1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çiftçiyi destek ülkeye destek
Çiftçiyi destek ülkeye destek

Çiftçiyi destek ülkeye destek

Bakanlık tarafından çiftçilere mazot ve gübre desteği cuma günü itibariyle verilmeye başlandı. Uygulamanın faydalı olduğunu dile getiren üreticiler, projenin daha verimli olabilmesi için geliştirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın çiftçilere mazot ve gübre desteği verileceğinin açıklamasının ardından 23 Şubat itibariyle mazot ve gübre için çiftçiye destekler başladı. Bakanlık 23 Şubat-9 Mart tarihleri arasında yapılan desteklerle üreticinin masraflarını azaltarak, çiftçiyi daha fazla üretime teşviki hedefliyor.
Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu ve Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş projenin üreticiler için olumlu olduğunu ancak çiftçiye verilen desteğin yeterli olmadığı görüşünde birleştiler. Çiftçiye yapılan desteğin ülke ekonomisine kazanç getireceğini savunan üreticiler, uygulamanın geliştirilmesi gerektiğini dile getirdiler.  

PROJENİN GELİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR
Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, projenin geliştirilebileceğini belirterek, üreticinin başka sorunlarının da olduğunu söyledi. Başkan Kağnıcıoğlu, “Bakanlık tarafından alınan karar üreticiler için olumlu bir adım oldu. Geçtiğimiz hafta cuma günü itibariyle destekler başladı. 9 Mart tarihine kadar mazot ve gübre için dekar başına 17.5  TL destek verilecek. Bakanlığımız destek düşüncesi bizim için önemli. Ancak yeterliliği konusunda projenin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha fazla yatırımlar yapılabilir. Örneğin tarımsal sulama ve enerji konusunda da çiftçimiz destek bekliyor. Sonuçta Türkiye bir tarım ülkesi ve üreticiye yapılan her destek ekonomimize yapılan destek anlamına geliyor. Üreticinin masraflarını, yükünü azaltmak tarımsal gelişimi sağlar. İyi niyetli olan bu kararın geliştirildiği takdirde çiftçinin yüzünü güldürebileceğini düşünüyorum” diye konuştu. 
3-9_1.jpg

ÇİFTÇİNİN MASRAFLARI HESAPLANMALI

Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş ise mazot ve gübre desteğinin kurulacak komisyonlar ile belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle söyledi: “Cuma günü itibariyle Bakanlık tarafından yapılacak destekler üreticinin hesabına yatmaya başladı. Fakat bu desteğin yeterliliği konusunda bazı soru işaretleri var. Yatırılan destekler  incelendiğinde yaptığımız hesapta üreticinin açığının yine tam karşılanmamış olduğunu görüyoruz. Çiftçi verilen bu destek ile üretimini gerçekleştiremez. Bu konuda ziraat odaları, ziraat mühendisleri ve üreticiler bir araya gelerek bir komisyon oluşturulması gerektiğini inanıyorum. Kurulacak komisyonda dekar başına üreticinin ne kadar mazot, gübre desteğine ihtiyacı var, çiftçinin sorunları nelerdir irdelenmesi gerekiyor. Ancak o zaman verilen bu destek tam anlamıyla karşılık bulmuş olur. Evet destek üretici için önemli ama yeterliliği konusunda oturulup hesap yapılması gerekiyor.”
 bekir-kagnicioglu--(1).jpg
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.