1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Çoban Yıldızı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Çoban Yıldızı

A+A-

Önce şunu yazmak istiyorum. Bu ülkenin hayrına, bu ülke için ve bu millet için kim bir çivi çakarsa ondan Allah razı olsun.
Bu ülkenin kötülüğü için, bu ülke insanının huzurunu bozmak isteyenlere de Allah fırsat vermesin. Yüce Mevla bu samimi dileğimi mübarek Cuma günü inşallah kabul eder.
Şimdi gelelim konumuza.
Türkiye belli noktalarda büyümektedir. Bu büyümenin lokomotifini ise özel sektör yapmaktadır. Panko Birlik Başkanı Recep Konuk önceki gün Et ve süt tesislerini Konya basınına gezdirdi ve bu tesisleri tanıttı.
Gerçekten hayretler içinde ve göksüm kabararak bu tesisleri arkadaşlarımla gezdik.
Çumra yolu üzerinde Hayvancılık Organize Sanayi 21 Milyon Metre kare bir alan. Burası yıllardır verimsiz bir alandı. Devlet burayı Hayvancılık Organize Sanayi olarak ayırmış. Buranın 6 Milyon Metrekaresi Konya şekerin. Bu alanda devasa bir tesis kurulmuş. Bu alanda Konya Şeker 2 bin Avustralya ve ABD menşeli Angus hayvanı besliyor. Bize verilen bilgilere göre Konya şeker’in Seydişehir, Beyşehir, Derebucak ve Karadağ’da ayrıca yine 8 bine yakın Angus hayvanı bulunuyor. Bu hayvanlar 18 ayda sade karkas et olarak 450-500 kilo ete ulaşmaktadırlar. 45 ülkeye ihracat planlaması yapılmaktadır.
Hedef 5 yılda 50 hayvana ulaşmak olarak belirlenmiş.
Panko Birlik Başkanlığında Recep Konuk ve ekibi Konya Şeker’i devasa bir büyümeye götürmüştür. Son olarak Kangal ve Soma Termik santrallerini de bünyesine alan Konya Şeker artık ulaşılması güç bir ekonomik model, bir çoban yıldızı olmuştur.
Et ve süt tesisleri Dünyanın en büyük tesisleri ve en hijyen tesisler olarak bilinmektedir. Sucuk ve salam üretimi yıllık 2500 ton civarında ve Türkiye’de 7 bölgede satış noktaları bulunmaktadır. Tesislerde saatte 60 dana kesimi en hijyen, en sağlıklı ve İslami ölçülere uygun şekilde kesilmekte ve her bölümün başında ise işini bilen, konusuna hakim ekip elemanları bulunuyor.
Bu tesislerde yapılan kesimin yüzde 40’ini kendi üreten Konya şeker, süt ve süt ürünleri üretiminde de rakipsizliğe doğru koşmaktadır. Tesislerde günlük şu anda 800 bin litre süt işlenmekte, hedefin ise en az 1,5- 2 Milyon litre olarak olduğu belirtiliyor.
Turizm ve Sağlık sektöründe de adımlar atılan Panko Birlikte Ilgın’a 5 yıldızlı muhteşem bir otel yapılarak halkız hizmetine sunulacaktır.
Panko Birlik Başkanı Recep Konuk son alınan Kangal tesislerinde üretin 10 yıldaki ortalamanın yüzde 50 üzerine çıktığına işaret etmektedir.
Konya Şekerde kaynak sıkıntısı olmadığına işaret eden Recep Konuk Soma’nın da kendilerine yaklaşık 1 milyon dolara mal olduğuna işaret etti. Gıda ve Tarımda büyümeye devam edeceklerinin sözünü verdi.
Karapınar’daki kömür işletmelerinin mutlaka Konya’da kalmasını dilediklerini ve bu konuda her türlü girişimde bulunacaklarını belirten Recep Konuk, buranın 10 milyar dolarlık yatırımı kaldırabileceğini söyledi.
Konya Şeker’in bugün için 2 milyar 600 milyon dolar yatırım yaptığını, hedefin ise sektörde ilk 5 arasında olduğuna işaret etti. Türkiye’nin 1980 yıllarında ihracatının 2 milyar dolar olduğu hatırlanırsa bu rakamın ne anlama geldiği daha iyi anlaşılır. 2023 hedeflerinin ise Türk tarımının dünya’da ilk 5 hedefini hatırlatıp, Gıda ve Tarım’da bu hedefe ulaşılmasını söyledi. Konya Şeker’in enerji sektörüne yabancı olmadığını, 61 yıldır kendi enerjisini kendi ürettiğini ifade etti.
Kısaca belirtirsek, müteşebbis ve koyduğu hedeflere ulaşmayı prensip kabul eden Recep Konuk Konya ve Türk ekonomisinde adeta Çobanyıldızı gibi görev yapmaktadır. Konya Şeker Konya’ya böylece 5 katrilyonluk kaynak aktarımı yapmaktadır.
Ne diyelim. Böylesi ülke için çalışanların Allah yolunu açık etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.