1. HABERLER

  2. YEREL

  3. ÇİFTÇİYE BAHAR GELDİ
ÇİFTÇİYE BAHAR GELDİ

ÇİFTÇİYE BAHAR GELDİ

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, çiftçinin geçen yıl oluşan zararı telafi edip güçleneceği bir sezona doğru ilerlendiğini söyledi.

A+A-

Ümit ÖZEL

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, bereket getiren yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Uzun yıllar ortalamasının üzerinde kar yağışı alarak kış sezonunu iyi geçiren Konyalı çiftçilerin beklediği Nisan yağmurlarının da bu hafta itibariyle başlaması çiftçiyi sevindiriyor. Nisan ayının ilk günlerinde yağan yağmuru ‘ Altın Yağıyor’ olarak değerlendiren Başkan Ali Ataiyibiner, yağmurun başladığı zamanın kritik bir o kadar da harika bir zamanlama olduğuna değindi. Ekili ürünlerin çimlenme sürecinden gelişim sürecine geçtiğini, dolayısıyla da gübrelemelerin yapıldığına dikkat çeken Başkan Ataiyibiner, “Ekili ürünlerde çimlenme tamamlandı. Bitkilerimiz artık gelişim sürecine geçti. Bu sebeple çiftçilerimiz geçtiğimiz günler itibariyle gübreleme çalışmalarını yaptı ve bitkilere takviyede bulundu. Bu süreçte çiftçinin ve ekili ürünün ihtiyaç duyduğu su da, yağan yağmurla tarlalarımıza indi. Yani bugün gökten altın yağdı, bereket yağdı.”dedi.

EKİLİ ARAZİDE KAYIP YÜZDE 1

Konya genelinde tarım açısından olumlu bir kış mevsimi geride bırakıldı. Şehir merkezinde 1, ilçelerde ise 3 metreye kadar ulaşan kar yağışı ekili arazilerdeki tohumların soğuktan korunması ve toprak altında çimlenmesini kolaylaştırdı. Ardından gelen yağmur yağışları ile gelişim sürecine geçen bitkilerde her şey beklentiler dahilinde olumlu gelişmeyi sürdürdü. Konya genelinde yağış ve mevsim şartlarına bağlı olarak henüz bir olumsuzluktan bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, “Kış mevsimi bizlerin istediği gibi geçti. Kuraklık riskinin tamamen ortadan kalktığı bir sezona başladık. Geçen yılın aynı dönemine göre, bu yıl çok iyi bir noktadayız. Bitkilerimizin gelişim sürecine geçtiği bugünlerde gelen yağmurlar çiftçimizin 2017 beklentisini bir kat daha arttırdı. Nisan ayının ortaları ve mayıs ayında da beklenen yağışları almamız durumunda güzel bir tarım sezonu geçireceğiz. Geçen yılla bu yıl arasında ekili arazilerdeki zarar boyunu karşılaştırırsak, bu yıl ekilen arazilerin sadece yüzde 1’inde çimlenme sıkıntısı yaşadık. Bunun dışında bir sorunumuz çok şükür yok.”diye konuştu.

GEÇEN YIL BORÇLA KAPANDI

Geçtiğimiz yıl son bahar ve kış mevsimlerinde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla girilen tarım sezonu, bahar mevsiminde de beklenen yağışların gelmemesiyle çiftçiye kabus olmuştu. Konya’nın bazı bölgelerinde çiftçiler ektikleri tarım arazilerini sürerken bazı bölgelerde ise çiftçiler hasat yapmaya gerek görmedi. Sulanabilir arazilerde ekim yapan Konya çiftçileri ise sezonun erken tarihlerinde ürünlerini kurtarmak için yaptıkları sulamalara uzun süre devam etmek zorunda kaldı. Hal böyle olunca çiftçinin sulama maliyetleri ve yakıt maliyetleri iki katına hatta daha fazlasına çıktı. Sulama maliyetlerine ek olarak bir de hava sıcaklıkları yüksek seyredince tarladaki mahsulün miktarında önemli ölçülerde kayıplar yaşandı. Maliyet artışları sebebiyle zarar eden Konyalı çiftçiler istedikleri verimi de tarladan alamayınca, hasat sonunda büyük zarar gördü. Kar etmekten ziyade tohum ve sulama masraflarını ödeyemeyen Konyalı çiftçilerin büyük bölümü 2016 tarım sezonunu zarar ederek kapattı.

2017 TELAFİ YILI OLACAK

Geçtiğimiz tarım sezonunda istediği verimi alamayan ve masraflarında ciddi artış yaşayarak zararına zarar eklenen Konyalı çiftçilerin yüzünü kış yağışları güldürürken, bahar yağışları beklentiyi arttırdı. Konyalı çiftçilerin 2017 yılındaki beklentilerini aktaran Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, “Geçen yıl çiftçilerimizin büyük bölümü zarar etti. Geçen sezonu borçla kapatan çiftçiler bu sezona hazırlanırken büyük zorluklar çekti. Devlet destekleri ve borç ertelemesi kolaylıkları ile çiftçilerimizin omzundan bir miktar yük alındı. Ancak kışın aldığımız kar yağışlarını görene kadar çiftçilerimizin büyük korkusu vardı. Kar yağışlarının alışık olduğumuz seviyeden yüksek gelmesi sayesinde çiftçimizin yüzü bir nebze de olsa güldü. Bahar yağışlarını beklediğimiz bu kritik günlerde gelen yağmurlar ise çiftçimizin umudunu arttırdı. Verimlilik ve ürün kalitesi anlamında beklentimizin yükseldiği 2017 tarım sezonu geçtiğimiz yılı telafi edecek. Böylelikle çiftçimiz rahat bir nefes almış olacak.”ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.