1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuğunuz Birinci Sınıfa Hazır mı?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuğunuz Birinci Sınıfa Hazır mı?

A+A-

Çocukların gelişimleri, ihtiyaçları ve eğitim hayatları yaz döneminde de anne babaları fazlasıyla meşgul etmekte ve düşündürmektedir. Özellikle birinci sınıfa başlayacak 6 yaş çocuklarının okula başlayıp başlamaması konusunda farklı sorulara muhatap oluyoruz.

Bu nedenle anne babalar çocuklarının okula başlamaya hazır olup olmadığını öğrenmek için farklı arayış ve çabalara girmektedir. Elbette çocuklar için uzun bir maraton sayılabilecek eğitim öğrenim hayatının ilk adımı sayılan birinci sınıf önemli bir dönemdir. Çünkü bu dönemde çocukların öğrenme, sosyalleşme ve iletişim becerileri gibi potansiyelleri ortaya çıkarken başarı ya da başarısızlık gibi gelişimsel görevleri de birinci sınıfa önemli ölçüde kazanmaktadırlar.

Bunun yanında hiçbir gelişim dönemi tek başına bireyin sonraki hayatı için referans olmaya yeterli olmayabilir. Belirli dönemlere gereğinden fazla önem verip odaklanılmasının da ailelerde ve çocuklarda çeşitli kaygı ve endişelere yol açtığını düşünüyorum. Örneğin; ergenlik dönemine aşırı odaklanılması ergenlik dönemi çocuklarında “ben haklıyım, her şeyi yapabilirim, çünkü ergenlik dönemindeyim” gibi bir yargıya neden olabiliyor. Ya da birinci sınıfa gereğinden fazla verilen aşırı önemin çocuklara yansıtılması, ailede bir seferberlik başlatılması çocuk için ciddi bir stres kaynağı olabilir. Çocuk birinci sınıfa yönelik anne babadaki aşırı endişe ve gayretten ya da ilgisizlikten endişe edip kaygı ve korku geliştirebilir.

Peki, hangi çocuklar birinci sınıfa başlayabilir? Hangi çocuklar başlamayabilir? Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre; okula başlayacak çocuk, kayıt olacağı yılın 30 Eylül 2018 tarihi itibari ile 66. ayını tamamlamalıdır. Yani 66 ayı tamamlayan her çocuk okula kayıt olabilir. Fakat 30 Eylül 2018 tarihi itibari ile 66, 67 ve 68 aylık olup da çocuklarının okula hazır olmadığını düşünen anne babalar, okul idarelerine verecekleri dilekçe ile çocuklarının kaydını bir yıl erteleme hakkına sahip olurlar. 30 Eylül 2018 tarihi itibari ile 69, 70 ve 71 aylık olan çocuklarda ise anne babalar herhangi bir sağlık kuruluşundan, çocuklarının ilkokula başlamaya hazır olmadıklarına dair rapor alırlarsa 1 yıl erteleme hakkına sahip olurlar. Birinci sınıfa kayıt edilmesi zorunlu olanlar ise 30 Eylül 2018 tarihi ile 72 ayı tamamlayanların (2012 Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında doğanlar) birinci sınıfa kayıtları zorunludur. Çocukları 30 Eylül 2018 tarihi itibariyle 60 – 66 ay arasında olan anne babalar dilekçe ile talep etmeleri halinde çocuklarını okula kayıt ettirebilir.

Bu kararı verirken aileler çocuklarının bireysel farklılıklarını mutlaka göz önüne almalıdır. Eğer yukarıdaki takvimden okula başlamaya uygun olan çocukların belirgin bir engeli, hastalığı veya gelişim yetersizliği yok, bir yıl da ana sınıfına gitmiş ve sosyal becerileri (iletişim, dinleme vb.) yeterli ise okula başlamaya hazır olduğunu düşünebiliriz. Bunların yanında çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak da belli bir olgunluğa erişmiş olması beklenir. Bu konularda çocuğunda yetersizlik, hastalık ya da engel olduğunu düşünenler varsa herhangi bir sağlık kuruluşundan ve Rehberlik Araştırma Merkezlerinden rapor alarak bir yıl erteleyebilirler. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.