1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çizgili Defterden Çizgi Karakterlere
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çizgili Defterden Çizgi Karakterlere

A+A-
Eğitim öğretim yılının bugün başlayacak olmasının hayatımıza yansımalarını yaşamaktayız. Çocuklarda ayrı bir heyecan ve sevinç, anne-babalarda ayrı bir telaş gözlenmektedir. Özellikle okul kıyafet ve kırtasiye malzemelerinin temininde aile bütçesi, okul ve çocuk beklentileri farklılaşmakta, anne-babalar dengeleri gözeterek karar vermeye çalışıyorlar.
Okul kırtasiye malzemeleri, çanta ve kıyafetlerinin seçimi konusunda eskiye nazaran daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Eskiden sade olan bu araç gereçler artık daha renkli, çıkartmalı, etiket ve resimleriyle görselliği artırılmış, bir o kadar da zararlı maddeleri içeren bir şekilde üretilip satılıyor. Bunun yanında çocukların dikkatini dağıtıcı, zihnini meşgul eden oyuncak ve çizgi film karakterleriyle donanmış/donatılmışçocuklar adına endişelenmemiz gerekmektedir. Şimdilerde, çocuklar bu resimli, çizgi karakterli çanta, kalemliklerle okula gitmek istiyor, defterler sadece çizgileriyle değil, üzerindeki karakterlerle değer görüyor. Kırtasiye malzemelerinin kullanımı, amacının dışında görsel bir şova dönüştürülmekte, kullanıcı çocukların bilinçaltına çizgi karakter ve kahramanlarıyla ilgili algı ve bilgiler üzerinden bilinçaltı meşgul edilmektedir.
Ayrıca kızlarda Barbie vb, erkeklerde Benten, Bakugan gibi çizgi film karakterleri ağırlıklı malzemelerden de kaçınmamız gerekmektedir. Çünkü, cinsel kimliği vurgulayıcı kadınsı veya erkeksi karakterlerin resimleri, aksesuarları çocuklarda cinsel kimliği harekete geçirmekte, bu çocukların vaktinden evvel ergenlik dönemine girmelerine neden olmaktadır. Dudağını boyamış, saçları boyanmış, öjeli Barbie karakteri, kız çocuklarını özendiriyor, ona benzemeye çalışmaktadırlar. Fiziken ve zihnen olgunlaşmadan ergenlik yaşayan çocuklarda fiziki büyüme yavaşlıyor, gelişimlerinde aksamalar olmaktadır.
Bunların yanında, özgüven ve karakter kazanmak için bu karakterlerin desteğine! ihtiyaç duyuyor olmaları, uzun uzun düşünülmesi gereken konular olmalıdır. Çünkü çocuk sürekli bu karakterlerle kendini içselleştirip hayal dünyasında yaşamaya başlıyor, çocukça imkânsızlığını fark etse bile, onların gerçek olabileceğini ve sevmediği kişilere karşı mücadele edeceğini düşünmek istiyor, düşünüyor ve sürekli bunlarla meşgul oluyor. Gerçekle hayal arasındaki çizginin incelmesi, çocukların hayata ve çevreye uyum sağlamasını zorlaştırmaktadır.
Bu malzemelere yasaklarla, sınırlamalar getirerek yakın zamanda bu sorunlarla baş etmek mümkün görünmemektedir. Fakat yetişkinler okul alış verişlerinde bu konulara dikkat ederek daha sade ve az renkli araç gereç tercihlerinde bulunmayı seçmelidirler. Bu mümkün olmayacak gibi ise de, imkân varsa yerli, kültürümüze özgü olan karakterleri seçmeyi düşünmek daha doğru olacaktır. Çünkü bu karakterler, olası zararları minimize edilmiş gibi görünmektedir.
Çocuklarımıza okul çantası, kırtasiye ve kıyafet satın alırken fiyatına dikkat ettiğimiz kadar, fiziksel ve psikolojik sağlığa zararı olmayan ürünleri tercih etmeye gayret gösterelim. Maalesef, hayat eskisi kadar sade ve sıradan değil, gün geçtikçe daha karmaşık bir hal alıyor, daha dikkatli ve bilinçli olmak bir tercih değil, bir zorunluluk olmaktadır. Hoşça kalın.
 
Bu yazı toplam 309 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum