1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Çiftçiye destek Konya Ekonomisine destek demektir
Çiftçiye destek Konya Ekonomisine destek demektir

Çiftçiye destek Konya Ekonomisine destek demektir

Konya ve Türkiye gündemini değerlendiren AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, dünya siyasetine yön vermek isteyen ülkelerde durağanlık olduğunu söyledi. Buna karşılık Türkiye’nin hızla gelişmesinin, diğer ülkeler tarafından sekteye uğratılmak

A+A-

AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli ile ülke gündemini Hakimiyet’e özel röportajında değerlendirdi. Röportajında, siyasi geçmişinden, spora olan ilgisine, 15 temmuz darbe girişiminden, Konya yatırımları ve Konya gündemine dair bir çok konuya değinen Kaleli, Türkiye’nin her zaman büyümesini ve gelişmesini sürdürdüğünü kaydetti. Kaleli, “Türkiye’ye siyasi ve ekonomik istikrar getirildi. Bu istikrarın bozulması adına yabancı güçler ve bunları yönetenler Türkiye’nin büyümemesi ve gelişmemesi için ellerinden gelen çabayı göstererek ekonomide kırılganlığı çok rahat sağlayabiliyorlar. Ve haklılarda. Emperyalist güçlerde ve dünya siyasetine, ekonomisine yön vermek isteyen ülkelerde durağanlık var.”diyerek terör girişimlerinin ve diğer olumsuz senaryoların neden yapıldığına açıklı getirdi.

Öncelikle kendinizi tanıtarak özgeçmişinizden bahseder misiniz?
1958 Konya Karaslanda doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Konya da okudum. Gazi Lisesi mezunuyum. Askerliğimi yaptıktan sonra iş hayatına atıldım. İş hayatından Konya Ticaret Borsası Başkanlığına kadar süren bir serüvenim var. 2 dönem borsa başkanlığı yaptım. 2009 yılında seçildim. 2013 yılında tekrar seçilerek 2015 yılında sivil toplum örgütlerinin talebi üzerine istifa ettim. Sonra da milletvekili oldum.

Aileden gelen bir siyasi geçmişiniz var. Hüseyin Kaleli yıllarca CHP de milletvekilliği yaptı. Sizin de Ak Partiye geçmeden önce MHP ye bir yakınlığınız vardı. CHP , MHP ve AKPARTİ bu nasıl oldu?
2002 yılında AK Parti kurulduğundan beri dolaylı ve dolaysız olarak içerisindeyim. Arkadaşlarımız o zaman AK Parti Konya’da, teşkilatlanma yaparken hem Hasan abi hem Kerim abi hem Mustafa Çevik hep birlikte hareket ettik. Biz o hareketi başlattık ama siyasetin dışında kaldık. Siyasete girinceye kadar evet MHP’ye yakınlığım vardı ama Ak Parti kurulduğundan itibaren bu değişti.

Spora bakış açınız pozitif yönde. Bu ilgiden biraz bahseder misiniz?
Eski sporcuyum. 1972 yılında Konya Demirsporda ilk genç takımında lisansım çıktı. Ve Konya Demirspor genç takımında uzun yıllar oynadıktan sonra Beyşehirspora transfer oldum. Oradan da Selçukspor’da görevimi amatör olarak yaptım ve amatör olarak da futbolu 1982 yılında bıraktım. Halen ilgim var Konyaspor’un maçlarını hala severek takip ediyorum. Bu noktada da Konyaspor’a lig ve UEFA maçlarında başarılar diliyorum.

2 dönem borsa başkanlığı yaptınız çiftçinin ve çiftçiliğin sorunlarını en iyi bilenlerden olarak geriye bakacak olursak dün ve bugün arasında bu sorunlar hangi ölçüde giderildi. Çiftçilik bugün nerede?
Öncelikle Konya tarım potansiyeline sahip büyük bir şehir. Tabi ki çiftçilerin gelir seviyeleri bizler için çok önemli. Konya tarım potansiyeli açısından çok büyük bir il olduğu için istihdama %64 katkısı var. Çiftçiler ne kadar çok para sahibi olurlarsa ne kadar çok gelir elde ederlerse Konya ekonomisi de o kadar canlı olur. Çiftçiler hem imalat hem inşaat sektörünü canlı tutuyorlar. Çiftçilerin gelir seviyesinin arttırılmasıyla alakalı hükümet programı içerisinde yapılan 2016 bütçesinin içerisinde 17 milyar kaynak ayrıldı. Bu kaynakların doğrudan çiftçiyle buluşturulması sağlanacak. Ve çiftçilerin sadece bu kaynaklarla değil diğer kaynaklarda da hem sulama projelerinin hayata geçirilmesi hem tarımsal alt yapılarının bitirilmesi hem de toplulaştırılmanın sağlanması var. Tarım Bakanlığının projesi ve programının eylem planlarının içerisinde zaten şu anda alt yapı eksiklikleri ve toplulaştırma devam ediyor.

