1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiftçiye mazot müjdesi
Çiftçiye mazot müjdesi

Çiftçiye mazot müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım Milli Tarım Projesi'nin tanıtımında konuşuyor. Tarıma yönelik desteklerin artacağını belirten Yıldırım "Çiftçinin kullandığı mazotunun yarısı kendinden yarısı bizden. Bol bol ekin, Allah bin bereket versin" dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım Milli Tarım Projesi'ni anlatıyor.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Sofranın bereketini artırmak için 14 yıldır aralıksız çalışıyoruz. Tarımsal yıllık gelirimiz 36 milyar iken şu anda 150 milyara dayandı. Neredeyse 4 kata yakın artış sağladık. İhracat 4 milyarın altındaydı şimdi 17 milyar dolar. Bunlar yetmez, Türkiye'nin potansiyeli bunun çok daha üstünde. İklimiyle, tarımıyla, zengin florasıyla Türkiye bunun çok daha fazlasını yapar.

Sanayileşiyoruz, kentleşme tüm hızıyla gidiyor ama 20 milyon vatandaşımız kırsalda tarımla uğraşıyor. Her 5 kişiden biri tarımda ekiyor, biçiyor. Hedef 2023, 150 milyar dolar tarımdan yıllık gelir hedefliyoruz, 40 milyar dolar ihracat...Bu hedeflere ulaşmak için tarımı stratejik sektör kabul ettik, yeni uygulamaları başlatmaya karar verdik.

Havza bazlı destek

Çiftçilerimizin hayvancılıkla uğraşan vatandaşımızın bu projeden neler yapacağını kısa kısa anlatacağım.
Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Şimdi destekler daha bilinçli hale geliyor. Havza bazlı...Bütün ilçeler, iller tek tek masaya yatırıldı. 941 tane havza ortaya çıktı. Bu 941 havzada hangi ürünler yetişir, pamuk nerede yetişir, zeytin nerede yetişir, yulaf, yonca, yem bitkileri nerede daha iyi yetişir, bunları belirleyince iş kolaylaşıyor. Suyun olmadığı yerde en çok su isteyen pirinç ekerseniz havanızı alırsınız. Bizim için önemli, sonuç alınacak stratejik ürünler hangileri, 19 ürün belirledik. Bu ürünler hangi havzalarda daha iyi ve daha az maliyetli yetişiyor onları belirledik. Havza destekleri meydana geldi.
Örneğin Adana Ceyhan'da eski sistemde 14 ürün destekleniyordu, şimdi temel ürünler başta olmak üzere 7 ürün desteklenecek. Havzaya uygun olmayan ürünlere destek verilmeyecek. Üretici de karşılığını alacak. Elbette ilçelerde belirtilen ürünün dışında ekmek isteyen olabilir, bu olabilir, ama bilecek ki o ürünü kendi hesabına yapacak destek alamayacak.

Piyasadaki dalgalanmaları düzenlemek için Toprak Mahsulleri Ofisi etkin şekilde kullanılacak. Herkes kafasına göre değil havzasına göre ekim yapsın. Hem çiftçi kazansın, hem memleket kazansın. Havza bazlı model ne işe yarıyor? Vatandaş ne kazanacak? Türkiye böylece üretimde akıllı üretime planlamaya geçiyor. Fiyat istikrarı sağlanacak.

Destek yılda 2 kere verilecek
Destekleme başvuruları basitleştiriliyor. Çiftçiler tek bir başvuru yapacak. Biz çiftçiye hayvancılığa 13 milyar - 13 katrilyondan fazla para veriyor, ama memnun değiller. Desteği 2 kattan fazla artırdık. Sağolsunlar çalıştılar, 12 aya destekler yayılmış, parça parça hiçbir işe yaramıyor. Öyle bir şey yapalım ki insanların aldığı destek anlamlı hale geldin.
Destek yılda 2 kere verilecek, ekim zamanı ve hasat zamanı. İlk destek Nisan-Mayıs'ta, ikinci destek Eylül-Ekim'de.

Mazotun yarısı devletten
Gübrede KDV'yi kaldırdık. Yüzde 18 ucuzlayacak. Yetmedi, şu anda gübre yüzde 23 ucuzladı. Böylece çiftçinin en önemli ürünü 4'te 11 oranında iyileşme sağlandı. Öteden beri konuşulan bir konu var, mazotu 1 lira yapacağım... Biz mazotta da şimdi bir karar verdik. Çiftçinin kullandığı mazotunun yarısı kendinden yarısı bizden. Bol bol ekin, Allah bin bereket versin. Hayırlı uğurlu olsun.
4 ayını doldurmuş tüm bakımları yapılmış olan danalar için 25 ilde 750 lira verilecek. Bu bölgelerde ağır yaparsanız da yarı parasını devlet verecek. Düve alımında yüzde 30'un devlet verecek.

22 ilde en az 500 baş kapasiteli damazlık teke koç üretimi için merkezler kurulacak. 8 vilayetimizde 250 kapasiteli damızlık manda üretim merkezleri kurulacak. Bu merkezlerin kurulacağı illerin tamamında ağır yapımına alınacak aletlerin maliyetinin yarısı devlet tarafından hibe edilecek.
Büyükşehir sınırları içindeki hayvan barınaklarının ruhsat harcı alma işine son veriyoruz. Böylece yerli hayvancılıkta istediğimiz noktaya geleceğiz. Sadece üretmek yeterli değil, kaliteli olması gerekiyor.

Süt fiyatları Ulusal Süt Konseyi'nin önerdiği fiyatın altına inmesi durumunda müdahale edilecek. Anlık süt kayıt sistemi kuruluyor. Piyasadaki fazla süt Konsey tarafından alınacak ve süt tozu yapımında kullanılacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.