1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuğunuza hayır demeyi öğretin
Çocuğunuza hayır  demeyi öğretin

Çocuğunuza hayır demeyi öğretin

Son zamanlarda gündemde sıkça söz edilen çocuk istismarı ve çocuk cinayetleri konusunda açıklama yapan Çocuk Haklarını Koruma Derneği Başkanı Hakkı Ünalmış, “Aileler, çocuklara hayır demeyi öğretmeli. Çocuk vücuduna izni olmadan kimseye dokundurtmamalı.”

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Çocuk Haklarını Koruma Derneği Başkanı Hakkı Ünalmış, dernek olarak amaçlarından bahsederek, çocuk ihmal ve istismar ile ilgili haber geldiğinde onlara yol göstermek ve danışmanlık yapmak olduğunu belirtti. Türkiye’de çocuk haklarının ne olduğunu, nelere dikkat edilmesi gerektiğini tanıtmaya çalıştıklarını söyleyen Ünalmış, Türkiye’de Çocuk Mahkemeleri’nin kuruluşunun yeni olduğunu dile getirdi. Ünalmış, “Çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, çocukların birey olarak kabullenilmesi öncede ailede başlar. Çocuk bir bireydir. Çocukların adil yargılanması yönünde duyum aldığımız konularda oraya katılmaya çalışıyoruz. Bunu bazı mahkemeler kabul etmiyor. Çocuğun avukatı var CMK’dan gönderilmiş size ne gerek var ve ya diğer derneklerde gelirse ne yapacağız diyorlar. Çocuğun yargılanmasında bir ihmal olur mu olmaz mı, adil yargılanıyor mu yargılanmıyor mu, onu yapıyoruz sadece.” şeklinde konuştu.

İLK ÖNLEM AİLEDE BAŞLAR                   

Çocuk ihmal ve istismarının önlenmesinin ilk olarak aile başladığına dikkat çeken Ünalmış,  çocukların birey olarak kabullenilmesi gerektiğini belirtti. Küçük yaştan itibaren giyimine kuşamına, bir konuda karar vermesine; hürmet edilmesi, saygı gösterilmesi ve fırsat verilmesi gerektiğinin altını çizen Ünalmış, “Birey olarak ne hakkı varsa onu savunabilmeli ve ısrar edebilmeli. Özgüvenini ve kişiliğini kazabilmeli. Kendisinin birey olarak her konuda söz sahibi olduğunun bilincine varmalı ve bu bilince de anne baba, okul, işyeri, toplum fırsat vermeli.” ifadelerini kullandı.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK HERKES ÇOCUKTUR

Hakkı Ünalmış, 18 yaşından küçük herkesin çocuk olduğuna vurgu yaparak sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Çocukların mutlaka okuması gerekiyor.  18 yaşından küçük olan herkes çocuktur, bu kadar bitti. Hakimi de, savcısı da, avukatı da, iş vereni de çocuğu çocuk görmüyor. 15 yaşına gelmiş eşşek kadar adam diyorlar. İster 15 ister 17 yaşında olsun çocuktur bu. Kaldı ki Avrupa’da Almanya’da özellikle çocuklar 21’ine kadar çocuk kabul ediliyor hatta özel durumlarda 25’ine kadar koruma altına alınıyor. Bizde 18’ini bile beklemiyoruz. Suçlu çocuk yoktur suça sürüklenen çocuk vardır. Asıl suça sürükleyenler toplumdur, yetişkinlerdir. Çocuklar tertemizdir ancak toplum tarafından kirletilirler. Toplum kendi suçunun cezasını çocuklara çektirir.”

ÇOCUĞUN İZNİ OLMADAN KİMSE DOKUNMAMALI

Ünalmış, çocuk istismarında aile ve toplumun duyarlı olup gizlememesi, utanmaması gerektiğini dile getirdi. Toplumda aman kimse duymasın görüşünün hakim olduğunu anlatan Ünalmış, çocuklara hayır denmesinin öğretilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ünalmış, “Herhangi bir yabancıya, dayısına, amcasına hayır diyebilmeli.  Çocuk küçük yaşta bu benim vücudum ve benim iznim olmadan kimse bana dokunamaz cümlesini öğrenmeli. Erkek ya da kız, hiç kimsenin ne saçını okşamasına ne yanağını öpmesine katiyetle müsaade etmemeli ve halkımız da bunu bilmeli.  Toplumumuzda bu çok yaygın hemen gidip öpüyorlar ve çocuk da ilk önce bunu yadırgamıyor. Yadırgamadığı için de zamanla dayısı, amcası, öğretmeni ya da bir başkasından bir şey beklemiyor. Bu vücut benim dokunamaz demeli.” dedi. Son olarak bu tür vakaların ceza ile önlemeyeceğini söyleyen Ünalmış, “ Erkek ve kız arasındaki tabular kalkmalı. Ne zaman ki kız erkek 16-17-18 yaş fark etmez, erkek arkadaşını insan olarak görürse aynı şekilde de erkek de karşısındakini dişi olarak değil insan olarak görürse o zaman önlenir.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.