Bu sene mevsimsel olarak üretimde bir düşme söz konusu mu?
Konya bir önceki yıl 3 milyon ton buğday rekoltesi, 1 milyon tona yakın da arpa rekoltesi gerçekleştirmişti. Bu seneki aldığımız verilerde 2 milyon tona yakın buğday, 500-600 bin tona yakın arpa rekoltesi gerçekleşti. %50 ye yakın kuraklığın etkisiyle düşüşler yaşandı. Ama ziraat bankasına olan borçlarda %30 un üzerinde zarar görmüş olan işletmelerde borçlar bir yıl ertelendi. Bunun yanında biz kuraklıktan etkilenen 200 bin hektar alan değil ancak 600 bin hektar alanın 400 bin hektar alanında da sebze, meyve ve diğer ürünler yetiştiricileri dolu ve rüzgardan dolayı olumsuz etkilendi. İklim koşullarının dengesiz, yağışların ve rüzgarın fırtınanın etkisiyle üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için bakanlığa girişimde bulunduk.

Ekim dönemi başladı. Çiftçiye tavsiye edebileceğiniz öneriler nelerdir.
Çiftçiler artık üretimi öğrendi. Sonrada kaliteli üretmeyi öğrendiler. Kaliteli üretmenin de en önemlisi sertifikalı tohumdur. Mutlaka sertifikalı tohum kullansınlar. Devletinde bu konuda destekleri var eğer sertifikalı tohum kullanırlarsa bu desteklerden yararlanabilirler. Bugün sertifikalı tohum diyelim ki 2 lira. Bunun %50 sini devlet karşılıyor. Bu tohumunda hem verime hem kaliteye %25 katkısı oluyor.

Darbe girişiminden önce ve sonra Türkiye ekonomisini nasıl görüyorsunuz?
Ekonomideki kırılganlık gezi olaylarıyla birlikte başladı. Ondan önce IMF ye olan borcumuz kapandı biliyorsunuz ki. Türkiye yavaş yavaş yükselişe geçti. Türkiye’nin ilerlemesinin ve büyümesinin önüne geçmek için bu gezi olaylarını başlattılar ve bu olaylarla birlikte ekonomide kırılganlık başladı. Türkiye kendi içerisinde eğer stabilizeyi yaşamak istiyorsa kendi sokağı içerisindeki PKK ve DEAŞ belasından mutlaka kurtulması lazım. Türkiye’ye siyasi ve ekonomik istikrarın getirildi. Bu istikrarın bozulması adına yabancı güçler ve bunları yönetenler Türkiye’nin büyümemesi ve gelişmemesi için ellerinden gelen çabayı göstererek ekonomide kırılganlığı çok rahat sağlayabiliyorlar. Ve haklılarda. Emperyalist güçlerde ve dünya siyasetine, ekonomisine yön vermek isteyen ülkelerde durağanlık var. Kendileri büyüme gerçekleştiremiyor. Türkiye her koşulda büyüme gösteriyor bu büyüme de onların canını sıkıyor. Türkiye’de ekonomi sürdürülebilir olması için mutlaka kendi içerisindeki pislikleri temizleyip güveni sağlaması gerekir. Güvenin olduğu yere sermaye gelir.

Şu anda o güven var mı peki?
Evet var. Ama küçük sermaye gruplarının yatırımları var. Bu güveni tekrar sağlayacağız ve küresel sermaye gruplarının tekrar Türkiye’ye gelmesini sağlayacağız.

Suriye’deki hedefimiz sınırımızı güven altına almak mı? Ne kadar sürecek?
Öncelikli hedef kendi sınırımızı güven altına almak. 45 ve 90 km civarındaki bölgeyi güvenli hale getirip o bölgeden teröristlerin girmesine engel olmak. Süreci gönül ister ki hemen bitirelim ama orada bir mücadele var. Ne kadar sürer sorusuna ise netice alıncaya kadar devam eder diyorum.

