarını kısaca hatırlamakta fayda var. CHP bugüne kadar 35 olağan kurultaya ve 18 olağanüstü kurultaya gitti. 
İktidar CHP’deyken yani tek parti döneminde kurultayların genelde sorunsuz geçermiş. Muhalefete düştükleri günden bu yana ağız tadıyla bir kurulday yapmayı beceremediler. 
Öte yandan, CHP bugüne kadar sadece 7 genel başkan gördü. Genel başkanlar arasında partinin kurucusu Mustafa Kemal ve İsmet İnönü dışında Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Kemal Kılıçdaroğlu bulunuyor.
1950’den bu tarafa tek başına iktidar yüzü görmeyen CHP seçmeni bu sefer de İnce’ye umut bağlamış durumda ancak İnce’nin de toplumda bir karşılığı olmadığı girdiği son seçimde ve sürekteki toplum ahlakına mugayir davranışlarıyla ortaya koydu.
Gazeteci Nihat Genç’in dediği gibi Mustafa Kemal mezarından gelsin CHP kurultayına katılsın ve Selahattin Demirtaş ile yarışsın Demirtaş kazanır. Çünkü CHP’nin bu zihniyet ve delege yapısı ile Mustafa Kemal’in bile CHP’ye genel başkan olma şansı yok.
Kaldı ki bu CHP, İnönü’yü bile koltuğundan etmiş bir parti.
CHP’nin 7 Haziran, 1 Kasım ve 24 Haziran seçimlerinde PKK’nın siyasi temsilcisi olan HDP’yi sadece AK Parti meclis çoğunluğunu kaybetsin diyerek destek vermiş ve HDP yüzde 10 barajını aşmıştır. 
Ayrıca CHP toplumun dini ve milli değerlerinden kopuk siyaseti yüzünden de asla iktidar olma ihtimali gözükmemektedir.
Konvoy sorunu ne zaman çözülecek?
Yaz mevsimi ile birlikte artan düğünler berberinde trafik sorununu da getiriyor.
Düğünler de konvoy oluşturma gibi bir alışkanlığımız var. 
Ancak bu alışkanlık öyle abartılıyor ki, yüzlerce araç Konya trafiğinde saatlerce karmaşaya sürüklüyor.
Konya’nın yeteri kadar trafik sorunu varken bu konvoylara katılan araçların düzensiz seyretmesi ve içlerinde bazı sürücülerin magandalık yapması birçok Konyalının hafta sonu tatilini kâbusa çeviriyor.
Bu sadece düğün konvoyu ile sınırlı değil elbette asker uğurlamaları maç sonunda takımı kazanan taraftarların oluşturduğu konvoylar da bir sorun haline geldi.
Ayrıca düğünlerde konvoylar ve yapılan eğlenceler de yüksek sesle müzik yayını ve gelişi güzel silah kullanılmasının da önüne geçilmesi gerekiyor. 
Konya Valisi Sayın Yakup Canpolat Bey ve Konya Emniyet Müdürü Sayın Şükrü Yaman Bey’in Konyalıların çokça müşteki olduğu bu sıkıntıyla ilgili tedbir alacağına inanıyoruz.
 

Bu yazı toplam 1005 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.