1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Çırpınırdın Karadeniz Bakıp Türk’ün Bayrağına!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Çırpınırdın Karadeniz Bakıp Türk’ün Bayrağına!

A+A-

Yıllardır bizlerin Ülkücülerin genelde her toplantısında söylenen “Çırpınırdın Karadeniz, bakıp Türk’ün Bayrağına.” Şarkısını marş gibi söylenir.  Bizleri hem hüzünlendirir hem de coştururdu. İnanın tüylerimiz diken diken olurdu.

Çırpınırdın Karadeniz şarkısını söylerken ne söz yazarı ne de bestecisini merak falan etmezdik. Yukarda ifade ettiğim üzere yarı hüzün ve coşkuyla söyledik.

TRT Avaz Tv’de Çırpınırdın Karadeniz şarkısının söz yazarı, şairi Azeri Türk kandaşlarımızdan AHMET CEVAT olduğunu anlatıyordu. Bestecisi ise ÜZEYİR HACBEYLİ olduğunu bizde yeni nesillerin bilmesi adına köşemizde yazmaya karar kıldık.

Türk Dünyasında ve Türk Milliyetçilerinin ezbere bildiği ve söylediği “ÇIRPINIRDIN KARADENİZ” şarkısını söz yazarı Ahmet Cevat adıyla hatırlanması ve bu şiirle yüreklerde yaşaması güzelliktir. Muhakkak Ahmet Cevat kimdir, nerede doğmuş yaşamış merak edersiniz değil mi?

O zaman ben size Azerbaycan’da yapılan araştırmaları bir nebze olsun siz okuyucularımla paylaşayım istedim. Şiirin sözleri 15 Kasım 1914 senesinde Osmanlı Devletini 1. Dünya Savaşı’ında iştirakini büyük heyecanla izleyen Azerbaycan’ın Milli Şairi AHMET CEVAT tarafından yazılmıştır. 1918 yılını başlarında ünlü Azerbaycan bestecisi ve fikir adamı ÜZEYİR HACIBEYLİ tarafından, Nuri Paşa komutasındaki Türk Ordusunun Azerbaycan Türklerini soykırımdan kurtarmak amacıyla Azerbaycan’a gönderilmesi ile bestelenmiştir. Eser şiir şeklinde ilk kez 1919 senesinde Ahmet Cevat’ın ikinci kitabı olan “DALGA”da çıkmıştır. Şiirin el yazması Ahmet Cevat Bolşevikler yani komünistler tarafından hapse atıldığı zaman şairin bu şiir ve diğer eserlerinin, el yazmalarıyla birlikte el konulduğu ve sonrasında yakıldığı kuvvetle tahmin edilmektedir.

Nitekim TRT AVAZ TV’de bu konu sahnelenmiştir.

Eserin Üzeyir Hacıbeyli Beyin el yazısı ile yazılmış notası bulunmamaktadır. “ÇIRPINIRDIN KARADENİZ” in notasının 1918 senesinde bestecinin evi ermeniler tarafından yakıldığı zaman veya Azerbeycan Halk Cumhuriyeti dağıldıktan sonra Hacıbeyli İran’a zorun muhaceret ettiği dönemde kaybolduğu ifade edilmektedir.

Hazırda kullanılan nota ise 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Süleyman Şenel tarafından Üzeyir Hacıbeyli ev müzesine takdim edilmiştir. “ÇIRPINIRDIN KARADENİZ” eseri ilk 1920 yılından sonra ilk kez 10 Mart 1992 yılında AHMET CEVAT’ın Cumhuriyet sarayında düzenlenen 100 yıllık jübile gecesinde seslendirilmiştir.

Bazı kaynaklarda Ahmet Cevat’ın medreseyi bitirdiği 1912’de Balkan Savaşı sırasında İstanbul’da teşkil edilen KAFKAS GÖNÜLLÜ KITASI içinde Trakya cephesinde savaştığı bildirir. Çok genç olmasına rağmen 20. Yüzyıl başlarında Azeri şairler içinde Türkcülüğü ilk defa terennüm eden  Türk Milliyetçiliği fikrini ortaya atanlardan biri de Ahmet Cevat’tır.

ÇIRPINIRDI KARADENİZ

 

Çırpınırdın Karadeniz,

Bakıp Türk’ün bayrağına

“Ah” deyerdin, hiç ölmezdim,

Düşebilsem ayağına

 

Ayrı düşmüş dost elinden,

Yıllar var ki, çarpar sinem,

Vefalıdır, geldi giden,

Yol ver Türk’ün bayrağına.

 

İnciler dök gel yoluna,

Sırmalar düz sağ, soluna

Fırtınalar dursun yana

Selam Türk’ün bayrağına.

 

Hamidiye o Türk kanı

Hiç birinin bitmez şanı

Kazbek olsun ilk kurbanı,

Selam Türk’ün bayrağına.

 

Dost elinden esen yeller,

Bana şiir, selam söyler

Olsun bizim bütün eller,

Kurban Türk’ün bayrağına

Ahmed Cevad, 15 Aralık 1914, Gence/Azerbaycan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.