28 ilin valisiyle İçişleri Bakanı Ankara’da toplantı yaptı. Hepsi doğu illeri buradaki hedef ne?
Bunun gizliliğinin ne olduğunu şu an bizde bilmiyoruz ama şu var ki 28 ile kayyum ataması yapıldı. 24’ü PKK, 4’ü FETÖ terör örgütüyle ilişkili olduğu için bunlar görevden alındı. Yerine kayyum atandı. Ön plana çıkacak olan şey güven ve oradaki güveni sağlayabilmek diye tahmin ediyorum.

FETO soruşturması kapsamında Konya da Ilgın Belediye Başkanı ve yardımcıları görevden alındı. Siyasi anlamda görev yapan kişilere operasyon yapılacak mı?
PKK ve FETÖ terör örgütüyle ilişkilendirilen herkes soruşturma kapsamına hangi parti olursa olsun bu iki örgüte bağlıysa mutlaka bunun cezasını çekecek. Türkiye’de ve Konya’da operasyonlar sürüyor. Toplumun her kesiminde terör örgütü ile direkt veya dolaylı ilişkisi olanlar mutlaka sorupturma geçirecektir. Suçsuz olanlar serbet kalırken, suçu sabit görülenler cezalandırılacaktır. Konya’da da bu konuda Valilikçe kriz masası kuruldu ve çalışmalar titizlikle devam ediyor. Soruşturma ve operasyonlar derinlemesine sürecektir.

Siyasette Yenikapı ruhuyla bir birlik oluştu ama son zamanlarda muhalefetten özellikle CHP tarafından ‘bu yanlış değerlendirildi samimi davranılmıyor’ denildi ne diyorsunuz?
15 Temmuz Türkiye için çok kritik bir dönemdir. Devlette; Cumhurbaşkanlığı Külliyesine, TBMM’ye, Başbakanlığa, Genel Kurmaya, MİT Yerleşkesine saldırdılar ama en önemlisi milletin iradesine, demokrasiye saldırdılar. Bunu çok iyi okumak ve anlamak lazım. Eğer bu saldırı amacına ulaşsaydı Türkiye müstemleke bir devlet olacaktı. Güney Doğu Anadolu Bölgesi olmayacaktı. FETO buraya müstemleke valisi olarak gelip oturacaktı, ülke bölünecek parçalanacaktı. Türkiye bundan sonra artık krizlerle yönetilen bir ülke değil istikrarı, güveni, adaleti sağlayan bir ülke olacak. Halkımıza bu noktada gösterdiği demokrasi direncinden dolayı teşekkür ediyorum.

Erken seçim ya da üç seçimin bir arada olacağı gündemde olabilir mi?
Onu biz bilmiyoruz ilerde göreceğiz ama şu anda görülen ne bir yerel ne bir genel seçim. Üç seçim birleşmez ayrı ayrı yapılır. Takvimlerde değişiklik olabilir.

Konya’nın siyasi ve ekonomik yapısı nasıl? Gelecekte nasıl bir yol takip edecek?
Geleceğimiz çok parlak. Konya’nın en önemli sorunlardan biri tarımda sulama. Özellikle dış havzalardan mutlaka suyun getirilerek Konya tarımıyla buluşturulması gerekiyor. Konya da 2 milyon 270 bin hektarlık alanda tarım yapılıyor. Bunun 500-600 bin hektarlık alanı sulanıyor. 1 milyon 700 bin hektarlık alanda kuru tarım yapılıyor. Su ve lojistik çok önemli. Konya lojistik problemini çözmeli. Ulaşım vücudun kılcal damarları gibidir. Eğer Konya çok kolay ulaşan ve ulaşılabilen bir şehir konumuna geldiği zaman Konya’nın tarımı da sanayisi de şaha kalkmış olur.

15 Temmuz’dan sonra Konya’nın Hava trafiği durdu. Konya’nın bir sivil havaalanına ihtiyacı var mı?
Tabi ki sivil havaalanı demek daha kolay ulaşım demek. Günümüzde iletişim ve ulaşım beraberinde etkileşimi getiriyor. Dünya siyasetine ve ekonomisine yön veren ülkelerde ulaşım çok çok önemli. Sivil havaalanı gerekiyor.Bu konuda çalışmalarımız var” dedi.
Daha sonra Konya Milletvekili Uğur Kaleli’ye ayırdığı zaman için teşekkür ederek yanından ayrıldık./DURSUN SEYİS- NAGEHAN ÇAPKIN
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.