1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çifte emeklilikte 3 kez kazanç
Çifte emeklilikte 3 kez kazanç

Çifte emeklilikte 3 kez kazanç

45 yaş altı çalışanlar için getirilecek çifte emeklilik tasarısı Meclis’ten geçti. Çalışanlara 1000 lira nakit destek, yüzde 25 katkı payı ile toplu paraya yüzde 5 ilave geliyor.

A+A-

45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, işverenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren tasarı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tasarıyla çalışanlara önemli destekler sağlanacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kısa vadeli bir enstrüman değil. BES'te uzun vadede kalınırsa, sistemden elde edilen getiri, diğer yatırım araçlarından elde edilen getiriden daha fazla oluyor" değerlendirmesinde bulundu. Ağbal, sistemde uzun vadede kalmayı zorunlulukla değil, teşvik edici yöntemlerle sağlamaya çalıştıklarını söyledi. 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek düzenlemeye göre; işveren, çalışanını ancak otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığı'nca uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dahil edebilecek. Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin TL ilave devlet katkısı sağlanacak. Ayrıca yüzde 25'lik katkı payı eklenecek. Emeklilik zamanı geldiğinde ise toplu paraya yüzde 5 ilave yapılacak.

KISITLAMA OLMADAN MEMUR ALINACAK
Kamuda 70 bin çalışan görevden el çektirilirken, hükümetin yeni personel istihdam stratejisi belli oldu. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Bütçe Kanunu'ndaki kısıtlamalara tabi olmadan personel alımı yapılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, KHK'ya 'Kamudan atılan personelin yerine bu kadar sayıda personeli kamu kurumları alabilecek' yazıldığını belirterek, "Kurumsal bazda alınacak personel sayısını belirleme konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verildi. İhtiyaç kadar memur alınacak" dedi... 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.