1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. CİA: “SOSYAL MEDYADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN VİDEOLARINI” PAZARLIYOR
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

CİA: “SOSYAL MEDYADAKİ DOĞU TÜRKİSTAN VİDEOLARINI” PAZARLIYOR

A+A-

“Dünyanın neresinde olursa olsun, bir Müslümanın ayağına bir diken batmış olsa, onun acısını bütün Müslümanlar hisseder ve o acıyı onlarda yaşamaya çalışır. Çünkü Müslümanım demek zaten bunu gerektirir. Bu Müslümanın acısını hissetmese zaten gerçekten de iman etmiş olmaz.”

Aslında biz Türkiyeli Müslümanlar olarak bütün dünyada Müslüman katliamlarına, Müslüman ülkelere yapılan bombardımanlara karşı aynı duyguları ve aynı üzüntüleri yaşamaktayız. Yüreğimiz parçalanmakta ve gözlerimiz dolarken avuçlarımızı açıp bir nebzecik de olsa yürek yangınlarımız söndürmek ve göz yaşlarımızı sindirmek için Allah’a kardeşlerimize yardım etmesi için dua ediyoruz. Dünyanın bir çok kara parçasında görülen Müslümanlara karşı yapılan zulüm ve baskılar karşısında duygusuz hiç değiliz. Ne var ki son günlerde sosyal medyada paylaşılan bir çok video ve haberler ne yazık ki yabancı servisler özellikle de CİA tarafından montajlanıp servis ediliyor. Bu şekilde Çin’e karşı dünyada kamu oyu oluşturulup ekonomik ve siyasi bir baskı kurulmak isteniyor. Bu videolar ve haberler son derece abartılıyor ve yalan yanlış algılar oluşturulmaya çalışılıyor. Halbuki olaya şöyle bir bakacak olursak doğu Türkistan’da olanlar yeni bir şey değildir. Bu baskı ve zulümler 90-100 yıldır devam edip gelen hadiselerdir. Bunlar bir asırdır devam ederken şimdimi aklınıza geliverdi?

Şunu iyi bilmekte fayda vardır. Çin bir defa komünist bir ülke ve bu ülkeden dışarıya bilgi ve belge çıkarmak tamamen yasak. Yani aklen ve teknik olarak mümkün gözükmüyor. Tüm bunlara rağmen sosyal medyada aslı astarı olmayan ve CİA tarafından sürülmüş haber ve videolar dolaşıyor. O zaman şöyle düşünmekte fayda vardır. Bu videoları sosyal medyaya servis eden CİA gibi Müslümanların dışında olanların ve yabancı ajanların çıkarları ne?

Evet Müslüman Türk Sivil Toplum Örgütlerinin, eylem çağrısı yapması ve hatta bil fiil eylemde bulunmaları en doğal demokratik haklarıdır. Şunu düşünmekte fayda vardır. Bu ve benzeri yürüyüşlerin Türkistan için ne gibi faydaları olmuştur? Tüm bu çabalara bakınca şunu düşünmekten insan kendini alamıyor. Acaba toplumumuz gazamı geliyor yahut ta gazımı alınıyor? Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda, Doğu Türkistan bağımsızlığını ilan ettiği yıllarda, bu yeni kurulmuş olan Müslüman devlete hiç kimse destek çıkmamıştır. O bölge tamamen Çin ve Rusya’nın egemenliğine verilmiştir. Doğu Türkistan yöneticilerinin uçağı düşürülerek yöneticilerinin şehit edilmesine ses çıkarılmamıştır.

Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını o yıllarda tekrar rafa kaldıran Çin, bölgenin Çin’in egemenliğine verilmesine ve Sincan Uygur özerk bölge oluşumuna sessiz kalınmıştır. Şimdi kalk sen eylem yap ve yürüyüşlerle Çin’i protesto et, suya sabuna dokunmayan bir eylem yaparak cihat ettiğini savun. Kimse buna inanmıyor dersek yanlış olur. Bunların doğu Türkistan’a ne gibi faydaları olacak dersiniz?

