1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Çocuğun Konuşması
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuğun Konuşması

A+A-

Aziz kardeşim, Hz. Allah nelere kadir değil ki; Hz. Âdemi yoktan yarattığına göre, Nemrudun ateşini söndürüp İbrahim peygamberi yakmadığına göre, Firavnın ateşinde Hz. Musayı da konuşturacaktır elbette.

Hz. Musa’ya iman eden bir kadının (Firavnın kızının berberi) olan kadının çocuğunu o köz şeklinde fırın ateşesine attırdığı zaman çocuk:
“Anneciğim sabret. Sakın Hz. Musanın dininden dönme. Çünkü Firavnın azabı çabuk geçer. Fakat Allahın azabı ebedidir” diye teselli vermiş. Bu ibretli mucize üzerine birçok kâfir imana gelmiştir.
MUKADDES TABUT: Rivayete göre Allah Teâlâ, Hz. Âdeme, içinde onun evladından gelecek Peygamberlere ait işaretler bulunan bir Tabut inzal etmiştir. Bu Tabut Peygamberler ve varislerinden zincirleme intikal ederek Musa aleyhisselama kadar gelmiştir. Hz. Musa Tevrat’ı şerifi buna kor, onun bereketiyle, birçok zorluklar kolaylaşır, bereket hâsıl olur. Onunla zafer murat edilirdi.

DENİZDE ON İKİ YOL: Musa aleyhisselam, Asasını denize vurduğu zaman, deniz infilak etti ve denizde her parçası koca dağ gibi olan on iki kara parçası meydana geliverdi. İsrail oğulları bu on iki koldan karşıya geçtiler.
ÇİL- ERBEIN: Hz. Musa, Turu Sina da bir münacat sırasında, zil-kadenin başından Zil-hıccenin onuna kadar Turi Sina da kaldı. Bu günleri oruçla geçirip birçok tecelliyata mazhar oldu.
Bursalı İsmail Hakkı hazretlerinin beyanına göre, tarikat ehli, kırk günlük sülukü bu hadiseye delalet eden ayetlerden almıştır. Dilimizdeki ÇİLE tabirinin de aslı budur ki, Farsça da “Çil-çihil kelimesinden (kırk )sayısı demektir.

BU GÜNKÜ YAHUDİLER
Musa as.’n ümmetini azdırmaya çalışan Samiri isminde kâfir bir münafık, başı çeken bu hain çok kötü bir hastalığa yakalandı. Ona dokunan sıtma hastalığına yakalanırdı. “Sakın bana yaklaşmayın “ der yalnız başına cüzamlı (kötü bir hastalık) gibi gezerdi. Nihayet bir gün çölde ölüp gitti. Ve bu gün, fesatlık çıkaran Yahudilerin çoğunun bu Samiri Yahudileri soyundan geldiği söylenir.

HIZIR ALEYHİSSELAM BEREKET VE ABIHAYAT
Hızır aleyhisselam, Hz. İbrahim ile hicret eden müminler topluluğundan, soyundan gelen Milkan adlı bir hükümdarın tek oğludur. Önce mümin iken sonra kâfir olan Milkanın, acem kisralarından biri olduğu da rivayet edilmiştir. Hazreti Hızırın esas ismi Belya’dır. Ancak oturduğu kuru topraklar, hemen yemyeşil bitkilerle dolduğu için, bu mucize ve manayı ifade eden HIZIR lakabıyla anıla gelmiştir.
Hızır aleyhisselam teyzesinin oğlu Zülkarneyn aleyhisselama vezirlik ve başkumandanlık yaptı. Gittiği gaza ve fetihler de biemrillah bereket ve zafer oldu.
Bir rivayete göre Hz. Zülkarneyn, Şit a.s.ın evladından intikal eden bir vasiyetname de, arzın bir yerinde, bir Âdemoğluna Abı Hayat (Daimi hayat veren bir su ) olduğunu okumuş ve bunu bulmayı arzu etmişti. Seferleri sırasında bu hususta araştırmalar yapmıştı. Ne var ki Hızır a.s. ordunun başında gittiği için, onun aradığı abı hayata o rastladı. Hemen atından inerek, o sudan içti. Abdest alıp namaza durdu. Bu hikmetli tecelli ile hükümdar olan Hz. Zülkarneynin, aradığı ve istediği şey, onun veziri Hızır aleyhisselama nasip oldu. Kıyamete kadar hayata o kavuştu.
Hızır as. Deniz de, muhtaç olanların veya buna benzer yerlerde müminlerin yardımına koşmak gibi vazifeleri olduğu için “ Hızır gibi yetişti” tabiri sözü, onun bu halini beyan eden ve buradan gelen bir tabirdir.

İLYAS PEYGAMBER
Hazreti İlyas, kavmi azgınlaşıp, onu öldürmeye kalkıştılar. Ve aralarından kovdular. O da, dağlara çekilip ibadet ile meşgul oldu. Köylerde gizli olarak Tevrat okumak, okutmak ve din öğretmekle vazifesini ifaya çalıştı. Bu esna da birçok mucizeler görüldü. Kendisini yakalayıp götürmek için gelen hükümet askerleri helak oldu. Aslanlar Hz. İlyasın etrafını çevirip onu korumaya aldılar.
İlyas as. Hz. Cibrilin getirdiği ateşten bir ata binerek Semaya kaldırıldı. Yerde, gökte dolaşan bir Âdem Melek haline geldi. Göklerde Meleklerle dolaşır, yeryüzünde Hızır as. la dolaşır, buluşur bir has kul oldu.
Hızır aleyhisselamla Hz. İlyas yılda iki sefer buluşurlar. 1 Hıdırellez denilen günde. 2-Hac mevsiminde, haccı ifa edişleri esnasında vuku bulur. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.