1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çiftçinin yüzü güldü
Çiftçinin yüzü güldü

Çiftçinin yüzü güldü

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya Ovasındaki son gelişmelerin değerlendirmesini yaparak, “Yağış açısından bereketli aylar geçiriyoruz. Ürün çimlenmesinde, kök ve gövde büyümesinde sorun yok. Çiftçinin yüzü gülüyor” dedi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Son yılların dönemsel olarak en fazla yağışı alan Konya Ovasında çiftçinin yüzü gülüyor. Yağışların tarlaya ve ürünlere etkisini değerlendiren Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, rekolte fazla olması ve ürün kalitesinin yüksek olması için yağışlar ile mevsimsel şartların uygun olduğunu belirtti. Ekim ve Kasım aylarında çok iyi bir yağış aldıklarını bildiren Başkan Ataiyibiner, “Birim olarak 120 kilogramlık bir yağış ve göller yöresine de 150 kilogramlık bir yağış aldık. Ürün çimlenmesi ve gelişmesi için bu yağışlar bizim için çok önemliydi. Tohumların çimlenmesinde şu anda hiçbir sorun yok. Hava sıcaklıkları da mevsim normallerinde seyrediyor. Ürünlerin kök ve gövde gelişmesi çok iyi bir şekilde devam ediyor” dedi.

İYİ BİR SEZON GEÇİRECEĞİZ

Ekili ürün ve şu an hasadı yapılan ürünler için olumsuz bir durumun olmadığını dile getiren Başkan Ataiyibiner, “Şu anda hasadı yapılmayan bazı ürünlerimiz var. Dane mısır, şeker pancarı ve havuç gibi ürünlerin hasadını engelleyecek olumsuz bir durum yok. Yağışlar ufak sorunlar oluşturduysa da hasatlar önümüzdeki haftalarda bitecek” ifadesini kullandı. Başkan Ataiyibiner, “Kuru alanlardaki tahıl üretiminin yapılabilmesi için yağışlar önemli. İstenilen seviyede yağmur olmazsa çiftçilerimiz yağmurlama sistemiyle tarlalarını desteklemek zorunda kalıyor. Ürünlerin gelişimini etkileyecek herhangi bir sorun yok. Meteorolojik verilere baktığımızda da Aralık sonuna kadar ürünü etkileyecek bir don olayı görülmüyor. İnşallah hem rekolte açısından hem ürün kalitesi açısından çok güzel bir sezon geçireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

YAĞIŞLAR BEREKETLİ GELİYOR

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ise, yağışların bereketli olduğunu ve çiftçinin yüzünün güldüğünü ifade etti. 2 aylık süreç içerisinde ürünün çimlenmesi ve büyümesi için şartların elverişli olduğunu vurgulayan Başkan Kavuneker, “Yağışlardan dolayı ekin çıkması ve çimlenme güzel. İnşallah 1 ay içerisinde iyi bir kar yağışı gelir ve bahar aylarını da güzel geçirirsek çok iyi bir sezon olacak bizim için. Bugüne kadar tarlalarda, ürünlerimizde her şey çok güzel gidiyor. Yağışlar çiftçilerimizi ve bizi sevindirdi. Önümüzdeki aylarda da mevsimin şartlarına ve tarlanın o günkü ihtiyacına göre bir değerlendirme yapabiliriz. Şu an ekimlerle ve çimlenme de bir sorun yok. Vatandaşın pancar, mısır ve havuç hasadı var. Yağışlar bu hasatların yapılmasını biraz olumsuz etkiledi. İyi bir rekolte ve iyi bir ürün için konuşmak şu an için erken. Ama şu anki mevcut durum devam ederse çok güzel bir sezon geçireceğiz inşallah” dedi.

ÇİFTÇİLER DESTEK BEKLİYOR

Çiftçilerin devletten destek beklediği dile getiren Kavuneker, mazot fiyatlarının yüksekliğinden dert yanarak şunları söyledi: “Mazot fiyatları yüksek. Devletten gelecek olan destekler çiftçilerin rahat bir nefes almasını sağlayacak. İyi bir alt yapının oluşturulması gerekiyor. İyi bir alt yapı maliyetlerin düşmesine ve çiftçinin de makul oranda kazanmasına vesile olacaktır. Çiftçiler zaten buğday üretiminden para kazanamamaktan yakınıyor. Mazot fiyatlarının yüksek olması belimizi büküyor. Devlet tarafından yapılan toplulaştırmada alt yapıda hazırlanmalıdır. Mavi Tünel ile taşınan sular, açık kanallarla iletiliyor ve yüzde 50 oranında su kaybının olmasına neden oluyor. Bu kaybın engellenmesi Karatay ve Çumra’ya hayat verecektir. Çiftçilerin daha iyi bir ekim ve bol ürün almasına neden olacaktır. Devlet Su İşleri Müdürlüğünün aldığı projelerinde hızlandırılarak bir an önce bitirilmeli.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.