1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çiftçinin Borçları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çiftçinin Borçları

A+A-

Bende köylü çocuğuyum.
Köylünün hiçbir zaman yüzü gülmez, sırtı yerden kalkmaz.
Girdi fiyatları,
Yerine göre anlamsız borçlanmalar.
Verim ne kadar yüksek olursa olsun, fiyatlar ne kadar iyi olursa olsun, hep bir adım önde olmak isterler.
Çiftçiye ne verseniz yetersizdir.
Hep isterler, hep isterler…
Ben şunu bilirim, Türkiye’de çiftçilik her zor, hem de destek ne kadar verseniz yetersiz kalır.
Bu yıl Allah’ın bileceği iş ama, çiftçi yine zor durumda. Kış çok yağışlı geçmedi. İlk bahar yağmurları yok.
Geçtiğimiz gün şöyle ovayı bir dolaştım. İnanın gördüğüm manzara çok korkunç. Sulanmayan arazilerde çiftçinin hasat yapması imkânsız gibi. Zaten borçlu olan çiftçinin beli bir kez daha kırılacak gibi görülüyor.
Geçenlerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım alanlarında, meyve bahçeleri, sebze alanları, hububat, şekerpancarı, ayçiçeği tarlalarında yörelere göre 29-31 Mart tarihleri arasında yaşanan don, bazı yerlerde fırtına ve dolunun büyük hasar yaptığını söylüyordu.
Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2014 yılı Ocak ve Şubat aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin meyve ağaçlarında çiçek tomurcuklarının erken farklılaşmasına, su kapsamlarına artmasına yol açtığını, bunun da ağaçlarda erken çiçeklenmeye ve dolayısıyla dona karşı hassasiyete neden olduğunu belirtti.
Çiçeklenme döneminde meyve türlerine göre değişmekle beraber çiçeklerin 0,6, küçük meyvelerin ise 0,5 santigrat derecenin altındaki hava sıcaklıklarında zarar görmeye başladığını bildiren Bayraktar, “Don zararının şiddetine, düşük sıcaklığın derecesi kadar bu ortamda kalış süresi de etkilidir. Özellikle Anadolu’nun iç kesimleri ve geçiş bölgelerinin ilkbahar geç donları açısından riskli bölgelerdir” dedi.
Bayraktar, Mart ayının son günlerinde bazı bölgelerde yüksek kesimlerde yağan kar ve devamında sıcaklıkların bölgelere göre değişmekle beraber sıfırın altına, eksi 10’lara varan derecelere düşmesi nedeniyle İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz bölgeleri ile geçiş bölgelerinde yaşanan dondan fındık, kayısı, elma, kiraz, vişne, erik, şeftali, kivi, badem, narenciye, bağ alanları ve karpuz tarlaları etkilendiğini vurguladı.
Ziraat Odaları’ndan alınan gelen bilgilere göre,sulanamayan arazilerde hububat almak çok zor görünmektedir. Bütün bunlar göstermektedir ki,çiftçilerimiz sigorta yaptırmayı da ihmal etmemelidir. Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında sigorta yaptıran çiftçiler, devlet tarafından desteklenmekte, belirtilen risklerden zarar görmesi halinde zararları karşılanmaktadır. Tarım sigortalarından beklenen faydanın sağlanabilmesi, üreticinin tarım sigortasına talebinin artması için prim miktarları ve muafiyet oranları düşürülmelidir.”
Çeşitli nedenlerle tarım sigortası yaptıramamış olan üreticilerin de oluşan zararlarını il/ilçelerde oluşturulacak olan Hasar Tespit Komisyonları marifetiyle mutlaka tespit ettirmeleri gerekmektedir. “Kuraklık, don tabii afetlerin bolca yaşandığı ülkemizde üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, üreticilerimizin Ziraat Bankası, özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçları ile elektrik borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi, bir sonraki üretim dönemi için ihtiyaç duydukları finansmanın sağlanması bir zorunluluk olarak görülmektedir.
Hükümet ve Bakanlık bu konuda gerekli çalışmaları şimdiden başlatmalıdır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.