1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Çocuğunuzun Sosyal Becerileri Yeterli mi?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuğunuzun Sosyal Becerileri Yeterli mi?

A+A-
Kendi kendimize kaldığımız zamanlarda bir başkasının varlığına ve dostluğuna duyduğumuz ihtiyaç, sosyal bir varlık olduğumuza dair önemli bir işarettir.
Çünkü insanlar ne kadar varlıklı veya güçlü olursa olsun, eğer yalnızsa ve kendini yalnız hissediyorsa mutlu olamayacaktır. Başarı ve mutluluk, paylaşıldıkça değeri artan duygulardır. Yani, ıssız bir adada kendi başınıza güçlü ve zengin olmak bir anlam ifade etmez.

Başkaları ile etkileşime girip sosyalleşen çocuklar için ise başkaları ile kurduğu iletişim, etkileşim ve paylaşımlar önemli bir ihtiyaçtır. Çocuklarda kendilik algısı, başkalarının tutum ve davranışlarına göre oluştuğu için aile kadar akran ilişkileri de çok önemli bir ihtiyaç ve sosyal destek olmaktadır. Bugün düne
göre daha da risk altında büyümektedir çocuklar çünkü mahalle kültürü yerini sosyal medyaya terk etmiştir.
Eskiden sokak köşelerinde, parklarda
gördüğümüz tanıdık-akraba çocuklarını şimdi sosyal medyada ekran yüzünde görüyoruz.

İletişim başlatma ve sürdürme, diğerini dinleme ve anlama, duygu ve düşüncelerini ifade edebilme, nezaket kuralları gibi bazı davranışların
kazandırılması çocuklarda çok önemlidir.
Çocuklar bu davranışları aile tutumları, eğitimle de öğrenmeleri kısmen mümkünse de sosyal ilişkilerin önemi ve katkısı yadsınamaz. Eğitim ve aile ortamlarında tek taraflı bir yaklaşım daha baskın ve öğretici bir yaklaşım olurken, arkadaşlık ilişkilerinde etkileşim ve paylaşım çocukları daha çok geliştirmekte ve olumlu davranışlar kazandırmaktadır.

Arkadaşlık ilişkileri iyi olan çocukların stresle başa çıkma, problem çözme ve kendilik değeri
(kendisini değerli görme), kişisel farkındalığı gelişmiş ve iletişim becerilerinin yeterli ve iyi olduğuna dair araştırma sonuçları, çocuklarda akran desteğinin önemli olduğunu göstermektedir. Hatta sonuçlarda,  arkadaş sayısı 1 olandan, 3–5 tane olana doğru arttıkça sosyal becerilerin ve problem çözme becerilerinin arttığı sonucu da çıkmıştır. Çalışmanın sonucunda arkadaş sayısı arttıkça sosyal duygusal becerilerin de anlamlı bir şekilde arttığı görülmektedir.

Bu bilgiler ışığında çocuklarımızın arkadaşlık ilişkilerinin, yani akran desteğinin yeterli olup olmadığına bakıp, ihtiyaç duyuyorsa akran desteğinin artması için çözüm aranması gerekmektedir. Arkadaşları ile sosyalleşmesi ve kaynaşması için aile veya okul olarak sosyal faaliyetler, gezi, piknik, spor müsabakası gibi etkinliklerle çocuğumuzun yeterli akran desteği alması için çeşitli alternatifler geliştirilebilir.

Çünkü ihtiyaçlar adresinden karşılandığı takdirde daha geliştirici ve öğretici olmaktadır.
Bu konularda çocuklarınızda yetersizlik ve sorun görüyorsanız yukarıdaki önleyici çalışmaların yanında bir uzman desteği de almak yararlı olacaktır. Selam ve dua ile.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.