1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çiftçiler kritik virajda
Çiftçiler kritik virajda

Çiftçiler kritik virajda

Geçtiğimiz yıl beklenen yağışların gelmemesi sebebiyle büyük zarar eden Konyalı çiftçileri, bu yıl da zor günler bekliyor. Tarlasındaki tohumu yağışsızlıktan çimlenemeyen çiftçilerin korkusu olan soğuk hava dalgasının da Konya’yı yarından itibaren etkiley

A+A-

Türkiye’nin tahıl ambarı Konya’da hububat ekimini tamamlayan çiftçiler beklenen yağışların bir türlü gelmemesi yüzünden endişeli. Geçen yıl yaşanan kuraklık ve dolu yağışı yüzünden zarar eden çiftçileri bu yıl yine kuraklık tehlikesi korkuturken, çiftçilerin büyük bir bölümü tarlalarını nadasa bırakmaya hazırlanıyor. Yaşanan kuraklık tehlikesi ve çiftçilerin endişeli bekleyişi ile ilgili bilgiler paylaşan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, son yılların Ekim, Kasım aylarındaki en kurak yılın yaşandığını söyledi. Şu ana kadar Konya’da Kasım ayı yağış miktarının ortalama 25-30 milimetre olduğunu hatırlatan Başkan Ataiyibiner, “Son yıllar ortalamalarında, en düşük yağış alan yılı yaşıyoruz. Neredeyse tohum çimlenemeyecek şekilde bir durum söz konusu. Çiftçinin önünü görebilmesi ve tohumların kendini kurtarabilmesi için şu anki 25-30 mm’lik yağış ortalamasının 50-60 mm’ye çıkması gerekiyor.”ifadelerini kullandı.

KIRAÇLARDA DURUM VAHİM
Sulanabilir arazilerde ekim yapan çiftçilerin sulama yaparak bir şekilde ürününü kurtarabildiğini aktaran Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, kıraç arazilerde durumun çok vahim olduğunu ifade etti. Başkan Ali Ataiyibiner, “Şu an kuru arazilerimizin neredeyse tamamında tohumlar çimlenmedi diyebilirim. Çimlenen yerlerde de yüzde elli elli çimlenme oldu. Çimlenen yerlerdeki sorun ise bitkinin gelişimi için gereken nem ve rutubet yok. Durum son derece vahim.”diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN KORKUSU HAVALARIN SOĞUMASI
Çiftçinin yağış beklentisi ve umutlarıyla ilgili bilgiler aktaran Başkan Ataiyibiner, “Eğer Kasım ayı sonuna kadar yağış olmazsa, ciddi manada sıkıntı yaşarız. Tohum çıkacak nemi bulamadan kışa girecek. Meteorolojik verilerde 1 ay içinde etkili bir yağış görülmediği söyleniyor. Bu durum çimlenme açısından soğukla alakalı. Havaların soğumasıyla birlikte topraktaki canlılık azalır. Yağışlar gelmeden önce eğer soğuk havalar bastırırsa durum oldukça kritikleşecek. Önümüzdeki günlerde ise havaların soğuyacağı ve 1 hafta sonra mevsim normallerine döneceği söyleniyor. Ondan sonraki durumda eğer soğuk hava devam eder ve toprak çalışması biter ise, tohum çimlenmelerinde sıkıntılar başlayacak.”şeklinde görüşlerini bildirdi.

50-60 MM YAĞIŞA İHTİYAÇ VAR
Kurak arazilerde tohumların çimlenmesinde çok kötüye gidildiğini ancak sulak arazilerde çiftçinin, tohum ihtiyacı olan nemi sulamayla karşıladığını aktaran Ali Ataiyibiner, bu durumda çiftçilerin zararının artan maliyetlerle geçen yıla göre daha fazla olacağını belirtti. Önümüzdeki tarım yılını da değerlendiren Ali Ataiyibiner, “Geçen yılkinden çok daha kötü bir yıl bizi bekliyor. Meteorolojik verilere göre 1 ay içerisinde etkili bir yağış görünmüyor. Aslında şunu söylemeye çalışıyorum, Meteorolojik verilere bakıldığında İç Anadolu ve Konya bölgesinde Kasım ayı yılın en kurak ayıdır. Bunu da göz önünde bulundurduğumuzda şunu kesin söyleyebiliriz; önümüzdeki 15-20 gün içerisinde ciddi bir yağış yok. Sonraki günlerde istenen yağışlar olursa ki bu da en az 50-60 milimetrelik bir yağış, bu gelirse önümüzü o zaman görebiliriz. Eğer bu beklenen yağışlar gelmezse yapabileceğimiz bir şey yok. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz.”dedi.METEOROLOJİDEN KÖTÜ HABER
Meteoroloji 8 Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre ise çiftçinin beklediği Kasım yağışları bu yıl da gelmeyecek. Yağış yetersizliği sebebiyle tohumları çimlenmeyen çiftçilere kötü haber de meteorolojiden geldi. Alınan bilgilere göre Çarşamba günü itibariyle Konya genelinde hava sıcaklıklarında ani düşüşler yaşanacak. Bugün 16 derece olan hava sıcaklığı yarın 7-8 dereceye düşerken, 1 haftalık sürede beklenen en düşük sıcaklıklar ise -2 derece seviyelerinde olacak. Tarladaki tohumların nem yetersizliğinden çimlenmemesi sebebiyle, en azından canlı kalmasını bekleyen çiftçileri havaların soğuması da olumsuz etkileyecek. Eğer beklenen yağışlar gelmez ve soğuk hava dalgası beklenenden uzun sürerse toprakta canlılığın azalması sebebiyle tarladaki tohumlar, gün yüzünü hiç göremeyecek. (Ümit Özel)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.