1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 'Cihana Bey' Cihanbeyli
'Cihana Bey'  Cihanbeyli

'Cihana Bey' Cihanbeyli

Cihanbeyli ilçesi Konya’nın geçmişte mütevazi ilçelerinden birisi idi. Ankara- Konya Karayolu üzerinde bulunan, kendi yağı ile kavrulan, Tuz diyarı, Avcıların ve atıcıların uğrak merkezi, tarım ve taşımacılığın önde gelen ilçesi artık kendini ispat ederek

A+A-

Gazetemiz HAKİMİYET olarak imtiyaz Sahibi Yusuf Gürbüz ve bendeniz Dursun SEYİS ilçeyi ziyaret ederek sizlere bu büyüyen, gelişen, kabuk değiştiren ilçe hakkında başkan Mehmet Kale’YE İLÇEYİ SORDUK, Başkan Mehmet Kale cevap verdi. İşte bizim sorup, Kale’nin cevapladığı şekildeki CİHANBEYLİ…

Cihanbeyli İlçesi’nde yıllardır bataklık görünümünde olan bölge belediyenin çalışmasıyla birlikte bir cazibe merkezi haline geldi. Konya-Ankara yolu üzerindeki bölgeye taşra ilçeler arasındaki en büyük park kazandırıldı. Şimdi de parkın çevresinde yeni sosyal donatıların çalışmaları Belediye’nin girişimleri ile başlatıldı.
Kent Park ile Cihanbeyli Göleti’ni ayıran bölge de yeşillendiriliyor. 775 metre uzunluğundaki Gölet Bendi projesine, yatırımlarda belediyeye destek veren kurumlar ile Cihanbeyli Belediyesi’nin ışıklandırılmış logolarının yerleştiriliyor. Park tamamlandığında 200 bin metre kare olacak. Tamamı 5 etaptan oluşacaktır. Trafik eğitim parkı ve googart ta yapılacaktır. Bu alan ise 20 bin metre kareden oluşuyor. Parkın içinde hanımlar için satış alanlarının yanı sıra, anfi tiyatro, tenis kort, halı saha ve sosyal tesislerde olacaktır. 22 milyon liraya mal olacaktır. 2018’de Parktaki bütün projeler tamamlandığında 200 milyon liraya mal olacaktır. Cihanbeyli Belediyesinin iddialı bir proje olan Cihanbeyli Kent Park projesi tamamlandığında bölgeye yeni bir çehre kazandıracaktır. Bölgenin cazibe merkezi konumuna gelecektir.
Belediye Başkanı Kale’nin girişimleri ile 5 yeni proje üretildi. Bu projelerin maliyeti 22 trilyon’u bulmaktadır.
2016 yılı sonuna kadar ilçede 200 trilyonluk yatırımı Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirecek.

Konya’nın ilçeler içinde en kapsamlı halk eğitim merkezi 2 yıl içinde bitirilecek. Bu projenin hayata geçirilmesinde Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in büyük desteğinin olduğunu belediye Başkanı Mehmet Kale anlatmaktadır.
Devasa bir proje olan Türkiye çapında kongre ve kültür merkezi 35 trilyon liraya mal olacaktır. Bu projeninde ihale aşamasına geldiği bildiriliyor.Proje 2017-18 yıllarında tamamlanacak.

Belediye Başkanı Mehmet Kale’nin göreve gelmesiyle yapılan işlerden bir damlacık sunmaya size çalıştık. Bunun yanı sıra İlçede spora da büyük önem verilmektedir ve Belediye’nin girişimi ile 4 adet FİFA standardında semt sahası yapılırken, Ciyahbeyli Belediyespor’un yeniden amatör süper gruba çıkması için kollar sıvanacak.
İlçede insanların acı ve sevinç günlerinde de belediye yanlarında yer almaktadır. Başkan Mehmet Kale’nin yaptığı açıklamaya göre ilçede 95 adet taziye çadırı bulunuyor.
Yine ilçede 9 bin kitap toplanmış olup, bu kitaplar ihtiyaç sahibi okullara verildi. Atık Pil toplatıldı.
Yeni doğan bebekler için “Holgeldin bebek” projesi kapsamında 160 aileye doğum yardımı yapıldı. Her bebek için 30 parçadan oluşan paket sunumu yapıldı.
Yine her gün bin kişiye sıcak yemek verilmektedir. Ramazan ayında bu süreç devam ettirilecek.
İşte bunlarda Cihanbeyli Belediyesinin sosyal belediyecilik çalışmalarına birer örnek olarak başkan Mehmet Kale tarafından anlatıldı. Böylece Cihanbeyli yapılan çalışmalarla gerçekten “Cihan’a bey” konumundadır./Dursun SEYİS
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum