1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çocuğu ölen anne babaya her şartta tazminat verilecek
Çocuğu ölen anne babaya her şartta tazminat verilecek

Çocuğu ölen anne babaya her şartta tazminat verilecek

Çocuğu ölen her anne ve babaya, her koşulda destekten yoksun kalma tazminatı verilecek. İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulun kararı, bugünkü Resmi Gazate'de yayımlandı.

A+A-

Buna göre, Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu, çocuğun ölümü üzerine anne ve babanın açtığı destekten yoksun kalma tazminatı davalarında, Daire kararları arasındaki aykırılıkları giderdi.
Yargıtayın ilgili dairelerindeki kararlarda, somut olayların içeriğine göre, "çocuğu ölen ailenin maddi durumu", "ölen sigortalının anne babasına, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir bağlanması şartı" gibi kriterlere göre tazminat verilip verilmemesine hükmedilmiş, bir başka kararda ise her ne koşulda olursa olsun çocuğu ölen anne-babaya destekten yoksun kalma tazminatı ödenmesine karar verilmişti.
Çocuğun ölümü üzerine destekten yoksun kalma tazminatı istemlerine ilişkin Yargıtay 21. Hukuk, 4. Hukuk, 11. Hukuk, 17. Hukuk ve 19. Hukuk daireleri ile Hukuk Genel Kurulu kararları arasında görüş ayrılığı bulunduğunu ileri süren bir kişi, bu aykırılığın içtihatların birleştirilmesi yoluyla giderilmesini talep etti. Talebi inceleyen Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, daireler arasında görüş aykırılığı bulunduğuna ve bu aykırılığın İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulunca giderilmesi gerektiğine karar verdi. Kararda, bu tür destekten yoksun kalma tazminatı davalarında, destek ilişkisinin varlığının ispatı için Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir bağlanması şartının aranıp aranmayacağı, çocukların anne-babaya destek olduklarının karine olarak kabulünün gerekip gerekmeyeceği konuları irdelendi.
Öncelikle "Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir bağlanması şartı"nın tartışıldığı Kurul görüşmelerinde, bu şartın tazminat için gerekli olmadığı sonucuna varıldı. Kararda, iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle sigortalının ölümü halinde anne-babasına ölüm geliri bağlanması için ölüm tarihinde yürürlükte olan mevzuat koşullarının gerçekleşmesi gerektiği belirtildi. Anne-babaya bağlanacak ölüm geliri ile destekten yoksun kalma tazminatının, hem kaynağını aldıkları mevzuat hem de mahiyet olarak birbirinden farklı kavramlar oldukları vurgulanan kararda, bu nedenle anne-babanın ölüm gelirine hak kazanması veya kazanamamasının, destekten yoksun kalma tazminatı talep etmesine engel teşkil etmediğine işaret edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.