Bizim Doğu Türkistan için bugün yapabileceğimiz, ekonomik ve siyasal olarak hiçbir katkımız yoktur. Zaten bir asırdır Doğu Türkistan da Uygur Müslümanları asimile oluyor, baskı ve zulüm görüyor. Aynı baskı ve zulümler Çin’de yaşayan Türklere ve Müslümanlarda yapılıyor. Aynı şenaat dünyanın pek çok ülkesinde yapılmaya devam ediliyor. Dünyanın pek çok yerinde ezilen, horlanan, işkence gören ve zulümlerle öldürülen genellikle hep Müslümanlardır. Uzun bir zamandan beri Uygur Türkleri asimile ediliyor. Dilde, inançta, kültürlerinde, geleneklerinde çeşitli baskılara göğüs gererek yaşamaya çalıyorlar. Çin’in koyduğu kurallara göre yaşamak istemeyen Müslüman Uygurlar olduğu gibi bu kurallara tamamen bağlı kalan pek çok Uygur Türkü’de var o bölgede.

Acaba bu günlerde nereden aklımıza geldi de Uygur Türklerine destek verme çabaları aklımıza geliverdi. Bu destek acaba sivil toplum kuruluşlarından mı geldi? Bu örgütleri kimler finanse ediyor?

Dünya sahnesinde Çin’in ABD’nin yerini alacağı, Yeni Dünya düzenine Çin yön verceği için bu hadiseler şimdiden planlanıyor mu? Acaba ABD, Çin’e karşı Uygur Türklerine ekonomik ve siyasal destek veriyor mu? Çin ile Türkiye’nin son yıllarda gelişen iyi niyet ilişkilerini yeniden bozarak Türkiye’yi ABD ve Batı’ya mahkum kılmak mı? Sosyal Medyaya sürülen ve CİA tarafından hazırlanan temeli yalana dayalı binlerce video ve görüntüleri kimler servis ediyor? Çin tamamen kapalı bir ülke. Bu videoları analistler incelerse ne kadar abartılı olduğunu ve yalanlarla dolu olduğunu görecektir.

Burada yapılmak istenen, Türkiye ile Çin’i karşı karşıya getirmek ve Türkiye’nin Çin’den alacağı hava ve kara savunma sistemlerinin önüne geçmektir. Ekonomik ve siyasal baskıyı Çin’e değil de Türkiye üzerine kurmaktır. Mesela Çin’den İngiltere’ye kadar olan ipek yolu projesini ve tren yolunu askıya almaktır. Çin’e karşı Türkiye’nin gücünü yanlarına çekmek için ABD bu olayları tırmandırmaya çalışmaktadır. Bugün pek çok Doğu Türkistanlı batıda yaşamaktadır ve onlardan hiçbir ses çıkmamaktadır. Yine bu ülkede bulunan pek çok Büyük Elçilik görevlisi vardır ve onlardan böyle hadiselerin olduğunu söyleyen yoktur. Mao Zetung zamanından beri Uygur Türklerine yapılan zulümlerin benzerleri komünist olmayan Çinlilere de yapılıyordu.

Neticeyi kelam bana göre; sosyal medyada paylaşılan ve yabancı servisçilerin hazırlayıp servis ettiği bu videoların çoğu aslı astarı olmayan kurgulanmış videolardır. Dünyada sadece Çin Müslümanlara zulüm etmiyor bunun alasını kurnazca batılı Siyonist/kapitalist ülkeler de yapıyor. Afganistan’dan Libya’ya, Cezayir’ den, Bosna’ya kadar. Kısaca küfür tek millettir. İster ABD, ister Rusya, ister Çin olsun ne fark eder. Selam ve Dua ile!

Bu yazı toplam 1265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.